REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Obajtek: Mam pełne pokrycie na swój majątek. Zarzuty opozycji są nagonką

2021-03-15 17:45
publikacja
2021-03-15 17:45
Obajtek: Mam pełne pokrycie na swój majątek. Zarzuty opozycji są nagonką
Obajtek: Mam pełne pokrycie na swój majątek. Zarzuty opozycji są nagonką
fot. KACPER PEMPEL /

Mam pełne pokrycie na swój majątek; zarzuty opozycji są niczym innym jak jedną wielką nagonką, to pewne zlecenie - powiedział w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, pytany o zarzuty opozycji dotyczące jego majątku.

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński poinformowali w poniedziałek o złożeniu wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie dotacji, jakie uzyskiwały spółki powiązane z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem. Ich zdaniem, spółki te otrzymały w ostatnich latach 86 mln zł.

"Na czele Orlenu stoi człowiek, który w żaden sposób nie może wyjaśnić pochodzenia swojego majątku, który wydawał więcej, niż zarabiał" - powiedział szef klubu KO Cezary Tomczyk.

Obajtek zapytany w TVP Info o zarzuty opozycji podkreślił, że są to kłamstwa, którymi obrzucanie go "trwa cyklicznie już jakiś czas". "Moje zeznania podatkowe od 2011 do 2013 r. były sprawdzane przez organy państwa, łącznie z aktami notarialnymi, z przepływami. Prokuratura umorzyła postępowanie. To było w 2013 r., kiedy prokuraturą kierował pan Andrzej Seremet" - zauważył prezes PKN Orlen.

Odnosząc się do zarzutu posiadania wysokiego majątku, Obajtek przypomniał, że od trzech lat kieruje PKN Orlen, a wcześniej był prezesem spółki Energa i prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. "Moje zarobki są zarobkami wysokimi. Mam pełne pokrycie na swój majątek" - zapewnił.

Obajtek podkreślił też, że nie łamał prawa, nie ujawniając swoich zeznań podatkowych, gdy pełnił funkcję szefa ARiMR. "Prawo mówi wprost. (...) Nie są one zeznaniami jawnymi. W żadnym wypadku nie łamałem prawa. Tak samo robili poprzedni prezesi ARiMR" - wskazał. Ocenił też, że podnoszenie tego argumentu przez opozycję jest wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

"Moje zeznana podatkowe niech weryfikują organy ścigania, urzędy podatkowe, a nie pan poseł, który robi sobie hucpę polityczną, który w perfidny sposób naraża mnie na niebezpieczeństwo. Czegoś takiego w historii jeszcze nie było, aby podawano adres zamieszkania prezesa spółki, która jest spółką strategiczną. Panowie posłowie traktują mnie jak polityka. Nie jestem politykiem. Jestem prezesem spółki" - oświadczył Obajtek.

Pytany o zarzut dotyczący zakupu apartamentu w Warszawie po zaniżonej cenie tłumaczył, że ten zarzut również nie jest prawdą. Argumentował, że ceny mieszkań w danym budynku różnią się od siebie. "Zapłaciłem cenę rynkową. (...) PO cały czas kłamie, zawyża cenę rynkową" - podkreślił.

"Proszę zobaczyć, jeżeli chodzi o nieruchomość w gminie Kłaj, to dziś ceny nieruchomości w gminie Kłaj, to ok 5 tys. za metr kwadratowy, a ta nieruchomość była budowana w 2010 r. i teraz przelicza się tę nieruchomość, że to jest 17 tys. za metr kwadratowy" - wskazał Obajtek.

Odnosząc się do zarzutów otrzymywania dotacji przez spółki powiązane z nim lub jego rodziną, ocenił, że są one "wyssane z palca, po to by robić hucpę polityczną, a w tle są strategiczne interesy Polski".

"To atak inspirowany, atak na moją osobę, ze względu na to, że robimy strategiczne procesy dla państwa, że połączyliśmy Energę, że kupiliśmy Ruch, kupiliśmy Polskę Press, czego do tej pory nie mogą mi zapomnieć. A opozycji przeszkadza przede wszystkim kwestia fuzji Lotosu" - powiedział Obajtek.

Jak podkreślił, fuzja Orlenu z Lotosem jest strategiczną z punktu widzenia interesów państwa.

Zapytany, czy właśnie w kwestii planów dotyczących fuzji Orlenu z Lotosem upatruje źródła ataków opozycji i części mediów, Obajtek odparł, że tak. "To jest niczym innym, jak jedną wielką nagonką, to pewne zlecenie" - mówił.

"Robienie tak dużych fuzji to przecięcie pewnych interesów, centralizacja zakupów ropy, to pomijanie pewnych pośredników, to centralny zakup, to wprowadzenie wielu systemów, procesów optymalizacyjnych, a na tym pewne grupy będą tracić" - wskazywał.

Dopytywany, czy to "zlecenie" powstało na potrzeby bieżącego sporu politycznego, pochodzi z międzynarodowej sfery biznesowej, Obajtek odparł, że uważa iż to "bardziej zlecenie ze sfery biznesowej". "Natomiast politykom Koalicji Obywatelskiej jest ono wygodne, w pełni to wykorzystują" - zauważył.

Obajtek nazwał ataki na swoja osobę "nalotem dywanowym". Zapowiedział, że będzie dochodził swoich praw w sądzie. "Uważam, że są one łamane i takiego linczu politycznego, jaki uprawiają posłowie PO jeszcze w Polsce nie było, a przynajmniej nie na prezesie Spółki Skarbu Państwa, szczególnie na Orlenie" - stwierdził Obajtek.

autor: Monika Zdziera

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (35)

dodaj komentarz
jes
Mam pełne pokrycie na swój majątek !!!!
I dlatego ukrywam swoje oświadczenia majątkowe !!!

Pisowska logika. Brawo towarzyszu Obajtek. Powinien być medal od ...denta Dudy.
vonmisses
Na prokuraturę nie ma co liczyć w tej sprawie, ani żadne CBA, to jest pewne, ale Pancerny Marian... No, no... Może się na Pierwszym Sekretarzu odegrać, bo jego tak długo jak Obajtka nie bronili ;)
and00
Ja tez sądzę ze to może się udać, w sensie kontrola NIK
przy mojej sympatii dla PiSu nie mam tolerancji dla złodziei naszej kasy
Z tym że jeżeli to zaczęła GW to może być dęte, bo oni jak coś robią to raczej żeby nasz kraj na tym stracił
0 zaufania, jak do TVP, to podobne media
and00 odpowiada and00
ps
Niezbyt często oglądam TVP, ale raczej prawdę podają, tylko naświetlają ją w specyficzny sposób, jednostronnie
No i są jak gazeta Wybiórczy :)))
jes odpowiada and00
Nikt się towarzyszu nie domyślił, że jesteś pisowskim trollem. Nożżżż nie mogę wyjść z podziwu nad twoim sprytem.
demeryt_69
Gość cierpi na zespół Tourette'a - to niekoszernie tak go atakować!
vonmisses
Już się wyleczył. Dawniej 255 k...w na godzinę sypał, a ostatnio dwa razy był w TVP i ani jedna mu się nie wyrwała...
komentator1962
Panie Prezesie, Panie Prezesie, gdyby Pan nie wiedział to śpieszę wyjaśnić, że o ile z natury większe mieszkania są tańsze (w przeliczeniu na 1 m/kw.) niż kawalerki, czy mieszkania dwupokojowe, to jednak penthausy są jeszcze droższe niż kawalerki (w przeliczeniu na 1 m.kw.). Penthausy to są w ogóle najdroższe lokale Panie Prezesie, Panie Prezesie, gdyby Pan nie wiedział to śpieszę wyjaśnić, że o ile z natury większe mieszkania są tańsze (w przeliczeniu na 1 m/kw.) niż kawalerki, czy mieszkania dwupokojowe, to jednak penthausy są jeszcze droższe niż kawalerki (w przeliczeniu na 1 m.kw.). Penthausy to są w ogóle najdroższe lokale mieszkalne.
Również śpieszę donieść, że mieszkania w atrakcyjnej części Bemowa (tak jak Pańskie przy forcie Bema) są droższe od tych położonych w mniej atrakcyjnych częściach Bemowa.
Reasumując penthaus w atrakcyjnej części Bemowa jest znacznie, znacznie droższy, niż średnia cena dla całego Bemowa. Tylko Pan nie kupił po średniej cenie dla całego Bemowa. Pan kupił po cenie absolutnie najniższej dla tego regionu. Pan za penthaus w atrakcyjnym miejscu zapłacił tyle ile kosztowało mieszkanie 3-4 pokojowe w nieatrakcyjnym miejscu i to jeszcze położone na parterze.
Oczywiście Pan nie wiedział, że Pan tak tanio kupuje i myślał Pan, że to normalna cena rynkowa, czyli ta łapówka to z Pańskiej niewiedzy.... W innym wypadku z pewnością Pan by jej nie przyjął. Prawda Panie Prezesie??? :)
vonmisses
Ale się podzielił przynajmniej wiedzą, że tanio mieszkania sprzedają :) Choć w grzechu się nurza, bez ślubu na kocią łapę z konkubiną dzieci płodzi, to chrześcijanin dobry widać...

"Wiceprezes Orlenu Adam Burak to kolejny, obok Daniela Obajtka, menedżer Orlenu, który kupił ekskluzywne mieszkanie w tym
Ale się podzielił przynajmniej wiedzą, że tanio mieszkania sprzedają :) Choć w grzechu się nurza, bez ślubu na kocią łapę z konkubiną dzieci płodzi, to chrześcijanin dobry widać...

"Wiceprezes Orlenu Adam Burak to kolejny, obok Daniela Obajtka, menedżer Orlenu, który kupił ekskluzywne mieszkanie w tym samym apartamentowcu"
vonmisses
To czekamy na dowody tego pokrycia, a nie ciągłe bajki o fuzjach :)

Powiązane: Taśmy Daniela Obajtka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki