REKLAMA

OPTeam chce rozwijać działalność w Europie Zachodniej, nie wyklucza akwizycji

2016-10-27 13:49
publikacja
2016-10-27 13:49

OPTeam planuje rozwijać się w Europie Zachodniej głównie w usługach outsourcingu, nie wyklucza jednak akwizycji - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji. Dodali, że firma chce też rozwijać sektor nowoczesnych technologii internetowych i tworzyć własne aplikacje. Wypłata dywidendy ze środków uzyskanych ze sprzedaży PeP nie jest priorytetem.

"Mamy trzy główne filary, które spółka OPTeam będzie rozwijała w najbliższych pięciu latach. Po pierwsze, chcielibyśmy wyjść na rynki zagraniczne, aby usługi firmy OPTeam były obecne w Europie Zachodniej, głównie w Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Mamy również ambicje świadczyć usługi outsourcingowe dla Irlandii i Wielkiej Brytanii" - powiedział Radosław Bednarski, nowy wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzając OPTeam.

"Drugi filar to wszystko to, co wiąże się z nowoczesnymi technologiami internetowymi i aplikacjami, tzw. e-biznes (...) Jesteśmy przekonani, że uruchomienie tej działki może przynieść ciekawe i wysokomarżowe projekty dla spółki OPTeam" - dodał.

Trzecim filarem, który firma zamierza rozwijać to budowa własnych aplikacji mobilnych, liczy przy tym m.in. na wykorzystanie możliwości dofinansowania z Unii Europejskiej.

"Chcielibyśmy budować własne aplikacje, które będą sprzedawane na początku na rynku polskim, a później - być może - na rynkach europejskich" - powiedział Bednarski.

Wiceprezes OPTeam poinformował również, że spółka nie wyklucza możliwości rozwoju przez akwizycje podmiotów w Europie Zachodniej.

"Możliwy jest również taki wariant, że za pieniądze pozyskane ze sprzedaży spółki Polskie ePłatności, będziemy w stanie pozwolić sobie na jakieś akwizycje, nie wykluczamy takiego wariantu" - powiedział Bednarski.

"Nie będziemy celowali w akwizycje jakiegoś dużego partnera zachodniego, jednak na rynku istnieją małe i średnie firmy IT i np. częściowe przejęcie partnera, który świadczy usługi w tzw. chmurze i później przeniesienie tych zasobów pod Rzeszów do naszego Data Center, zdecydowanie polepszyłoby marże z usług, które byłyby sprzedawane w Europie Zachodniej. Jest to tylko koncepcja, nie mamy na myśli konkretnej firmy" - dodał.

W czerwcu OPTeam sfinalizował transakcję kupna od PWPW 50 proc. akcji Polskich ePłatności, które dawały 58,84 proc. głosów za łączną kwotę 75 mln zł i stał się tym samym jedynym akcjonariuszem spółki. Pod koniec czerwca OPTeam odsprzedał Innova AF II 21.288.157 akcji PeP, czyli 75 proc. wszystkich akcji tej spółki uprawniających do około 79,42 proc. głosów za 112,5 mln zł.

"Transakcja pozwoliła OPTeam na pozyskanie dodatkowych środków i dała impuls dla zarządu, aby te zasoby racjonalnie zagospodarować, zbudować nowe obszary, w których spółka powinna funkcjonować" - powiedział Janusz Bober, przewodniczący rady nadzorczej OPTeam.

Część ze środków, pozyskanych z transakcji, może trafić do akcjonariuszy OPTeam, jednak większość zasobów zostanie zainwestowana w rozwój spółki.

"Pieniądze pozyskane z transakcji chcemy racjonalnie spożytkować. Nie jest wykluczone, że częścią tych środków będziemy chcieli się podzielić z akcjonariuszami, co wpisuje się w naszą politykę dywidendową. Jednak w tym przypadku rozwój jest dla nas bardziej istotny, dlatego lwia cześć z tej transakcji będzie ulokowana w inwestycje w rozwój" - powiedział Bober.

Obecnie OPTeam posiada ok. 25 proc. akcji ePłatności, uprawniających do 20,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Jak wyjaśnia OPTeam, akcje te spółka traktuje jako długookresową lokatę kapitałową. (PAP)

pat/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki