REKLAMA

Obajtek: Zakup ropy naftowej powinien być scentralizowany

2021-06-10 09:57
publikacja
2021-06-10 09:57
Obajtek: Zakup ropy naftowej powinien być scentralizowany
Obajtek: Zakup ropy naftowej powinien być scentralizowany
fot. Bartosz Frydrych / / FORUM

Zakup ropy naftowej powinien być scentralizowany dla dwóch polskich koncernów paliwowych - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Przecież Orlen kupuje też ropę dla wszystkich krajów nadbałtyckich, my kupujemy również ropę dla państwa czeskiego, a nie kupujemy tak naprawdę, w 100 procentach dla naszej gospodarki. Czyli nie mamy efektu skali. To jest po prostu nie do pomyślenia. Ja generalnie, zgodnie z prawem, nie mogę znać umów na zakup ropy przez Lotos, ani też Lotos nie może mieć wglądu do umów podpisanych przez Orlen. I w tym momencie jesteśmy bardzo mocno rozgrywani" - mówił w "Radiu Gdańsk" szef PKN Orlen.

Dodał, że scentralizowanie zakupu ropy naftowej da polskiej stronie "większą pozycję negocjacyjną".

Podkreślił, że to między innymi możliwość scentralizowania zakupu ropy naftowej stała za decyzją o fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos.

„Jeżeli ktoś kupuje w minimalnych ilościach - idzie do sklepu, w większych ilościach, idzie do hurtowni, a w bardzo dużych ilościach idzie do producenta. I tak samo jest z ropą. Jeżeli przekroczymy 40 milionów ton, to automatycznie mamy większą pozycję rozmawiać z narodowymi koncernami, które prowadzą wydobycie. A jeżeli mniej ropy kupujemy, to nie kupujemy od koncernów narodowych, ale od drugiego czy trzeciego pośrednika" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że scentralizowanie zakup ropy naftowej będzie miało "przełożenie na ceny paliw" na stacjach. „Cena paliw na stacjach będzie zdecydowanie bardziej stabilna i sądzę, że będzie niższa" - ocenił.

"Jeżeli mówimy o Lotosie, to proszę zobaczyć, że w czasie pandemii zamknięto pięć rafinerii w Europie i następne rafinerie przygotowane do zamknięcia. Lotos nie ma szansy bytu, bo Lotos ma tylko nogę rafineryjną. Brakuje mu nie tylko petrochemii, ale też energetyki i rozwiniętego detalu" - mówił Obajtek.

Zwrócił uwagę, że "BP ma więcej stacji od Lotosu w Polsce, choć nie ma rafinerii". "Gdy zmieniają się uwarunkowania klientów, w momencie, gdy za 10-15 lat będzie bardziej chodziło o wodór, a nie tradycyjne paliwa, Lotos nie będzie miał szansy bytu" - ocenił.

Zdaniem Obajtka, Grupa Lotos nie jest też odporna na "makroekonomię i czynniki makroekonomiczne". "Lotos jest firmą o jednym filarze i w momencie gdy przychodzi kryzys, Lotos ma zawsze słabsze parametry" - zaznaczył.

PKN Orlen otrzymał 14 lipca 2020 r. warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się z zobowiązań przedstawionych przez Orlen.

Środki zaradcze obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w produkcji paliw i działalności hurtowej, w logistyce paliw, działalności detalicznej, w produkcji paliwa lotniczego i asfaltu.

Przewidują m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii i sprzedaż na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw 80 proc. sieci stacji Lotosu.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (19)

dodaj komentarz
klepsiska
patrzac na to jak dziala Obajtek, jestem zdania, ze doskonale wie co robi i na pewno wyjdzie to na dobre
kasa1979
Bajki, bajki, bajki...zabezpieczacie energetycznie kraj już 6 rok,a Sasin mówi o oszczędności na zarzadach:))))
drabio
Powtarza jak mantrę że Lotos nie ma szansy bytu, kreci się jak gówno w przeręblu aby rozpie.....doloic ta firmę. A ja myślę że wręcz odwrotnie Lotos prze lata swojej działalności ma najnowocześniejszą rafinerię w Europie, własne złoża które exploatuje. Te rafinerię które zostały zamknięte do najnowocześniejszych na pewno nie należały.Powtarza jak mantrę że Lotos nie ma szansy bytu, kreci się jak gówno w przeręblu aby rozpie.....doloic ta firmę. A ja myślę że wręcz odwrotnie Lotos prze lata swojej działalności ma najnowocześniejszą rafinerię w Europie, własne złoża które exploatuje. Te rafinerię które zostały zamknięte do najnowocześniejszych na pewno nie należały. Sprawa następna to kłamstwo że Lotos nie ma zdywersyfikowanych przychodów i nie mają petrochemii... Żal czytać takie wypociny. Że rozwój technologii wodorowej zamknie Lotos ale przecież lotos może w tym uczestniczyć tak samo mozE wybudować zakład produkcji zielonego wodoru jak zmodernizował rafinerię.

Scentralizowane zakupy można było robić już od 7 lat wystarczyło powołać konsorcjum PKN z lotosem ale geniusz wójta albo rachunki na wyniszczenie i sprzedaż znacznej części lotosu na to nie pozwalały.

Dyzma miał lepsze pomysły nie ma co...

itso_argumentum_ad_ignorantiam
''sądzę, że będzie niższa" - ocenił.'' oj oj oj trzeba nałożyć opłatę ekologiczną tak mi przykro
wtomek
"Dodał, że scentralizowanie zakupu ropy naftowej da polskiej stronie "większą pozycję negocjacyjną".- To prawda , żadna z tych firm nie powinna indywidualnie negocjować. Ten problem za komuny był logicznie rozwiązany, robiły to odpowiednie centrale handlu zagranicznego. Ludzie znający handel, języki itd. nie partyjne "Dodał, że scentralizowanie zakupu ropy naftowej da polskiej stronie "większą pozycję negocjacyjną".- To prawda , żadna z tych firm nie powinna indywidualnie negocjować. Ten problem za komuny był logicznie rozwiązany, robiły to odpowiednie centrale handlu zagranicznego. Ludzie znający handel, języki itd. nie partyjne matołectwo.
langdon25
Święte słowa Daniel!

Od jutra zakupem paliw zajmie się Jacek Sasin - za każdy transport zapłacimy 70mln więcej !

PodcZas urlopu Jacka zakupem paliw będzie zajmować się Komitet Centralny KC PiS na czele z Prezes Jarosławem od Kota z Żoliborza .
darius19
komuna wraca - bo rzadzi partia narodowo-socjelistyczna
jarekzbyszek
Wywody Obajtka na poziomie technikum weterynarii ( nieukończone ).
mrbeast
TYLKO DECENTRALIZACJA DOSTAW!!!
Dywersyfikacja mediów, paliw, gazu itd.

Obajtek, przestań szkodzić Polsce i Polakom.
Wy z PiS to potraficie kłamać, psuc prawo i wszystko knocić!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki