REKLAMA

Nowy projekt ministerstwa. Firmy zapłacą kary za przestępstwa pracowników

2020-08-24 07:15
publikacja
2020-08-24 07:15
Nowy projekt ministerstwa. Firmy zapłacą kary za przestępstwa pracowników
Nowy projekt ministerstwa. Firmy zapłacą kary za przestępstwa pracowników
fot. lassedesignen / / Shutterstock

Duże przedsiębiorstwa zapłacą nawet do 50 mln zł kary za przestępstwa popełniane przez ich pracowników - zapowiada poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna" w tekście "Firmy też czasem zasługują na karę". To nowy projekt ministerstwa sprawiedliwości - pisze "DGP".

W poniedziałkowym numerze dziennik opisuje zapisy projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

"Projekt jest już gotowy, lada dzień informacja o pracach legislacyjnych znajdzie się w wykazie prowadzonym przez kancelarię premiera" - podała gazeta.

Według niej resort sprawiedliwości chce, by odpowiedzialność zbiorowa była stosowana jedynie wobec dużych firm, czyli zatrudniających od 250 pracowników, czyli mogących skutecznie kontrolować działania zatrudnionych.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, z którym rozmawiała "DGP" zapewnił, że ustawa nie będzie wymierzona w przedsiębiorców.

"Nie będzie wcale restrykcyjna. To ustawa dla zwykłych ludzi i dla przedsiębiorców. W tej kolejności. Dla nas wszystkich" – powiedział. Ministerstwo przekonuje, że nie chodzi o wpływy do budżetu państwa z nakładanych kar - istotą jest to, by największe firmy zaczęły w końcu dbać o konsumentów i środowisko naturalne.

Ostatecznie o nałożeniu kary, w tym jej wysokości, będzie decydować niezależny sąd. Zgodnie z ustawą będzie on mógł nałożyć sankcję dopiero wówczas, gdy uzna, iż czyn zabroniony popełniony przez pracownika jest związany z działaniem lub zaniechaniem organu spółki lub jej menedżera - ewentualnie właściciela - tłumaczy projektowane zapisy dziennik.

Przedsiębiorca będzie mógł dowodzić, że dochował należytej staranności - dodaje DGP.

"Kto więc zapłaci? Na przykład duża firma kanalizacyjna, która spuści ścieki do rzeki. Przedsiębiorca transportowy, którego autokar rozbije się wskutek złego stanu technicznego, w wyniku czego ucierpią pasażerowie. Albo – jak to było we Francji – firma kurierska za to, że jej pracownik zgwałcił klientkę; wcześniej bowiem do menedżerów spółki docierały sygnały o jego niepokojących zachowaniach" - wylicza gazeta.(PAP)

ago/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (21)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Niby OK, ale czemu tylko duże firmy i czemu rujnujące kary, a nie odszkodowania dla poszkodowanych? Jakie są mechanizmy zabezpieczające przed ordynarnym zbieraniem "za ochonę" przez rządzącą mafię? Czy państwowa spółka będzie płaciła do państwowej kasy kare za zrut ścieków do rzeki? A jeśli będzie miała 249 pracowników,Niby OK, ale czemu tylko duże firmy i czemu rujnujące kary, a nie odszkodowania dla poszkodowanych? Jakie są mechanizmy zabezpieczające przed ordynarnym zbieraniem "za ochonę" przez rządzącą mafię? Czy państwowa spółka będzie płaciła do państwowej kasy kare za zrut ścieków do rzeki? A jeśli będzie miała 249 pracowników, a nie 250? Pytań dużo, zero odpowiedzi. Po raz kolejny wychodzi bolszewicki kurs tej partii.
sammler
I jak to wygląda w kontekście próby przepchnięcia przez PiS ustawy o bezkarności urzędników i polityków (Szumowski et consortes, Sasin itd.)?
carlito1
Wygląda to tak, że "co wolno wojewodzie to nie Tobie......."
piotr76
Wygląda, że już zbyt długo nie było rabacji w starym, dobrym galicyjskim stylu.
carlito1
Kiedy odpowiedzialność urzedasa!?
specjalnie_zarejestrowany2
czyli będzie można zamknąć cały pis za gwałty na 14-latce, hailowanie na ulicach i zdefraudowane miliony
marianpazdzioch
Są grupą, ale nie zarejestrowaną. Nie podlegają ustawie.
anty12
Odpowiedzialnosc zbiorowa :D HAHAHAH w imie sprawiedliwosci spolecznej oczywiscie. Takiej dawki absurdow komunistycznych jaka dzis czytalem nie da si eogarnac. Widocznie te kary wiaza sie z konfiskata majatkow. Najpwierw wyimaginowane zarzuty, pozniej konfiskata i cyk przejecie firmy przez panstwo. Przy nas Korea Pln to przynajmniej Odpowiedzialnosc zbiorowa :D HAHAHAH w imie sprawiedliwosci spolecznej oczywiscie. Takiej dawki absurdow komunistycznych jaka dzis czytalem nie da si eogarnac. Widocznie te kary wiaza sie z konfiskata majatkow. Najpwierw wyimaginowane zarzuty, pozniej konfiskata i cyk przejecie firmy przez panstwo. Przy nas Korea Pln to przynajmniej ma jakies standardy. PiS to partia nieudacznikow ktora nienawidzi prywaciorzy. Oni sami siebie nienawidza.
marianpazdzioch
Wbrew pozorom istnieje coś takiego w USA i ma się świetnie. Ten kraj jest rajem dla prawników. Zwykły leszcz z rozwalonymi flakami wieloletnim żarciem hamburgerów czy paleniem, jest w stanie wytargać od koncernów przyzwoite pieniądze. Za wypadek na budowie np. milion papiera. Tylko gdzie Rzym, a gdzie Krym. Porównywać ten komuszy Wbrew pozorom istnieje coś takiego w USA i ma się świetnie. Ten kraj jest rajem dla prawników. Zwykły leszcz z rozwalonymi flakami wieloletnim żarciem hamburgerów czy paleniem, jest w stanie wytargać od koncernów przyzwoite pieniądze. Za wypadek na budowie np. milion papiera. Tylko gdzie Rzym, a gdzie Krym. Porównywać ten komuszy k-dołek z czołową rozwiniętą gospodarką i demokracją to kabaret.
marianpazdzioch odpowiada marianpazdzioch
Jak dodtąd nie ogarnęli nawet tematu bicia ludzi na komisriatach.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki