Obligatariusze ZM Kania: przez sąd po majątek Henryka Kani

2019-09-12 19:02
publikacja
2019-09-12 19:02

Niektórzy posiadacze obligacji ZM Kania znajdują się na etapie postępowania sądowego w celu uzyskania klauzuli wykonalności, co umożliwi im egzekucje z zabezpieczeń udzielonych przez pana Henryka Kanię - poinformował PAP Biznes administrator zabezpieczeń, radca prawny Wojciech Pfadt.

Henryk Kania, były prezes zarządu oraz główny akcjonariusz ZM Kania SA. / fot. Marek Wiśniewski / FORUM

"Obligatariusze, którzy zdecydowali się skorzystać z zabezpieczeń nie czekając na wynik postępowania restrukturyzacyjnego ZM Kania, zgłaszają się do mnie sukcesywnie. Ci, którzy zwrócili się do mnie najwcześniej, znajdują się już na etapie postępowania klauzulowego" - powiedział PAP Biznes administrator zabezpieczeń obligacji wyemitowanych przez ZM Kanię, radca prawny Wojciech Pfadt z kancelarii Wojciech Pfadt Radca Prawny.

Poręczycielem obligacji serii H i I o łącznej wartości nominalnej 102 mln zł, wyemitowanych przez znajdujące się w trakcie przyspieszonego postępowania układowego ZM Kania, jest główny akcjonariusz firmy Henryk Kania. W czerwcu ZM Kania podała w raporcie, że nie zapłaciła odsetek od obydwu serii obligacji.

"Fakt niezapłacenia odsetek umożliwia obligatariuszom wystąpienie o spłatę całości zobowiązań. Zgodnie z warunkami emisji, jestem zobowiązany w takim przypadku do przeprowadzenia kilku czynności, które ostatecznie mogą prowadzić do egzekucji z zabezpieczenia" - dodał Wojciech Pfadt.

Jedną z nich jest przeprowadzenie przed sądem postępowania klauzulowanego, którego efektem powinno być uzyskanie klauzuli wykonalności, co otworzy drogę do komorniczej egzekucji z majątku Henryka Kani.

Do radcy prawnego zgłosiło się dotychczas ok. 10 inwestorów. Wojciech Pfadt nie zdradza wartości obligacji posiadanych przez inwestorów zaznaczając jedynie, że jest ona "pokaźna".

Zarządca u władzy, aktywa na Malcie

Zgodnie z decyzją sądu rejonowego Katowice-Wschód, od trzech miesięcy ZM Kania znajdują się w trakcie przyspieszonego podstępowania układowego. Na początku września władzę w spółce przejął ustanowiony przez sąd zarządca, po tym jak rady wierzycieli przychyliła się do wniosku o odwołanie zarządu własnego, zarządca sądowy. Majątek ZM Kania zamierza na 12 miesięcy wydzierżawić Cedrob, który obecnie płaci Kani 4 mln zł miesięcznie na mocy umowy przerobowej.

"Prawdopodobne, że ostatecznie aktywa Kani zostaną sprzedane, a większość pieniędzy trafi do banków zabezpieczonych na majątku spółki. Posiadacze obligacji muszą liczyć się z tym, że odzyskają jedynie kilka procent zainwestowanych pieniędzy" - mówi jeden z obligatariuszy, pragnący zachować anonimowość.

Skorzystanie z poręczeń, których udzielił Henryk Kania, wydaje się jedyną szansą na odzyskanie przez posiadaczy obligacji większych kwot.

"Zdajemy sobie sprawę, że to może nie być łatwe. Zastanawialiśmy się nad wynajęciem biura detektywistycznego, które pomogłoby w zidentyfikowaniu majątku pana Henryka Kani" - dodaje obligatariusz.

To, że skorzystanie z poręczeń udzielonych przez głównego akcjonariusza Kani może nie być proste, sugeruje analiza zapisów w księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem, także wspólnie z żoną lub poprzez kontrolowane firmy, był Henryk Kania. Wynika z nich, że obecnie ich właścicielami są fundacje i firmy zarejestrowane na Malcie.

I tak na przykład do firmy Bahrija Limited w 2014 roku trafiło kilka nieruchomości w Bielsku-Białej. Nieruchomość przy ul. Jeżynowej, także w Bielsku-Białej, do której użytkowania dożywotnie prawo ma Henryk Kania, znalazła się pod koniec 2018 roku w posiadaniu Bahri Foundation. W tym samym roku fundacja stała się także właścicielem innej działki, położonej przy ul Skalnej w Bielsku-Białej, na której znajduje się 3-kondygnacyjny budynek. Natomiast firma Bogden Limited, za pośrednictwem której Henryka Kania kontroluje ZM Kania, od 2016 roku jest właścicielem mieszkania przy ul Grzybowskiej o powierzchni 138 m kw.

"Wydaje się, że część aktywów może podlegać skardze pauliańskiej" - ocenia obligatariusz. (PAP Biznes)

tj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
klasyczny wałek i ucieczka z majątkiem. sprawa karna i tylko wiezienie będzie dobre
marianpazdzioch
Te postępowania upadłosciowe to taki teatr. Dobrze opłacani są jedynie aktorzy. W 99% przypadków nie ma z czego winykować, a ochłapy nim spłyną minie nawet 10 lat. Wielu wierzycieli zdąży prędzej umrzeć niż doczeka się na te 15%, czyli tam średnio teraz jest odzysku...
marianpazdzioch
* czy ile tam średnio teraz jest odzysku...
knf
Panie Henryku to nie tak się robi!

Pan bierze przykład z Abris, właściciela GetBack,
z którego wyparowało ponad 1 mld zł.

Abris ma tam status poszkodowanego a władza w pas się im kłania,
no ale to nie jest ZM Kania!

Malta jak widać nie ochroni dobrodziejstw wyciągniętych ze spółki,
co
Panie Henryku to nie tak się robi!

Pan bierze przykład z Abris, właściciela GetBack,
z którego wyparowało ponad 1 mld zł.

Abris ma tam status poszkodowanego a władza w pas się im kłania,
no ale to nie jest ZM Kania!

Malta jak widać nie ochroni dobrodziejstw wyciągniętych ze spółki,
co innego Wyspa Jersey!
zybi-m
Jak sie to czyta to usmiech z rana odrazu sie pojawia, oczywiscie po Waszych komentarzach:) Widac wybory ida i trole pisac musza bo za to im placa, nie wazne co wazne zeby to z pisem polaczyc ) Jak juz musicie trolowac to nie mozna chociaz robic tego bardziej elokwentnie? Z tego to smierdzi smiesznoscia z daleka....przynajmniej nie Jak sie to czyta to usmiech z rana odrazu sie pojawia, oczywiscie po Waszych komentarzach:) Widac wybory ida i trole pisac musza bo za to im placa, nie wazne co wazne zeby to z pisem polaczyc ) Jak juz musicie trolowac to nie mozna chociaz robic tego bardziej elokwentnie? Z tego to smierdzi smiesznoscia z daleka....przynajmniej nie musze kabaretu z rana ogladac zeby sie rozweselic...milej pracy
wry
Elektrim to największy skandal na tej bananowej giełdzie. 10 lat bez notowań. Gdzie zniknęły miliardy od Deutsche Telekom za Erę? Gdzie są miliardy z dywidendy, którą wypłaciła Era? Dlaczego wszyscy, łącznie z pisem, nie tykają solorza?
pc1974
A Ptaszek z Krezusa to kiedy w koncu trafi do wiezienia? Te KNF to lipa i cyrk. Tylko pensje biorą!
specjalnie_zarejestrowany2
Kania, działki Morawieckiego, standardy moralne PiS.
marxs
PISy załatwią obywateli i obywatelki tego PISiego państwa z tektury dokładnie tak samo jak Pan Henryk Kania załatwił swoich obligatariuszy
ps.nie ma dla was nadziei naiwniacy i naiwniaczki w przeciągu kilku góra kilkunastu miesięcy rozpocznie sie w tym PISowskim grajdole istne piekło gospodarczo-polityczne
marxs
tak się zastanawiam gdzie i w jakim kraju chyba raczej nie w PRLu ( PISia Republika Ludowa) jest kasiura Pana Pinokia chociaż nie jak mogłem tak mysleć przecież powszechnie wiadomo że on nie ma żadnej kasy jak chce iść do sklepiku Pana Stasia na piwo to musi prosić swoją żonę o kieszonkowe

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki