REKLAMA

Od 2021 r. obsługa podatkowa największych firm w jednym miejscu

2020-11-19 16:00
publikacja
2020-11-19 16:00
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Od 2021 r. największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy – I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie - informuje w czwartek resort finansów. Wyspecjalizowane US skoncentrują się na dużych firmach, a drobne firmy z udziałem kapitału zagranicznego, wrócą do pozostałych urzędów.

Jak podano w komunikacie, Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa pracują nad zmianą właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.

"Od 1 stycznia 2021 r. urzędy te skoncentrują się na obsłudze średnich i dużych firm oraz innych podmiotach ważnych dla gospodarki państwa. Obsługą największych firm w Polsce będzie zajmował się wyspecjalizowany urząd skarbowy o zasięgu krajowym, który powstanie na bazie I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie" - czytamy.

Wyjaśniono, że planowane zmiany są częścią Programu realizowanego obecnie przez KAS „Klient w centrum uwagi Krajowej Administracji Skarbowej”. Jego celem jest zmiana administracji skarbowej prowadząca do wzrostu efektywności jej działania oraz poprawy zadowolenia jej klientów.

Zgodnie z informacją projekt zakłada: koncentrację obsługi podmiotów z całego kraju, które prowadzą działalność o największej skali (tj. przychód/obrót netto przekraczający 50 mln euro) przez I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie; koncentrację obsługi banków państwowych i banków krajowych prowadzonych w postaci spółek akcyjnych, krajowych zakładów ubezpieczeń i krajowych zakładów reasekuracji, podatkowych grup kapitałowych i spółek wchodzących w ich skład oraz spółek giełdowych w I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie; obsługę podmiotów o dużej skali działalności (tj. przychód/obrót netto od 3 mln euro do 50 mln euro) oraz przedsiębiorców zagranicznych o dużej skali (tj. przychód/obrót netto od 3 mln euro) prowadzoną przez 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.

Obsługą jednostek samorządu terytorialnego, banków spółdzielczych i SKOK-ów oraz oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych zajmą się wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Dwa wyspecjalizowane urzędy skarbowe w kraju będą odpowiedzialne za wyznaczone obszary – Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie (podatek u źródła – WHT) oraz II Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (m.in. fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne).

Przewidziano przejęcie obsługi z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego, które nie spełniają kryterium podmiotowego ani kryterium przychodu/obrotu przez pozostałe 380 urzędów skarbowych działających w kraju.

MF zastrzega, że rozwiązania te mogą jeszcze ulec zmianie w toku uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

"Aktualnie duże podmioty gospodarcze nie są grupą dominującą w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych, mimo, że właśnie do ich obsługi zostały powołane. Znacząca część zadań, dotychczas wykonywana przez te urzędy, to praca z drobnymi podmiotami gospodarczymi z udziałem kapitału zagranicznego" - wyjaśnia resort finansów.

Zaznaczono, że przyjęte rozwiązania to dalsza ewolucja modelu działania wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, oparta o 15-letnie doświadczenia z ich funkcjonowania. To także kontynuacja wcześniejszych projektów Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej, które służą usprawnieniu obsługi największych podatników (m.in. uprzednie porozumienie cenowe - APA, infolinia dla podmiotów kluczowych, program współdziałania – monitoring horyzontalny) oraz zmian legislacyjnych przeprowadzonych w 2019 r.

Jak dodano, wyspecjalizowany urząd skarbowy o zasięgu krajowym, którym będzie I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, zapewni pełną obsługę we wszystkich kluczowych funkcjach pełnionych przez administrację skarbową z wyłączeniem: podatku akcyzowego, podatku od gier i podatku od wydobycia niektórych kopalin, których obsługa będzie realizowana na dotychczasowych zasadach.

"Przewidujemy, że po tych zmianach nowy I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie o zasięgu krajowym, będzie obsługiwał ponad 3 tys. podmiotów" - informuje MF. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
carlito1
Tylko czekać aż urzedas zamieszka w domu z przedsiębiorcom.
demeryt_69
Większość wpisów poniżej jest o łapówkach - czyżby było rzeczywiście aż tak źle?

PRL-bis jest bezsprzecznie republiką bananową, ale na Ukrainie korupcja jest jeszcze większa!
specjalnie_zarejestrowany2
Zamiast korumpować 10 urzędnikow wystarczy raz a solidnie 1 pisowca.
podatnik-
Kiedy przysłowiowa skarbówka spyta rekina przemysłu farmaceutycznego , jednego z najbogatszych mieszkańców PRL'u bis - Jerzego Staraka, do lipca 1990 tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa - jak wynika z dokumentów IPN, do których dotarł "Dziennik". Starak spotykał się z funkcjonariuszami SB Kiedy przysłowiowa skarbówka spyta rekina przemysłu farmaceutycznego , jednego z najbogatszych mieszkańców PRL'u bis - Jerzego Staraka, do lipca 1990 tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa - jak wynika z dokumentów IPN, do których dotarł "Dziennik". Starak spotykał się z funkcjonariuszami SB w latach 80. Bezpieka zarejestrowała go jako tajnego współpracownika i nadała mu pseudonim „SJ” jak zdobył majątek?
demeryt_69
Na liście 100 najbogatszych ludzi w PRL-bis w zdecydowanej większości są bajgle-kapusie, ale chyba żaden nie ma tak zafajdanego życiorysu jak Krok-Podgórski-Solorz-Żak znaczit TW Zegarek.
demeryt_69
Więcej etatów? Pacziemu niet :)
nostsherlock
Teraz każdy większy podmiot będzie mógł korumpować urzędników w jednym miejscu. Łapówkarstwo stanie się łatwiejsze
carlito1
Czyt. Stworzymy taki burdel jakiego jeszcze na oczy nikt nie widział
jkl777
Raczej centrum lapownictwa tworza.
mknowak
I będziemy mogli brać większe łapówki.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki