Odpis z księgi wieczystej wydrukujemy sami

analityk Bankier.pl

Rząd zajmie się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jedną z najważniejszych zmian przewidzianych w dokumencie jest możliwość składania elektronicznych wniosków o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej.

Odpis z księgi wieczystej wydrukujemy sami
Image licensed by Ingram Image

Od 2010 r. w internecie można samodzielnie sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Wystarczy, że znamy jej numer. Wydruk z sieci nie ma jednak mocy prawnej takiej samej, jak odpis wydany przez sąd. Utrudnia to życie m.in. kredytobiorcom, którzy muszą starać się o tego typu dokumenty zarówno na etapie wnioskowania o kredyt, jak i później, gdy bank żąda przedstawienia dowodu wpisania hipoteki na jego rzecz.

Projekt zmiany w ustawie przewiduje możliwość złożenia w formie elektronicznej wniosku do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia o zamknięciu księgi. System ma umożliwiać użytkownikowi samodzielne wydrukowanie otrzymanych odpisów, a wydruki mają mieć moc dokumentów wydawanych przez sąd. Warunkiem jest oznaczenie ich w taki sposób, że możliwa będzie weryfikacja zawartych w nich informacji w centralnej bazie ksiąg wieczystych. W dalszym ciągu możliwe będzie przeglądanie ksiąg w sieci, lecz wydruk treści wyświetlonych w trybie przeglądania nie będzie posiadał mocy prawnej.

W projekcie przewidziano, że zmiany w ustawie oraz w aktach wykonawczych wejdą w życie 1 grudnia 2013 r.

Michał Kisiel, Bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~zybi

i bardzo dobrze teraz za taki luksus trzeba słono płacić

! Odpowiedz
1 0 ~rtv

Jasne. Kolejna dziura umożliwiająca wyciek informacji i manipulację.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne