Od dziś sprzedaż kart prepaid tylko po podaniu danych osobowych

W poniedziałek 25 lipca wchodzą w życie przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych, które obligują do podania danych osobowych przy kupowaniu kart przepłaconych telefonii komórkowej. Dostawcy usług będą weryfikowali tożsamość kupujących.

Od dziś sprzedaż kart prepaid tylko po podaniu danych osobowych
Od dziś sprzedaż kart prepaid tylko po podaniu danych osobowych (YAY Foto)

Abonenci będą musieli podać imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości, a cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej - numer paszportu lub karty pobytu. Gdy karty będzie kupowała firma będzie musiała podać swoją nazwę i jeden z numerów - REGON, NIP, KRS, albo numer ewidencji działalności gospodarczej.

Dostawca nie ma prawa rozpocząć świadczenia usług zanim nie potwierdzi tożsamości osób, lub zgodności danych firmy w odpowiednim rejestrze.

Do 1 lutego 2017 r. zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną jest czas, aby zarejestrować dane osobowe użytkowników wcześniej zakupionych kart przedpłaconych. Po tym dniu zostaną wyłączone karty, których użytkownicy nie podadzą swoich danych.

Sejm uchwalił ustawę 10 czerwca, a prezydent podpisał 22 czerwca. Ogłoszono ją 24 czerwca. Ustawa weszła w życie 2 lipca, ale przepisy dotyczące kart prepaid - po 30 dniach od ogłoszenia.

Zakup telefonu na kartę po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej

Na temat zmian, jakie przyniesie ustawa antyterrorystyczna dla rynku telefonów komórkowych, pisaliśmy już wcześniej na łamach Bankier.pl. Jak zarejestrować numer prepaid, jakie dokumenty są do tego potrzebne? Odpowiedź na te i inne pytania w artykule "Zakup telefonu na kartę po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej".

(PAP)

ago/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dżejms

"Abonenci będą musieli podać imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości" - ale kto powiedział że swojego?
Wystarczy dorwać cudze dane i wiooooo....
Bo chyba kontrolować naszych dokumentów kioskarka nie będzie - niby jakim prawem?

! Odpowiedz
1 0 ~Sputnik

No tak siklawa twardziel z forum. Dam w pysk jakiemuś szczeniakowi, najlepiej 8 latkowi, zabiorę telefon i poczuje się jak prawdziwy twardziel. Potem będę szpanował jakiego czynu dokonałem. Dla mnie bycie mózgiem grupy terrorystów to pikuś.

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

sam posiadam kilka kart sim z jakis promocji, nie potrzebuje kupować....

! Odpowiedz
0 5 ~siklawa

Załóżmy, że jestem ciapatym terrorystą. Zdobycie zarejestrowanego telefonu to bułka z masłem. daję w pysk jakiemuś szczeniakowi i używam jego aparatu. Proste ?

! Odpowiedz
0 1 ~dociekliwy

Niegłupi tok myślenia. Uważaj, bo terroryści przeglądający internet jeszcze Cię będą chcieli zwerbować:)

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

W takiej sytuacji będziesz poszukiwany - tak się robi - dajesz na litra żulowi i on kupuje na siebie po pięć prepaidów w każdej sieci. Nikogo nie trzeba bić tym samym zwracając na siebie uwagę. Odrobina myślenia codziennie - polecam.

! Odpowiedz
3 13 ~ss

W 10 na 28 państw Unii Europejskiej istnieje obowiązek rejestracji telefonicznych kart pre-paid.
Polska będzie 11 krajem, który oznakował obywateli jak bydło.

! Odpowiedz
4 6 ~zaq

Jeszcze tylko pozbawienie obywateli resztek uzbrojenia i IV RP gotowa. Wówczas bez słowa sprzeciwu dorżną społeczeństwo podatkami i na każdym skrzyżowaniu zbudują pomnik L. Kaczyńskiego.

! Odpowiedz
0 4 ~edc

To poważne ograniczenie swobód obywatelskich i wpierniczanie się urzędników do prywatnych spraw innych ludzi oraz groźba powszechnej inwigilacji. Każdy obywatel ma prawo do prywatności, a terroryści mają inne sposoby komunikacji.

Urzędnicy nie tatuują obywateli na przedramionach tylko oznaczają elektronicznie.
Później zinwentaryzowanych, sprofilowanych i zlokalizowanych poprowadzą jak barany na rzeź.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 2 ~noss

Nie podoba mi się to bardzo, ale nie srajcie żarem, szczególnie zwracam się do "postępowych" z PO,N. itd. - w Europie Zachodniej jest tak wszędzie. Jak się kupi kartę we Francji, Holandii, Szwecji czy gdziekolwiek to trzeba ją zarejestrować.
Od dawna.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne