REKLAMA

Odbiorcy ciepła z elektrowni Opole mogą zapłacić sto procent więcej

2022-12-06 17:30
publikacja
2022-12-06 17:30

Odbiorcy energii cieplnej z elektrowni Opole w Opolu i gminie Dobrzeń Wielki otrzymali zaproszenia do podpisywania umów z nowym pośrednikiem - ECO SA. Według komunikatu nowego operatora, od nowego roku korzystający z ciepła systemowego z elektrowni mogą płacić o sto procent wyższe rachunki.

Odbiorcy ciepła z elektrowni Opole mogą zapłacić sto procent więcej
Odbiorcy ciepła z elektrowni Opole mogą zapłacić sto procent więcej
fot. Pawel Uchorczak / / Shutterstock

Od kilkudziesięciu lat elektrownia Opole (PGE GiEK) dostarcza ciepło dla ponad tysiąca odbiorców w gminie Dobrzeń Wielki i części Opola. Do tej pory pośrednikiem w sprzedaży ciepła elektrowni była związana z nią spółka Elkom. W grudniu ub. roku Elkom wypowiedział wszystkim odbiorcom umowy na dostawy energii, tłumacząc się zbyt niską opłacalnością tej działalności.

Początkowo władze Opola nie były zainteresowane dalszą eksploatacją sieci ciepłowniczej. W wypowiedzi dla PAP z połowy grudnia 2021 roku rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński przyszłość ogrzewania domów w dzielnicy Czarnowąsy widział w budowie sieci gazu ziemnego.

"Mieszkańcy nie pozostaną bez wsparcia. Miasto prowadzi rozmowy z Polską Spółką Gazownictwa, które dotyczą budowy sieci gazowej w dzielnicy Czarnowąsy, tak żeby zapewnić mieszkańcom alternatywne źródło ogrzewania. Współpracujemy również z właścicielem sieci ciepłowniczej, tj. Gminą Dobrzeń Wielki, żeby do czasu budowy sieci gazowej zapewnić funkcjonowanie obecnego systemu" – poinformował Leszczyński.

Po wybuchu wojny na Ukrainie temat zastąpienia ciepła systemowego gazem ziemnym upadł, za to chęć przejęcia obsługi sieci ciepłowniczej rozprowadzającej ciepło z elektrowni zgłosiła spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny, której głównymi akcjonariuszami jest miasto Opole i E.ON edis energia.

Od początku tygodnia dotychczasowi klienci Elkomu otrzymują zaproszenia do podpisania nowych umów na dostawy ciepła z ECO, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 roku. Do informacji załączono pismo ECO, w którym przedstawiono m.in. prognozowany poziom podwyżek cen ciepła.

"Energetyka Cieplna Opolszczyzny informuje, że od dnia 1 stycznia 2023 roku będzie sprzedawcą ciepła systemowego na terenie dzielnicy Czarnowąsy i w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych koncesji i taryfy dla ciepła, wydawanych i zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.(...) Biorąc pod uwagę złożony wniosek ECO SA oraz ewentualny wzrost taryfy wytwórcy ciepła (PGE GiEK SA) szacujemy, że łączna, końcowa cena dla odbiorcy może wzrosnąć o około sto procent" - czytamy w dokumencie.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki