Polacy uciekają przed rekordową inflacją. Czy obligacje skarbowe są bezpieczne? 50 pytań i odpowiedzi o oszczędnościowy hit [Nowy e-book Bankier.pl]

Maciej Kalwasiński2022-09-02 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-02 06:00

Detaliczne obligacje skarbowe cieszą się w ostatnich miesiącach rekordową popularnością, ale dla wielu osób pozostają nowym i nieznanym sposobem oszczędzania. Czy są bezpieczne? Ile można na nich zarobić? Jakie mają wady? W nowym e-booku Bankier.pl odpowiadamy na 50 najważniejszych pytań o obligacje oszczędnościowe.

Polacy uciekają przed rekordową inflacją. Czy obligacje skarbowe są bezpieczne? 50 pytań i odpowiedzi o oszczędnościowy hit [Nowy e-book Bankier.pl]
Polacy uciekają przed rekordową inflacją. Czy obligacje skarbowe są bezpieczne? 50 pytań i odpowiedzi o oszczędnościowy hit [Nowy e-book Bankier.pl]
fot. Crosssun / / Shutterstock

Najwyższa od 25 lat inflacja sprawia, że Polacy szukają dobrego sposobu na ochronę pieniędzy przed utratą wartości. W maju Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie do oferty Ministerstwa Finansów dla oszczędzających nowych typów obligacji detalicznych, które mają w tym pomóc. Ich sprzedaż rozpoczęła się w czerwcu, a resort podniósł również wyraźnie oprocentowanie pozostałych papierów.

Zmiany, wraz z falą doniesień o zeszłorocznej inwestycji premiera opiewającej na 4,6 mln zł, wywołały gwałtowny wzrost zainteresowania obligacjami. Na zakup po raz pierwszy w historii zdecydowało się w jednym miesiącu ponad 100 tys. osób. Inwestorzy łącznie wydali 14,1 mld zł - ponad 2,5 razy więcej, niż wynosił wcześniejszy rekord. W lipcu wyniki również były imponujące.

Reklama

Mimo to detaliczne obligacje skarbowe nadal nie są tak znane i powszechne jak choćby lokaty bankowe. Dlatego wybraliśmy 50 najczęstszych i naszym zdaniem najważniejszych pytań o te papiery. W darmowym poradniku Bankier.pl odpowiadamy na nie krótko i konkretnie, bez owijania w bawełnę i bez trudnego ekonomicznego języka. Zachęcamy do pobrania!

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Bardzo wysoka inflacja sprawia, że Polacy szukają sposobu na ochronę oszczędności. W ostatnich miesiącach rosnącą popularnością cieszą się detaliczne obligacje skarbowe, ale dla wielu osób nadal są nowym i nieznanym sposobem oszczędzania. Wybraliśmy 50 najczęstszych i naszym zdaniem najważniejszych pytań o obligacje oszczędnościowe. Odpowiadamy na nie krótko i konkretnie, bez owijania w bawełnę i bez trudnego ekonomicznego języka.


Z poradnika dowiecie się m.in.:
• gdzie można kupić obligacje i jak to zrobić krok po kroku,
• czy jest to bezpieczna inwestycja i ile można na niej zarobić,
• czy obligacje „antyinflacyjne” naprawdę chronią przed inflacją.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (85)

dodaj komentarz
bha
Zamrażają kasę tracąc na leżakowaniu jej dla raczej potem na końcu niewielkiego jakiegoś zysku.
transcendenz
Stawiam pisowskie obligacje przeciw dolarom.
kch002
USD ma swoj "show" srednio raz na 20 lat, potem ostry zjazd.
jan888
PIS nie walczy z inflacją, tylko ją sztucznie napędza, bo to zwiększa dochody budżetowe. PIS okrada Polaków gigantyczną, sztucznie napędzaną inflacją, bo musi pompować kasę do budżetu, żeby móc finansować wojnę na Ukrainie i socjal w Polsce.
jan888
Pieniądze z podwyżek marży Orlenu i cen paliw również nie trafiły do Polaków. Ta sama PISowska władza kłamie, że Polsce potrzebne jest na gwałt nowe, niesprawdzone, koreańskie uzbrojenie - właśnie po to, żeby potem móc przekazać obecne uzbrojenie Ukrainie. PIS to władza skrajnie anty-polska i pro-ukraińska.
transcendenz odpowiada jan888
A na co nam te wasze ruskie tanki? Dobrze że mają komu oddać ten złom.
sterl
Jeżeli banki na Cyprze mogły przejąć bez sądu połowę depozytów, Islandzkie wyzerować wszystkim zagranicznym inwestorom,a teraz Amerykańskie i Europejskie zajmują konta i majątki tzw Rosjanom bez sądu to mogą każdemu zająć i nikomu nic nie wypłacić..pod byle pretekstem.
socjalistyczneg
Polecam obligacje IIRP , bezpieczeństwo 100% a do tego bardzo ładne !
Warto pożyczać aparatowi opresji.
men24a
Przy korycie plus inflacja nie straszna, wszak dali sobie 70% podwyżki.
bha
Ucieczka niesamowita inflacja już ponad 16% ,a oprocentowanie obligacji 6,5 w skali roku w pieniądzu zamrożonym.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki