Odszkodowanie komunikacyjne po wielu latach jest możliwe

Standardowy termin przedawnienia roszczeń ubezpieczeniowych to 3 lata. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach roszczenia ofiary wypadku przedawnią się dopiero po upływie 20 lat. 

(Shutterstock)

W wiadomościach i artykułach dotyczących ubezpieczeń przewija się czasem temat odszkodowań za wypadki sprzed lat. Chodzi między innymi o odszkodowania za zdarzenia z końca lat 90. oraz pierwszej dekady XXI wieku. Niektóre osoby mogą być zdziwione, że ofiary wypadków drogowych po tak długim czasie nadal wysuwają roszczenia wobec ubezpieczycieli.

Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wyjaśnić, w jakich sytuacjach termin przedawnienia roszczeń względem ubezpieczyciela będzie znacznie dłuższy od standardowych trzech lat.

Odszkodowania z ubezpieczenia OC są objęte specjalnymi przepisami

W ramach wstępu warto podkreślić, że standardowy trzyletni termin przedawnienia roszczeń ubezpieczeniowych (patrz art. 819 par. 1 kodeksu cywilnego) nie dotyczy polis komunikacyjnych. W przypadku takich ubezpieczeń obowiązuje artykuł 4421 kodeksu cywilnego. Ten artykuł wskazuje, że termin przedawnienia roszczeń dotyczących szkody komunikacyjnej (niebędącej skutkiem przestępstwa) wynosi:

  • w przypadku szkód majątkowych - trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, a także o osobie za nią odpowiedzialnej i równocześnie dziesięć lat począwszy od dnia wypadku;
  • w przypadku szkód osobowych - trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie, a także o osobie za nią odpowiedzialnej.

Szkody osobowe z OC są objęte lepszą ochroną  

„Jak nietrudno zauważyć, powyższe zasady przedawnienia dotyczące szkód osobowych są bardziej liberalne. Nie obowiązuje bowiem sztywny dziesięcioletni termin przedawnienia naliczany od dnia wypadku” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kodeks cywilny wskazuje, że obydwa powyższe terminy przedawnienia (3 lata) trzeba naliczać również od dnia, w którym poszkodowany przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, zwraca również uwagę, że w przypadku szkód osobowych termin przedawnienia roszczeń małoletniego nie może skończyć się wcześniej niż dwa lata po osiągnięciu pełnoletności przez taką osobę. 

Szkoda związana z przestępstwem przedawni się po 20 latach  

Autorzy kodeksu cywilnego zadecydowali, że standardowe zasady przedawnienia szkody są niewystarczające, w przypadku gdy miało miejsce przestępstwo. Od 10 sierpnia 2007 r. obowiązuje aż dwudziestoletni termin przedawnienia dotyczący szkód będących rezultatem przestępstw. Już jednak przed tą datą termin przedawnienia szkód wynikłych z przestępstwa (zbrodni lub występku) również był dłuższy od standardowego, ponieważ wynosił 10 lat.

„Co ważne, dwudziestoletni termin przedawnienia stosuje się również do tych szkód wyrządzonych przed 10 sierpnia 2007 roku, które nie były przedawnione w dniu wprowadzenia nowych przepisów” - dodaje Paweł Kuczyński.

Zgodnie z artykułem 4421 paragraf 2 kodeksu cywilnego dwudziestoletni termin przedawnienia jest naliczany od dnia popełnienia przestępstwa, które stało się przyczyną szkody. W takim przypadku nie ma znaczenia fakt, że poszkodowany dopiero po wypadku dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody spowodowanej przez nieznanego przestępcę?

Kolejna ważna kwestia ma związek ze szkodami, które spowodował nieznany przestępca. Uchwała Sądu Najwyższego z 29 października 2013 r. (sygnatura akt III CZP 50/13) mówi, że dwudziestoletni termin przedawnienia roszczeń trzeba stosować również wtedy, gdy sprawcy nie udało się zidentyfikować, ale okoliczności wypadku wskazują na popełnienie przestępstwa.

„W takiej sytuacji poszkodowany może wysuwać roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego” - przypomina Andrzej Prajsnar.  

Dochodzenie roszczeń przerywa bieg terminu przedawnienia

Każda osoba posiadająca roszczenia wobec ubezpieczyciela (nie tylko związane z wypadkiem komunikacyjnym) powinna zdawać sobie sprawę, że terminy przedawnienia określone przez kodeks cywilny w pewnych okolicznościach ulegają przerwaniu.

Aktywność poszkodowanego przed sądem powszechnym, sądem polubownym albo komornikiem przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia, zaspokojenia, ustalenia lub zabezpieczenia roszczeń sprawia, że termin przedawnienia zostanie „wyzerowany”. Taki sam skutek będzie miało rozpoczęcie mediacji lub uznanie długu przez zobowiązanego.

Co ważne, termin przedawnienia zacznie biec od początku dopiero po zakończeniu postępowania egzekucyjnego lub sądowego. „Przerwanie terminu przedawnienia jest związane również ze zgłoszeniem szkody ubezpieczycielowi. W takiej sytuacji określonej przez art. 819 par. 4 KC termin przedawnienia zaczyna biec na nowo dopiero po otrzymaniu odpowiedzi w sprawie świadczenia” - zaznacza Paweł Kuczyński.   

Korzystne wyroki sądowe zwiększają liczbę pozwów o odszkodowanie

Jeżeli uwzględnimy wszystkie omówione powyżej zasady, to trudno się dziwić, że sądy cywilne w dalszym ciągu zajmują się skutkami niektórych wypadków sprzed lat. Czasem dochodzi do sytuacji, w której poszkodowani stwierdzają, że rekompensata ze strony ubezpieczyciela nie była odpowiednia.

„Wzrost liczby takich sytuacji i napływ pozwów dotyczących starych wypadków jest widoczny za każdym razem, kiedy Sąd Najwyższy wyda orzeczenie korzystne dla poszkodowanych” - podsumowuje Andrzej Prajsnar.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 yoda78

Ja polecam w takich przypadkach zgłosić się do firm świadczących kompleksowe usługi, jak np. fundusz odszkodowań komunikacyjnych, którzy nie tak dawno baaardzo mi pomogli i odzyskałem bezcenne pieniądze na naprawę samochodu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne