REKLAMA

Od 10 zł za program, czyli wchodzi "osobista" telewizja kablowa

2022-12-28 06:00
publikacja
2022-12-28 06:00

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji został okrzyknięty jedną z większych ingerencji w swobodę gospodarczą sieci kablowych i platform cyfrowych. Daje przy okazji możliwość wykupienia pojedynczych kanałów i samodzielne ułożenie swoich pakietów bez konieczności wykupowania kilkunastu programów "naraz".

Od 10 zł za program, czyli wchodzi "osobista" telewizja kablowa
Od 10 zł za program, czyli wchodzi "osobista" telewizja kablowa
fot. PINYO PROMPRASERT / / Shutterstock

Nie od dziś operatorzy układają sprytnie pakiety, by zarobić na różnorodności. Widzowie jednak nierzadko narzekają, że przecież chcą "samo BBC News, a nie około-programy", za które muszą w sumie zapłacić kilkadziesiąt złotych. Koniec z tym. Teraz, jeśli będziemy chcieli dokupić pojedynczy kanał, będzie można to zrobić i stworzyć swój indywidualny pakiet. 

Operatorzy nie podchodzą zbyt pozytywnie i do tych zmian. Ich zdaniem stworzenie indywidualnego pakietu złożonego z pojedynczych programów wymaga zmian z nadawcami, rewolucji w systemach sprzedaży i licznych inwestycji w infrastrukturę techniczną. 

W Kanadzie taka opcja jest dostępna od 2016 roku. Tam, by wykupić dostęp do jednej stacji, trzeba zapłacić średnio od 3 (ok. 9 zł) do 7 dolarów kanadyjskich (ok. 22 zł). Dodatkowym kosztem jest wynajęcie dekodera za 20 dolarów miesięcznie. Ile kosztują pojedyncze programy sprawdziły "Wirtualne Media":

  • Daystar (kanał promujący treści chrześcijańskie) - 2 dolary kanadyjskie,
  • MTV, CNN International, National Geographic, Cartoon Network, Disney Junior, Animal Planet, Disccovery Science, Crime+ - 4 dolary kanadyjskie,
  • Disney Chanel, CTV News Channel, Discovery Channel (a więc w znacznej mierze programy telewizyjne i "podstawowe programy" ciekawostkowe) - 7 dolarów kanadyjskich.

Szerzej kontrowersje w ustawie medialnej nazywanej "Lex pilot" przedstawiliśmy w artykule "Zmiany w telewizji. Rząd chce dostęp do kanałów TVP także za pomocą platform satelitarnych i kablówek". W skrócie planowana zmiana ma polegać na tym, by zarezerwować pierwsze pięć pozycji na pilotach wyłącznie i jedynie dla kanałów TVP.

aw

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
kruger73
Bardzo dobry pomysł. Wreszcie niektóre stacje nadające non stop reklamy znikną bo nikt za nie nie zapłaci.
mwis
N A R E S Z C I E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
czarny_kuskus
„ W Kanadzie taka opcja jest dostępna od 2016 roku. Tam, by wykupić dostęp do jednej stacji, trzeba zapłacić średnio od 3 (ok. 9 zł) do 7 dolarów kanadyjskich (ok. 22 zł).”

Po jakimś kursie te przeliczniki? W podobno to serwis finansowy.
arzab
Ten kto wprowadzi na rynek pilota w którym przyciski będą zaczynały się od numeru " 6 " może zarobić miliony !
fiat126p
Nie dość, że władza chce przyporządkować numery kanałów na pilocie do TVPis i pochodnych, to jeszcze mówi jak mają wyglądać oferty operatorów.
Kiedy wyjdzie ustawa, która określi jak sklepy urządzać - co ma leżeć na półkach bliżej drzwi a co bliżej kasy i w jakiej wielkości opakowaniach?
maxykaz
A kiedy bedą nam płacic za oglądanie wiecznych powtórek?
wizytator
Czyli kolejna podwyżka. Za mniej zapłacisz więcej. Pod ułudą że masz "wolność" wyboru. TNK obecnie kosztuje 22zł, czyli ze dwa kanały na nowe licząc. No świetny interes.
1a2b
ingerencją w swobodę to jest wciskanie TVN-u i Polsatu w każdym pakiecie.
Ustawa jest super. Może się okazać, że 80% stacji TV nie jest nikomu potrzebne.
y2767651
Niestety, ingerencja w swobode jest wciskanie kanalow TVP. Co wiecej, operatorzy musza jeszcze placic TVP za to ze udostepniaja te kanaly...
mba_tomy
Programy, które wymieniłeś utrzymują się z reklam i są dla widza darmowe. Dlatego są w każdym pakiecie bez dopłat. Są też w każdym pakiecie "wciskane" telewizje opłacane przez Państwo (czyt. Społeczeństwo zmuszone do opłat - nie chodzi o abonament) takie jak TVP, Historia, Trwam, itd. Na szczęście nie ma przymusu (jeszcze) Programy, które wymieniłeś utrzymują się z reklam i są dla widza darmowe. Dlatego są w każdym pakiecie bez dopłat. Są też w każdym pakiecie "wciskane" telewizje opłacane przez Państwo (czyt. Społeczeństwo zmuszone do opłat - nie chodzi o abonament) takie jak TVP, Historia, Trwam, itd. Na szczęście nie ma przymusu (jeszcze) oglądania niechcianych programów.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki