REKLAMA

Od poniedziałku można składać wnioski o dowód osobisty z odciskami palców

2021-11-07 07:16
publikacja
2021-11-07 07:16

Od poniedziałku w urzędach będzie można składać wnioski o dowód osobisty z odciskami palców i podpisem posiadacza. O dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia, który nie będzie zawierał ani odcisków, ani podpisu można wnioskować online już od niedzieli. Dorośli będą musieli udać się do urzędów.

Od poniedziałku można składać wnioski o dowód osobisty z odciskami palców
Od poniedziałku można składać wnioski o dowód osobisty z odciskami palców
fot. HQuality / / Shutterstock

Niedziela, 7 listopada to termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie nowych dowodów osobistych. W warstwie elektronicznej dowodów znajdzie się druga cecha biometryczna, czyli dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów powróci zaś podpis posiadacza.

Zmieni się także wzór nowo wydawanych dokumentów. Zmiany to m.in. dodanie na awersie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis posiadacza u dołu dokumentu. Na rewersie natomiast napis "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe) i będą odwzorowywane w urzędzie. O takie dowody w związku z tym nie będzie można wnioskować online.

Takiej możliwości nie ma od końca lipca. Od niedzieli jednak można składać wnioski online o dowód dla dzieci do 12. roku życia, które nie muszą odwzorowywać podpisu ani odcisków palców.

Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Nowe dowody osobiste początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu. Pod koniec września nowe czytniki były we wszystkich gminach i rząd ogłosił termin wdrożenia rozwiązań.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba przez nie wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
nickknock
Na Litwie od około dziesięciu lat obowiązują urządzenia do pobierania odcisków palców i robienia zdjęć. Miło widzieć, że Polska w końcu zaczyna nadrabiać zaległości.
gronostaj
Ciekawe od kogo musieli kupić te czytniki i kto ze znajomych królika na tym musiał zarobić.
itso_widmo_bieli
pomysł od tuska z ue realizacja pis
bankster-kreator
Kiedy odcisk od bytu ?
stachsgh
Teraz to "będą Nas mieli jak na dłoni".
jas2
Skoro Amerykanie i Chińczycy już od dawna mają nasze odciski palców, to może i nasz rząd też powinien je mieć?

PS
Podobno tak naprawdę nikt nie ma naszych odcisków, bo te dane nie są dostępne do masowego przetwarzania.
itso_widmo_bieli odpowiada jas2
ale są to dane do ukradzenia i na potrzeby indywidualnych potrzeb ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki