REKLAMA

Obywatelstwo za inwestycje. Cypr zawiesi program wydawania tzw. złotych paszportów

2020-10-13 12:08
publikacja
2020-10-13 12:08
Obywatelstwo za inwestycje. Cypr zawiesi program wydawania tzw. złotych paszportów
Obywatelstwo za inwestycje. Cypr zawiesi program wydawania tzw. złotych paszportów
fot. AlexiaD / / Shutterstock

Rząd Cypru zamierza zawiesić od 1 listopada program wydawania tzw. złotych paszportów, czyli nadawania obywatelstwa kraju w zamian za inwestycje - poinformował we wtorek rzecznik rządu Kyriakos Kuszos.

Według agencji CNA, krytykowany m.in. przez Komisję Europejską program ma zostać zawieszony "w obecnej formie", jednak nie jest jasne, czy władze Cypru całkowicie z niego zrezygnują. Jak podał na Twitterze urząd prezydenta Cypru, decyzja ma związek ze "słabościami oraz nadużywaniem zasad programu".

Decyzja została podjęta po tym, jak w ramach dziennikarskiej prowokacji reporterzy Al-Dżaziry nagrali przewodniczącego cypryjskiego parlamentu Demetrisa Syllurisa oferującego pomoc w uzyskaniu cypryjskiego paszportu osobie podającej się za chińskiego kryminalistę. We wtorek Sylluris zapowiedział zawieszenie wykonywania swoich obowiązków na czas śledztwa w sprawie.

Dotychczas aby zdobyć obywatelstwo Cypru wystarczyło zainwestować co najmniej 2 mln euro w kraju oraz spełnić szereg innych wymogów formalnych, choć kryteria te nie zawsze były przestrzegane.

W sierpniu dziennikarskie śledztwo Al-Dżaziry ujawniło, że Cypr "sprzedawał" paszporty kryminalistom, osobom zaangażowanym w pranie brudnych pieniędzy i politykom oskarżanym o korupcję z ponad 70 krajów, najwięcej z Rosji, Ukrainy, Chin i krajów Bliskiego Wschodu.

We wrześniu komisarz UE ds. praworządności Didier Reynders zapowiedział, że zastanowi się nad wszczęciem postępowania przeciwko Cyprowi w sprawie programu tzw. złotych paszportów.

Oprócz Cypru, obywatelstwo za pieniądze oferują także dwa inne państwa członkowskie UE: Malta i Bułgaria. W obu przypadkach programy te budziły wiele podejrzeń i wątpliwości. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki