REKLAMA
NIE PRZEGAP

Od 2017 r. dwunastokątna moneta jednofuntowa

2016-10-31 19:02
publikacja
2016-10-31 19:02

Brytyjski rząd przygotowuje wprowadzenie nowego wzoru monet jednofuntowych. Dziś ruszyła specjalna strona internetowa, która ma ułatwić przystosowanie się handlu do tej zmiany.

fot. / / thenewpoundcoin.com

Od marca przyszłego roku funtówki będą mieć kształt dwunastokąta. Będą nieco większe niż obecne, okrągłe, nieco cieńsze i nieco lżejsze. Może to sprawiać trudności w automatach - na stacjach kolei i metra, w szatniach, toaletach i przechowalniach bagażu, na parkingach, na pocztach i w salonach gier.

Graniaste funtówki będą w obiegu jednocześnie z dotychczasowymi, okrągłymi, od marca do września przyszłego roku, ale zdając utarg handlowcy będą je musieli deponować w bankach osobno. Program wymiany funtówek ma zapobiec fałszerstwom. Obecnie w obiegu jest około 45 milionów podrobionych monet. Nowa jednofuntówka ma być najtrudniejsza na świecie do sfałszowania. Będzie nie tylko odmiennego kształtu i z dwóch stopów, ale też ma też mieć charakterystyczny wzór, który zachowuje się jak hologram - w zależności od kąta nachylenia ukazuje albo jedynkę, albo symbol funta. Moneta mieć będzie też nie jeden, ale dwa pasy napisów na obwodzie awersu, wokół profilu królowej i datę emisji na każdym z dwunastu boków na rewersie.

/IAR/ Grzegorz Drymer, Londyn/em/Siekaj

Źródło:IAR
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~kąttrój
pozostaje jeszcze wprowadzić trójkątne euro, jak to ateolewackie bezbożne hordy illuminati nakazują.
~WD40
12 pokoleń Izraela, 12-kątna funtówka. Ehhh ci masoni...

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki