REKLAMA

Oceny koniunktury w budownictwie w IV lepsze niż przed miesiącem i przed rokiem - GUS

2014-04-23 14:21
publikacja
2014-04-23 14:21

W kwietniu klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest mniej pesymistycznie niż miesiąc i rok temu - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne niż w marcu.

Z badania GUS wynika, że w kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 (w marcu minus 12). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano w marcu. Prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych przed miesiącem" - napisano w komentarzu do badania.

"Przedsiębiorcy spodziewają się nieco mniej znaczącego od oczekiwanego w marcu spadku cen robót budowlano-montażowych. Spośród badanych podmiotów 21 proc. (przed rokiem 20 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, na poziomie zbliżonym do oczekiwań z ubiegłego miesiąca" - dodano. (PAP)

nik/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki