REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Nowy podatek dla najlepiej zarabiających. Unikną go informatycy z firmą

2020-03-03 06:10
publikacja
2020-03-03 06:10

Czas na daninę solidarnościową. Zapłacą ją zarabiający powyżej miliona złotych rocznie. Z wyjątkami – napisała wtorkowa "Rzeczpospolita".

fot. Rawpixel.com / / Shutterstock

Gazeta przypomniała, że najbogatsi Polacy muszą po raz pierwszy odprowadzić dodatkowy podatek. Wynosi 4 proc. od dochodu przekraczającego 1 mln zł. "Wykazujemy go w deklaracji DSF-1 składanej do końca kwietnia" - czytamy. Dodano, że płacą go osoby pracujące na etacie, dziele, zleceniu czy kontrakcie menedżerskim. Także zarabiające na wynajmie mieszkań (jeśli płacą podatek według skali) oraz sprzedających papiery wartościowe. Nowy podatek dotknie też najbogatszych przedsiębiorców (rozliczających się zarówno według skali, jak i stawką liniową) - napisano.

Według "Rz" wielu milionerów - także tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą - uniknie tego podatku. Także tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. "Chodzi o mających własny biznes twórców. Głównie programistów, ale także przedsiębiorców, którzy zarabiają na wynalazkach, wzorach przemysłowych i użytkowych czy produktach leczniczych" - podano.

Dziennik przywołał interpretację "dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0114-KDIP3- -1.4011.555.2019.2.MG), w której stwierdzono, że na wysokość daniny solidarnościowej nie wpływają dochody rozliczane 19-proc. zryczałtowanym podatkiem, zgodnie z art. 30a ustawy o PIT, w tym z umorzenia przymusowego/ automatycznego udziałów". Nowy podatek nie obejmie też sprzedaży nieruchomości, np. domu lub mieszkania, pod warunkiem że została dokonana poza działalnością gospodarczą - czytamy. (PAP)

wnk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (42)

dodaj komentarz
abcx
Kto zarabia powyżej miliona zł rocznie to stać go również żeby rozliczać się z tego miliona w dowolnym innym miejscu na ziemi więc ciekawe ile chętnych zostanie w Polsce do płacenia co chwila nowych podatków
hfjdj
Ale po co miałby się rozliczać w innym miejscu? Mniejszy podatek? A kogoś kto zarabia 30tys. nie stać na podatek niższy niż płaci w PL? Coś nie halo chyba pod sufitem?
jendreka
Co to za partia PiS? Pies i suka? Czy coś innego?
1as
Eh, nawet bym się wyjątkowo ucieszył, jak bym nagle musiał składać tą deklarację :)
silvio_gesell_
Polska solidarna, solidarna Polska.
grab
Rządy PiS = coraz to nowe podatki!
Dlaczego?
Bo rządzą nieudacznicy!
abcx
Ech, cały czas pod górkę, jak nie złodzieje to nieudacznicy :(
and-owc
Chętnie bym płacił "Gdybym był bogaty..." - piosenka "Skrzypek na dachu". Kapitał (dzieło Marx-a) to mam pomiędzy nogami i nie płacę "bykowego".
1a2b
Programiści są dosyć mocno legendowani no ale bez jaj takie dochody to im raczej nie grożą. No chyba że ma biznes ale wtedy to jest przedsiębiorca a nie programista. A co do informatycznej twórczości to algorytmów nawet się nie patentuje a co dopiero nadawać status dzieła.
hfjdj
Coś ci się pomyliło. Ja nie wiem skąd tacy ludzie się biorą. Co komentarz to idiotyzm. Baranku, nawet twój komentarz jest dziełem. Wszystko co się tworzy jest dziełem. A jak programista ma biznes to jest i przedsiębiorcą i programistą. Może też być jednocześnie księdzem, podróżnikiem i pisarzem. To nie podstawówka Coś ci się pomyliło. Ja nie wiem skąd tacy ludzie się biorą. Co komentarz to idiotyzm. Baranku, nawet twój komentarz jest dziełem. Wszystko co się tworzy jest dziełem. A jak programista ma biznes to jest i przedsiębiorcą i programistą. Może też być jednocześnie księdzem, podróżnikiem i pisarzem. To nie podstawówka że albo jesteś strażakiem albo lekarzem.

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki