REKLAMA

O tego klienta walczą teraz banki spółdzielcze

Michał Kisiel2019-05-17 11:15analityk Bankier.pl
publikacja
2019-05-17 11:15

Sektor banków spółdzielczych to tylko niewielki wycinek systemu bankowego w Polsce. Jest jednak dziedzina, w której spółdzielcy skutecznie podbierają klientów swoim komercyjnym konkurentom. Dane KNF pokazują, że trend zapoczątkowany w 2017 r. utrzymał się też w poprzednim roku.

Komisja Nadzoru Finansowego zaprezentowała raport o sytuacji banków spółdzielczych i zrzeszających w 2018 r. Nadzorca odnotował, że wynik finansowy netto sektora obniżył się rok do roku (o 0,8 proc., do 623,9 mln zł). Dziewięć banków, spośród 549 działających na koniec 2018 r., odnotowało stratę netto – łącznie 101 mln zł.

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

KNF wskazuje, że kiepskie wyniki banków spółdzielczych to w dużej mierze „zasługa” rosnących kosztów operacyjnych. W stosunku do 2017 r. wzrosły one o 5 proc., podczas gdy wynik z działalności zwiększył się tylko o 2,7 proc. W efekcie wskaźnik kosztów do dochodu, informujący o efektywności działania, wzrósł do poziomu 69,8. Dla porównania dla sektora banków komercyjnych wynosi on 54,2.

Banki spółdzielcze wolniej ograniczają zatrudnienie niż instytucje komercyjne. Trend spadku liczby etatów zaczął się w ich przypadku później (w 2013 r.) i nie jest tak dynamiczny. Obecnie spółdzielcy zatrudniają 31 tys. osób, o ok. 100 mniej niż pod koniec 2017 r. Co ciekawe, w 2018 r. wzrosło zatrudnienie w bankach zrzeszających, na przekór widocznym w całym sektorze tendencjom. „Udział zatrudnienia w sektorze bankowości spółdzielczej w sektorze bankowym ogółem jest dwukrotnie większy niż udział aktywów sektora spółdzielczego w aktywach sektora bankowego ogółem” – wskazano w raporcie nadzorcy.

Banki spółdzielcze blisko samorządów

W bilansach banków spółdzielczych widać rosnącą rolę szczególnego klienta – sektora rządowego i samorządowego. W 2018 r. należności od gmin i powiatów wzrosły o 2,4 mld zł. Stanowią one łącznie 9,6 mld zł wśród liczących 138 mld zł aktywów banków spółdzielczych. Jednocześnie ranga tej grupy spadła po stronie pasywów – zobowiązania wobec nich obniżyły się przez rok o 0,3 mld zł.

fot. / / KNF

KNF porównał udział sektora banków spółdzielczych w wybranych wielkościach opisujących wszystkie działające w Polsce banki. Chociaż aktywa spółdzielców to tylko 9,6 proc. aktywów całego sektora bankowego, to ich zaangażowanie w obsługę samorządów jest wielokrotnie wyższe. Na banki spółdzielcze przypada ponad 35 proc. wszystkich należności od jednostek samorządu wobec sektora bankowego (m.in. kredytów). W przypadku depozytów udział wynosi 29,3 proc.

Szybki wzrost zaangażowania w kredytowanie samorządów nastąpił w ostatnich dwóch latach. Od końca 2016 r. ta pozycja w aktywach banków spółdzielczych przyrosła o ponad 50 proc., podczas gdy dynamika należności od klientów indywidualnych sięgnęła 20 proc.

Samorządy są klientem solidnym – z danych KNF wynika, że udział kredytów zagrożonych w portfelu należności od tego sektora w bankach spółdzielczych wynosi okrągłe zero procent. Do walki konkurencyjnej na tym rynku zachęcają także regulacje. Niższe wagi ryzyka w przypadku finansowania gmin i powiatów oznaczają, że bank nie musi posiadać znaczącego kapitału własnego, by prowadzić taką działalność.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
trybuch
Specjalista od banków jest senator Bierecki który posiada fundusz w Luksemburgu i finansuje PiS.
szlachta-nie-pracuje
no pewnie SKOKI mogą liczyć na przychylność ojca Jarka i spółki z Nowogrodzkiej odpowiednie decyzje zostały wydane do podległych PISOWI województw zeby wspierać np: skok stefczyka alma mater senatora ojca skoków na kasę podatników .

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki