REKLAMA

Obajtek: Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii

2022-12-16 10:30
publikacja
2022-12-16 10:30

Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii. W Ministerstwie Ropy i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe - dodał.

Obajtek: Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii
Obajtek: Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii. W Ministerstwie Ropy i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich. W 2024r. planujemy rozpoczęcie wierceń. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe. Synergie płynące z fuzji realnie wzmacniają bezpieczeństwo Polski" - napisał w piątek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

PKN podał w poniedziałek, że PGNiG Norway wraz z partnerami: Aker BP ASA, "Aker BP", Equinor oraz Wintershal DEA również podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną co do zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Chodzi o złoża Fenris; udział PGNiG Norway wynosi 22,2 proc., rn; udział PGNiG Norway wynosi 40 proc. oraz Alve Nord, na którym udział PGNiG Norway, wynosi 11,9 proc.

Na wszystkich tych złożach operatorem jest Aker BP, a łączne zasoby wydobywalne przypadające na udział PGNiG Norway szacowane są na 65,3 mln boe. "Zaangażowanie kapitałowe PGNiG Norway w realizację projektów Fenris, rn i Alve Nord będzie proporcjonalne do udziału tej spółki w poszczególnych złożach i wyniesie w sumie ok. 2,8 mld NOK" - napisano w komunikacie.

Uruchomienie wydobycia węglowodorów z obydwu projektów planowane jest na 2027 rok. Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planów zagospodarowania i eksploatacji przez norweski Parlament - wyjaśnił PKN Orlen. PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów w LOTOS Norge i w PGNiG Norway.

6 grudnia PGNIG podało, że norweska spółka zależna PKN Orlen - PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi złożyła wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande na Morzu Norweskim. Zgodnie z planem wiercenia mają ruszyć pod koniec 2024 r., a wydobycie rozpocznie się rok później. Docelowo produkcja będzie prowadzona z trzech odwiertów, które zostaną podłączone do infrastruktury pobliskiego złoża Norne. Według PGNiG pozwoli to przyspieszyć proces zagospodarowania i obniżyć koszty inwestycji oraz podnieść efektywności energetyczną całej instalacji.

Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii.

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system działał tylko z częściową mocą.

Uruchomienie przesyłu gazu Baltic Pipe, łączącym szelf norweski przez Danię z Polską, miało miejsce 1 października br.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów. (PAP)

amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
katzpodola
Jak PO wygra wybory to problem się rozwiąże. Juz żyd lewandowski postara się o dobrego kupca
osiemgwiazd
Bicie piany dla ciemnego luda. Za 5-6 lat okaże się, czy cokolwiek z tego kierunku popłynie. Niech lepiej pokaże umowę z Arabami o pozbyciu się de facto wszelkiej kontroli w Rafinerii Gadańskiej i niech powie, kto ten dokument podpisał. Czemu ABW nic w tej sprawie nie wyjaśnia. Sprawa jest mocno podejrzana.
jas2
Twoja nienawiść do Polski, nie spowoduje zaniku gazu w złożach.
katzpodola odpowiada jas2
To typowy oszołom z gwiazdkami zamiast mózgu
_xyz
A mój komentarz magicznie zniknął. Nawet nie został usunięty tylko zniknął.

Coś jest na rzeczy - nie można też było wczoraj dodawać komentarzy pod artykułem o wybuchu w KGP....

PiSiorki mają niezłe kadry - sami fachowcy.

Jeden szefuńcio z pagonami strzela z granatnika w biurze, drugi w garniturku wysadza gospodarczo
A mój komentarz magicznie zniknął. Nawet nie został usunięty tylko zniknął.

Coś jest na rzeczy - nie można też było wczoraj dodawać komentarzy pod artykułem o wybuchu w KGP....

PiSiorki mają niezłe kadry - sami fachowcy.

Jeden szefuńcio z pagonami strzela z granatnika w biurze, drugi w garniturku wysadza gospodarczo rafinerię w Gdańsku.
od_redakcji
A tak to wygląda jak zajrzymy pod kurtynę:
Polska dostarczy ropę do byłej rafinerii Rosnieftu w Niemczech.
Niemcy i Polska w końcu osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym Polska będzie dostarczać wystarczającą ilość ropy do niemieckiej rafinerii w Schwedt, którą przejęła od Rosji we wrześniu, aby od stycznia mogła pracować
A tak to wygląda jak zajrzymy pod kurtynę:
Polska dostarczy ropę do byłej rafinerii Rosnieftu w Niemczech.
Niemcy i Polska w końcu osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym Polska będzie dostarczać wystarczającą ilość ropy do niemieckiej rafinerii w Schwedt, którą przejęła od Rosji we wrześniu, aby od stycznia mogła pracować na poziomie 70%, co oznacza, że ​​nie będzie już potrzebować rosyjskiej ropy.
langdon25
A jak ceny na stacjach panie Omajtek ?

Wciąż kroicie Polaków na 1,20zł marży na każdym litrze paliwa ?

Gdzie norma to 30gr .

Ile miliardów zł chcecie w ten sposób ściągnąć z rynku i ograniczyć inflacje poprzez likwidacje pustego pieniądza ?
katzpodola
Mozesz tankowac u szwaba
friedens
,Synergie płynące z fuzji'? Czy on rozumie, co mówi i co pisze oraz -last but not least - co podpisuje? Kiedy powie, kto podpisał umowę, oddającą de facto za darmo Rafinerię Gdańską proputinowskim Arabom?
kaczdzonjar
do tego wkrótce dowiemy się jakie zapisy mamy w kontrakcie sprzedaży 1/3 udziałów arabom w rafinerii gdańskiej.

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki