REKLAMA

Obajtek: To, co zorganizowano wobec mnie, to jest próba linczu

2021-04-19 07:05
publikacja
2021-04-19 07:05
Obajtek: To, co zorganizowano wobec mnie, to jest próba linczu
Obajtek: To, co zorganizowano wobec mnie, to jest próba linczu
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Poseł opozycji Marek Sowa wyliczył wartość domu hen daleko od Warszawy, w Małopolsce, na 5 mln zł. Proponowałem mu, że sprzedam i za 2 mln. Nie skorzystał. Wartość mojego domu określił po cenie 17 tys. zł za metr kwadratowy, a swojego podał po tysiąc za metr. To kpiny - mówi tygodnikowi "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek pytany przez "Sieci", czy wie kto stoi za medialnym atakiem na niego, powiedział: "To ważne pytanie, może kluczowe, ale z jednoznaczną odpowiedzią mam kłopot na tym etapie". "Bo prawda jest taka, że gdziekolwiek spojrzę, tam widzę, jak wielkie interesy nadwyrężyliśmy. Bo jak było przedtem? Orlen, firma z ogromnym potencjałem, wielkim rynkiem, dobrym położeniem geograficzno-politycznym, nie wykorzystywała swoich możliwości. Była to firma gasnąca. Celowo zwijana w okresie rządów PO-PSL" - ocenił.

Dopytywany, co miało być finałem tego zwijania, odpowiedział: "Prywatyzacja. Sprzedaż. A niby po co tę firmę dzielono na kawałki i po kawałku wyprzedawano?" "Przykładem może być spółka transportowa, którą spotkał ten los. Jak można odsprzedać coś, co zarabia dzięki Orlenowi, ma pewny zysk, na dodatek jest elementem bezpieczeństwa dostaw? Zrobiłem wszystko, by to odwrócić. I także tę firmę udało nam się odkupić, znowu jest częścią grupy" - podkreślił.

Prezes PKN Orlen na pytanie, z czego wynikał ten kierunek działań poprzedników, powiedział: "Ktoś chciał zarobić. Ale wielu też wierzyło, że kapitał nie ma narodowości, a wszyscy żyją w bratniej przyjaźni i nie ma znaczenia, kto jest właścicielem". "Ta teza usypiała czujność Polaków, którzy w efekcie mało zarabiali, choć pracowali i pracują najciężej w Europie. Pozbywaliśmy się skarbów gospodarczych, godziliśmy na rolę eksportera młodej siły roboczej" - wskazał.

Pytany o zakup przez Orlen wydawnictwa Polska Press zaznaczył, że "ta transakcja została sfinalizowana zgodnie ze wszystkimi przepisami prawa na początku marca". "Ale jeszcze wymienię Lotos. Tu też wieszczono, że potkniemy się o Komisję Europejską. Przeszliśmy i tę przeszkodę, wstępną zgodę skutecznie wynegocjowaliśmy" - podkreślił.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Obajtek dopytywany, czy przejmie ostatecznie Polska Press zaznaczył: "Orlen kupił już Polska Press". "Pracują dla nas doskonałe kancelarie prawne krajowe i międzynarodowe. Z ich analiz wynika jednoznacznie, że postanowienie sądu nie ma żadnego przełożenia na nasze prawo własności do legalnie już kupionej spółki. Zarządzamy nią normalnie. Tu wszystko zostało dotrzymane: uzyskaliśmy konieczne zgody, transakcję przeprowadziliśmy. Żadna z jej stron niczego nie skarżyła. I co mam zdaniem sądu zrobić? Przestać się kupioną firmą zajmować? Dopuścić, by poszła w rozsypkę i upadek? Gdybym to zrobił, odpowiadałbym karnie. Sąd tego nie wziął pod uwagę. Nie zauważył także, że na rynkach lokalnych nic się nie zmienia – są te same gazety, takie samo otoczenie konkurencyjne. Zmienił się jedynie właściciel udziałów w Polska Press. Być może te błędy sądu wynikają z tego, że decyzję podejmowano tak błyskawicznie? Część dokumentów trafiła do sądu 7 kwietnia, część 8 kwietnia i już tego dnia była decyzja. Ekspresowe tempo wskazujące na polityczne, a nie prawne motywy" - ocenił prezes PKN Orlen.

Odpowiadając na pytanie, czy ma "te pałace i dziesiątki działek czy nie ma" powiedział: "Zacznijmy od pałacu. Poseł opozycji pan Marek Sowa wyliczył wartość domu hen daleko od Warszawy w Małopolsce na 5 mln zł. Proponowałem mu, że sprzedam i za 2 mln. Nie skorzystał. Wartość mojego domu określił po cenie 17 tys. zł za metr kwadratowy, a swojego podał po tysiąc za metr. To kpiny. Kolejny przykład to mój zegarek, który faktycznie wart jest kilkaset złotych, wyceniono na prawie ćwierć miliona. Też zaproponowałem sprzedaż choćby za kilka tysięcy. Również nie skorzystano. Teraz działki. Ta liczba bierze się ze scalenia w jeden dwuhektarowy kawałek wielu małych nieruchomości, w tym użytków rolnych. Część z nich dostałem po rodzicach. Połączenie tego to ta moja +zbrodnia+?".

Obajtek ocenił, że "to, co zorganizowano wobec niego, to jest próba linczu". "Kogo innego pełniącego podobną funkcję przez 40 dni obrzucano błotem? Wobec kogo szukano haków tak otwarcie – gdy jedne obalałem, wymyślano kolejne. To próba ataku także fizycznego, bo po co ujawniono moje adresy, nawet PESEL ostatnio. Żeby mnie ktoś dopadł?" - zastanawiał się Obajtek.

Na pytanie, czy "ta próba linczu skończy się" odpowiedział: "Nie sądzę". "Ona skończyłaby się, gdybym skapitulował. Przestał budować duży i silny koncern. Ale tego nie zrobię" - podkreślił. (PAP)

ksi/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (26)

dodaj komentarz
pi_ro
Biedactwo... no po prostu uwzięli się... a on przecież to wszystko dla Polski... powiedzmy to sobie otwarcie on to Polska i każdy kto choćby jedno złe słowo wypowie na tak wspaniałego patriotę i męża opatrzności ten jest wrogiem Polski. Amen, bomba , kto nie wierzy ten trąba.
jarekzbyszek
Tylko Orlen pod Obajtkiem jest na najlepszej drodze do bankructwa. Za rok 2020 straty miał Orlen 1,3 mld zł, Lotos 0,5 mld, Energa 0,4mld zł, złoża w USA i Kanadzie mniej warte. Wirtualna księgowość typu podniesienie wartości przynoszącej straty Energii tu nie pomoże. Szykuje się drugi Enron.
marok
Rozumiem ,że tym wybawieniem dla Orlenu byłby platformiany Jacek Krawiec , za którego w 2014 roku Orlen miał prawie 6 miliardów straty.
filipolek
do bankructwa? a to nie wiesz ze zeby cos wyciagnac trzeba najpierw zainwestowac? latwo jest zdrobic podliczenia po inwestycji gdzie wychodza straty, ale poczekaj troche, inwestycja sie zwroci i wtedy bedzie zysk, tyle ze wtedy juz nikt nie bedzie o tym mowil
jpelerj
Za taką kasę i ponad 15 nieruchomości to niejeden by się na taki lincz zgodził i jeszcze podziękował. Ale nie każdy ma miejsce w pierwszym szeregu koryta+.
marok
U Sławomira Nowaka znaleziono poukrywane w domu waluty na sumę ponad 4 milionów złotych, ale tym media opozycji się nie zajmą, choć Nowak zarabiał ułamek tego co Obajtek. Nowak nosił zegarek za 20 tysięcy, Obajtek za kilkaset zlotych, Obajtek na wszystko ma dokumenty, Nowak na nic nie ma dokumentów, za to jest więźniem politycznym U Sławomira Nowaka znaleziono poukrywane w domu waluty na sumę ponad 4 milionów złotych, ale tym media opozycji się nie zajmą, choć Nowak zarabiał ułamek tego co Obajtek. Nowak nosił zegarek za 20 tysięcy, Obajtek za kilkaset zlotych, Obajtek na wszystko ma dokumenty, Nowak na nic nie ma dokumentów, za to jest więźniem politycznym przestrzymywnym przez pisowski reżim.
Jeśli Obajtek ma być symbolem nieuczciwości PIS-u, to z pewnością Nowak jest symbolem uczciwości oPOzycji.
jarekzbyszek
Nic nie znaleziono u Nowaka. Takie PISowskie łganie. Kasa była u księgowego, który ułożył się z CBA i zwala na Nowaka. PIS prawdę powie tylko jak się pomyli.
krrzysiek2
jakoś prezes i reszta pisu zamilkła, brakuje mi tych wzniosłych haseł o boskości obajtka, aurze i przymiotach nadprzyrodzonych. On już jest gorącym kartoflem w upadającym obozie kaczystów.
marok odpowiada jarekzbyszek
Cytat:
"Śledczy Centralnego Biura Antykorupcyjnego odkryli specjalnie przygotowane skrytki na pieniądze w domu Sławomira Nowaka – informuje Polsat News. Znaleziono w nich ponad 4 mln zł w gotówce (w różnych walutach: ponad 536 tys. euro, 470 tys. dolarów i 30 tys. złotych).
Nowe ustalenia pozwoliły zabezpieczyć także inne
Cytat:
"Śledczy Centralnego Biura Antykorupcyjnego odkryli specjalnie przygotowane skrytki na pieniądze w domu Sławomira Nowaka – informuje Polsat News. Znaleziono w nich ponad 4 mln zł w gotówce (w różnych walutach: ponad 536 tys. euro, 470 tys. dolarów i 30 tys. złotych).
Nowe ustalenia pozwoliły zabezpieczyć także inne składniki majątku, jakim dysponował były minister. Zajęto dwa mieszkania wycenione na 2 mln zł, a które miały zostać nabyte z pieniędzy pochodzących z przestępstw, oraz samochód marki Land Rover w luksusowej wersji.

Powiązane: Taśmy Daniela Obajtka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki