REKLAMA

ZCP: Obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności wpłynie pozytywnie na rynek

2019-08-30 18:29
publikacja
2019-08-30 18:29

Obligatoryjne stosowanie mechanizmu podzielonej płatności pozytywnie wpłynie na rynek - ocenił w piątek Związek Cyfrowa Polska. Dodano, że w obrocie elektroniką tzw. split payment pomoże branży odbudować zaufanie pomiędzy kontrahentami oraz na linii przedsiębiorca – fiskus.

/ fot. Johan10 / YAY Foto

Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT. Przepisy wprowadzają obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment, oraz nową matrycę stawek VAT. Obligatoryjny split payment wejdzie w życie 1 listopada br.

"Podzielona płatność ma być przede wszystkim ratunkiem dla gałęzi gospodarki szczególnie narażonych na proceder wyłudzania podatku VAT" - wkazał w piątkowym komentarzu związek reprezentujący największe firmy sektora nowoczesnych technologii.

Jak podkreślają eksperci ZCP, obowiązkowy split payment, który obejmie m.in. towary i wyroby elektroniczne, "będzie stanowić kontynuację oczyszczania branży z oszustów". Związek Cyfrowa Polska, reprezentujący polską branżę elektroniczną, pozytywnie ocenia wprowadzone rozwiązanie.

"To nie tylko wpłynie na komfort działania uczciwych przedsiębiorców, ale również w efekcie ukrócenia potężnych wyłudzeń i uszczelnienia systemu, przyniesie znaczne korzyści państwowemu budżetowi – ocenia prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik. Jego zdaniem obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności "pomoże odbudować zaufanie pomiędzy kontrahentami, które przez ostatnie lata zostało nadszarpnięte poprzez działalność oszustów podatkowych".

Część przedsiębiorców obawia się jednak, że obligatoryjny split payment nadwyręży ich płynność finansową - wskazał ZCP. Wyjaśniono, że środkami przeznaczonymi na odprowadzenie VAT nie będzie można bowiem obracać w inny sposób. "Ustawodawca przewidział jednak pewne ułatwienia dla przedsiębiorców. Gromadzone na specjalnym subkoncie pieniądze na odprowadzenie VAT można np. będzie wykorzystać do opłacenia składek ZUS, podatku dochodowego, akcyzy czy cła" – wyjaśnia Kanownik.

Zdaniem Cyfrowej Polski można się spodziewać, że obligatoryjny split payment wpłynie na to, że przedsiębiorcy będą korzystali z tej metody płatności także w innych transakcjach – nie objętych obligatoryjnym split payment. "Jedną z zachęt do stosowania tej metody jest m.in. zwolnienie z solidarnej odpowiedzialności w przypadku nieświadomego udziału w podatkowych przestępstwach karuzelowych" - wskazano.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego „Cyfrowa Polska” to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku. 

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Rząd pis! Zdecydowanie najgorszy rząd dla przedsiębiorców... Znowu najbardziej dostaną zwykli Kowalscy... Mafi już dawno na vacie nie ma
.. a gdzie są ukarani urzędnicy ? Bo zwykły szarak nie jest w stanie kręcić karuzel vatowskich.... Ja jak niby nie złożyłem VAT 7 ( złożyłem ale zgubili i to było przed tym
Rząd pis! Zdecydowanie najgorszy rząd dla przedsiębiorców... Znowu najbardziej dostaną zwykli Kowalscy... Mafi już dawno na vacie nie ma
.. a gdzie są ukarani urzędnicy ? Bo zwykły szarak nie jest w stanie kręcić karuzel vatowskich.... Ja jak niby nie złożyłem VAT 7 ( złożyłem ale zgubili i to było przed tym pisowskim cyrkiem) to w ciągu kilku dni miałem wezwanie.... Mówiłem jak tylko to wprowadzili dla ' próby" że będzie obowiązkowe... To jest kolejny zator finansowy dla przedsiębiorcy i to WY!!! Rząd i reszta biurokratów jesteście największym hamulcem polskiej przedsiębiorczości! I powodujecie. Najwięcej zatorów płatniczych. W imię "naszego dobra ." A waszego koryta... Amen

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki