REKLAMA

Nowy Android 11 już dostępny. Co się zmieniło?

Marcin Kaźmierczak2020-09-10 11:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-10 11:50
Nowy Android 11 już dostępny. Co się zmieniło?
Nowy Android 11 już dostępny. Co się zmieniło?
fot. Daniel Constante /

Google rozpoczął wprowadzanie na rynek oficjalnej wersji Androida 11. Z nowego systemu na razie nie skorzystają jednak wszyscy, a jedynie użytkownicy telefonów marek: Xiaomi, Oppo, Pixel, OnePlus oraz Realme – informują Wirtualne Media.

Bezpieczniejsze przechowywanie danych

Nowy Android 11 umożliwi użytkownikom m.in. lepszą ochronę danych zbieranych przez aplikacje. To użytkownicy będą decydowali o tym, do jakich informacji otrzymają dostęp aplikacje instalowane spoza sklepu Google Play.

Do tej pory wystarczyło pobrać program z odpowiednim rozszerzeniem i uruchomić go na urządzeniu. Niektóre aplikacje wymagały wyrażania dodatkowej zgody na dostęp do pamięci. Wszystkie wydane pozwolenia będzie można automatycznie usunąć, zgody będą mogły być wydawane także jednorazowo. Wówczas po ponownym uruchomieniu danej aplikacji, pojawi się ponowne pytanie o dostęp do pamięci smartfona.

Jak zapowiada Google, nowe rozwiązanie ma pomóc w ochronie danych użytkownika oraz zapobiec instalacji złośliwego oprogramowania i uzyskania nieuprawnionego dostępu przez aplikacje do plików znajdujących się na urządzeniu.

Wygodniejsze rozmowy online

Android 11 ma także umożliwić łatwiejsze obsługiwanie rozmów online. Zmiana polega na umieszczeniu w jednym miejscu wiadomości pochodzących ze wszystkich zainstalowanych komunikatorów. Użytkownik może również przypisać poszczególnym komunikatorom odpowiedni stopień ważności, co sprawi, że te z najwyższym priorytetem będą pojawiały się także na ekranie blokady.

Rozmowy online ułatwi także nakładka Bubbles, dzięki której użytkownik będzie mógł umieścić ikonę konwersacji na ekranie głównym i prowadzić rozmowę bez uruchamiania danego komunikatora.

Udogodnienia w multimediach

W nowym systemie Android 11 zastosowano również opcję nagrywania dźwięków bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Wygodniejsze będzie również słuchanie muzyki. System pozwoli przenieść odtwarzany dźwięk na inny nośnik – np. ze smartfona na głośnik Bluetooth. Android 11 umożliwi również przechwytywanie obrazu z ekranu smartfona bez względu na to, jakie aplikacje będą uruchomione w danej chwili, a także zapewni możliwość sterowania urządzeniami znajdującymi się w domu.

W porównaniu do poprzednich systemów w Androidzie 11 usprawniono obsługę smartfona za pomocą głosu i co ważne – zastosowano rozwiązania umożliwiające obsługę sieci 5G.

MKZ

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xiven
aktualizacje są dla korzyści koncernów i rządów, nie dla użytkownika
atx
z nowości zainstalowanych w systemie jest mierzenie temperatury i robienie testu na kw a przy pozytywnym wyniku
automatycznie pokazuje wszystkim w goglu mapie co by trzymać dystans
krol_julian
Ostatnio zaktualizowałem kilka aplikacji... zyskałem pierdylion reklam. Wie ktoś czy można cofnąć aktualizację? Jak coś dobrze działa nie wolno tego ruszać.
secundus
niech lepiej usuną szpiega, co go zainstalowali na telefonach Polaków bez pytania o zgodę a pod pozorem walki z koronką
demeryt_69
Tymczasem Google konsekwentnie zbiera informacje o nawykach kupujących, którzy używają GPay w telefonach zamiast kart płatniczych - krenczy szę :)

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki