Obraz Banksy'ego z szympansami w Izbie Gmin z rekordową ceną

Obraz Banksy'ego przedstawiający Izbę Gmin, w której na zielonych ławach deputowanych zasiadają szympansy, został sprzedany na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's za prawie 9,9 mln funtów - pięć razy więcej, niż wynosiła przewidywana cena.

Mający niemal 4,5 metra szerokości obraz "Devolved Parliament" (parlament zdecentralizowany) został namalowany w 2009 roku i jest największym znanym dziełem Banksy'ego powstałym na płótnie. Zachowujący anonimowość artysta z Bristolu zdobył sławę przede wszystkim malowanymi potajemnie graffiti, które często są komentarzem do wydarzeń politycznych czy zjawisk społecznych.

Jak poinformował dom aukcyjny Sotheby's, "Devolved Parliament" został sprzedany w czwartek po 13-minutowej licytacji za 9 mln 879,5 tys. funtów. "Niezależnie od waszego stosunku do brexitu, nie ma wątpliwości, że ta praca jest bardziej trafna niż kiedykolwiek wcześniej" - napisano w oświadczeniu Sotheby's. Sam Banksy na swoim koncie na Instagramie skomentował zaś, że "szkoda, że nie byłem wciąż jego właścicielem".

Banksy namalował małpi parlament na potrzeby wystawy w muzeum w Bristolu, która przyciągnęła w 2009 roku ponad 300 tys. widzów i była w tamtym roku jedną z najchętniej odwiedzanych wystaw na świecie. W marcu bieżącego roku dotychczasowy anonimowy właściciel obrazu wypożyczył go muzeum w Bristolu, aby upamiętnić tamtą wystawę, a także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które pierwotnie planowane było na 29 marca.

Najdroższym dotychczas obrazem Banksy'ego sprzedanym na aukcji był "Keep It Spotless", który w 2008 roku uzyskał w Nowym Jorku cenę 1,8 miliona dolarów.

Na brytyjską Izbę Gmin spadła w ostatnich miesiącach fala potężnej krytyki w związku z niemożnością uzgodnienia stanowiska w kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a także z powodu bardzo ostrych w formie dyskusji na ten temat.

Pytanie Niespodzianka: Jak zarabiać na sztuce?

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ klm/ ap/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 26 oorim

Gdyby ktoś taki obraz zrobił w Polsce przedstawiając SEJM, SENAT lub Radę Ministrów... siedział by za obrazę...

! Odpowiedz
1 17 uczen_manueli_g

Dlatego nawet strach to komentować.

! Odpowiedz
1 7 silvio_gesell odpowiada uczen_manueli_g

Chyba tobie jest strach. Przecież wybieramy najgłupszych żeby czuć się mądrzej.

! Odpowiedz
0 2 karbinadel

"siedział by za obrazę" - masz rację, to obraźliwe dla szympansów

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne