Nowy podatek dla najlepiej zarabiających. Unikną go informatycy z firmą

Czas na daninę solidarnościową. Zapłacą ją zarabiający powyżej miliona złotych rocznie. Z wyjątkami – napisała wtorkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Rawpixel.com / Shutterstock)

Gazeta przypomniała, że najbogatsi Polacy muszą po raz pierwszy odprowadzić dodatkowy podatek. Wynosi 4 proc. od dochodu przekraczającego 1 mln zł. "Wykazujemy go w deklaracji DSF-1 składanej do końca kwietnia" - czytamy. Dodano, że płacą go osoby pracujące na etacie, dziele, zleceniu czy kontrakcie menedżerskim. Także zarabiające na wynajmie mieszkań (jeśli płacą podatek według skali) oraz sprzedających papiery wartościowe. Nowy podatek dotknie też najbogatszych przedsiębiorców (rozliczających się zarówno według skali, jak i stawką liniową) - napisano.

Według "Rz" wielu milionerów - także tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą - uniknie tego podatku. Także tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. "Chodzi o mających własny biznes twórców. Głównie programistów, ale także przedsiębiorców, którzy zarabiają na wynalazkach, wzorach przemysłowych i użytkowych czy produktach leczniczych" - podano.

Dziennik przywołał interpretację "dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0114-KDIP3- -1.4011.555.2019.2.MG), w której stwierdzono, że na wysokość daniny solidarnościowej nie wpływają dochody rozliczane 19-proc. zryczałtowanym podatkiem, zgodnie z art. 30a ustawy o PIT, w tym z umorzenia przymusowego/ automatycznego udziałów". Nowy podatek nie obejmie też sprzedaży nieruchomości, np. domu lub mieszkania, pod warunkiem że została dokonana poza działalnością gospodarczą - czytamy. (PAP)

wnk/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 20 abcx

Kto zarabia powyżej miliona zł rocznie to stać go również żeby rozliczać się z tego miliona w dowolnym innym miejscu na ziemi więc ciekawe ile chętnych zostanie w Polsce do płacenia co chwila nowych podatków

! Odpowiedz
9 6 hfjdj

Ale po co miałby się rozliczać w innym miejscu? Mniejszy podatek? A kogoś kto zarabia 30tys. nie stać na podatek niższy niż płaci w PL? Coś nie halo chyba pod sufitem?

! Odpowiedz
8 10 jendreka

Co to za partia PiS? Pies i suka? Czy coś innego?

! Odpowiedz
3 18 1as

Eh, nawet bym się wyjątkowo ucieszył, jak bym nagle musiał składać tą deklarację :)

! Odpowiedz
7 8 silvio_gesell_

Polska solidarna, solidarna Polska.

! Odpowiedz
13 42 grab

Rządy PiS = coraz to nowe podatki!
Dlaczego?
Bo rządzą nieudacznicy!

! Odpowiedz
2 9 abcx

Ech, cały czas pod górkę, jak nie złodzieje to nieudacznicy :(

! Odpowiedz
2 4 and-owc

Chętnie bym płacił "Gdybym był bogaty..." - piosenka "Skrzypek na dachu". Kapitał (dzieło Marx-a) to mam pomiędzy nogami i nie płacę "bykowego".

! Odpowiedz
1 21 1a2b

Programiści są dosyć mocno legendowani no ale bez jaj takie dochody to im raczej nie grożą. No chyba że ma biznes ale wtedy to jest przedsiębiorca a nie programista. A co do informatycznej twórczości to algorytmów nawet się nie patentuje a co dopiero nadawać status dzieła.

! Odpowiedz
12 8 hfjdj

Coś ci się pomyliło. Ja nie wiem skąd tacy ludzie się biorą. Co komentarz to idiotyzm. Baranku, nawet twój komentarz jest dziełem. Wszystko co się tworzy jest dziełem. A jak programista ma biznes to jest i przedsiębiorcą i programistą. Może też być jednocześnie księdzem, podróżnikiem i pisarzem. To nie podstawówka że albo jesteś strażakiem albo lekarzem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.