ONZ przyjęła traktat o zakazie broni jądrowej

ONZ przyjęła w piątek traktat zakazujący broni nuklearnej, ale wszystkie potęgi atomowe zbojkotowały posiedzenie, co czyni jego postanowienia według agencji AFP gestami symbolicznym, zwłaszcza w czasie, kiedy Korea Północna przyspiesza swój program zbrojeń.

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Traktat zakazujący broni jądrowej został przyjęty 122 głosami przy jednym głosie sprzeciwu (ze strony Holandii) i jednym wstrzymującym się (Singapur).

"Świat czekał na tę normę prawną od 70 lat" od czasu zrzucenia pierwszych atomowych bomb na Hiroszimę i Nagasaki w sierpniu 1945 roku - powiedziała przewodnicząca konferencji ONZ Elayne Whyte Gomez, ogłaszając wyniki tego "historycznego" - jak je określono - głosowania.

Traktat, który jest "pierwszym wielostronnym traktatem o rozbrojeniu jądrowym, zawartym na przestrzeni ponad 20 lat", wejdzie w życie, kiedy ratyfikuje go 50 państw - powiedziała Whyte Gomez. Będzie on przedłożony do ratyfikacji od 20 września.

Podczas gdy zwolennicy traktatu widzą w nim historyczne osiągnięcie, państwa posiadające broń jądrową oceniają, że jest to dokument nierealistyczny, ponieważ nie będzie miał żadnego wpływu na zmniejszenie obecnego globalnego zapasu około 15 tys. głowic nuklearnych - pisze agencja AFP.

Traktatu nie popiera żadne z dziewięciu państw, które posiadają broń jądrową lub co do których uważa się, że ją posiadają; są to: USA, Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael.

USA i inne potęgi jądrowe chcą zamiast niego wzmocnienia i potwierdzenia obowiązującego niemal od pół wieku Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), uważanego pod tym względem za kamień milowy. NPT z 1968 roku zakazuje państwom nienuklearnym posiadania tego rodzaju broni, a państwa nuklearne (USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny) nie mogą przekazywać komukolwiek bezpośrednio lub pośrednio broni jądrowej lub innych materiałów wybuchowych i muszą kontrolować ten typ broni.

Whyte Gomez powiedziała, że 129 krajów, czyli dwie trzecie ze 193 państw członkowskich, zgłosiło się do udziału w przygotowaniu traktatu, jednak państwa posiadające broń jądrową i należące do NATO, z wyłączeniem Holandii, na terenie której znajduje się amerykańska broń nuklearna, zbojkotowały posiedzenie.

Traktat wymaga od wszystkich ratyfikujących go krajów, aby "nigdy w żadnych okolicznościach nie rozwijały, testowały, produkowały, wytwarzały, posiadały lub w inny sposób wchodziły w posiadanie i magazynowały broń jądrową i inne wybuchowe materiały jądrowe". Traktat zakazuje również stosowania takiej broni i gróźb jej użycia.

Będzie on miał zastosowanie jedynie w stosunku do ratyfikujących go krajów.

Jedno ze źródeł dyplomatycznych z krajów przeciwnych nowemu traktatowi, na które powołuje się agencja AFP, oceniło, że konwencja ta "budzi fałszywe nadzieje" na to, co jest "rzeczywiście możliwe w kwestii - rozbrojenia nuklearnego". "Traktat ten osłabi tylko globalny system nierozprzestrzeniania broni - dodał dyplomata, podkreślając, że wolałby realizację idei rozbrojenie "stopniowego".

W grudniu 2016 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję - przy 113 głosach za, 35 przeciwko i 13 wstrzymujących się - postulującej podjęcie "negocjacji w sprawie prawnie wiążącego instrumentu zakazującego broni atomowej" w celu "całkowitej eliminacji tej broni". Już wtedy ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Matthew Rycroft zapowiedział, że jego kraj nie weźmie udziału w rozmowach o zakazie broni atomowej. "Nie uważamy, by te negocjacje doprowadziły do skutecznego postępu w sprawie światowego rozbrojenia jądrowego" - tłumaczył.

Chiny rozważały udział w rozmowach w ONZ, ale ostatecznie postanowiły w nich nie uczestniczyć. (PAP)

klm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 silvio_gesell

Broń jądrowa jest jedynym powodem dlaczego nie ma jeszcze III wojny światowej.

! Odpowiedz
0 1 ~Jan

A ja,słuchając wiadomości,zrobiłem zapas baranich jąder.

! Odpowiedz
0 2 ~rrr

pokój , pokój i bezpieczeństwo

! Odpowiedz
6 8 ajwaj

" wszystkie potęgi atomowe zbojkotowały posiedzenie, co czyni jego postanowienia według agencji AFP gestami symbolicznym"

-ale przynajmniej San Escobar i Wyspy Salomona nie zmajstruja sobie gdzies w garazu rakiet jadrowych

! Odpowiedz
2 7 ~Tomi

Hipokryci.... Trzeba majstrowac z 10 bomb... Rakiety .... proponuje nazwę dla rakiet "Jan Twardowski" ! :))

! Odpowiedz
0 24 ~ecce

takimi zakazami w Izraelu tapetują ścianę płaczu

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil