REKLAMA

Nowe wcielenie polis z UFK? UOKiK na tropie kolejnych klauzul abuzywnych

2018-07-19 08:58
publikacja
2018-07-19 08:58

UOKiK nie odpuszcza ubezpieczycielom i zapowiada kolejną turę kontroli kontrowersyjnych ubezpieczeń z funduszem kapitałowym. Urząd chce sprawdzić, czy w nowych umowach zakłady ubezpieczeń stosują się do prawa wprowadzonego przez ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

– Mimo że wydaliśmy wiele decyzji i zawarliśmy porozumienia w sprawie UFK, nadal widzimy potrzebę uporządkowania tego rynku. Pojawiają się nowe praktyki i klauzule, które budzą wątpliwości. Nie wykluczamy działań wobec innych ubezpieczycieli. Temat UFK jest dla nas wciąż otwarty – mówi Marek Niechciał. 

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Nowe wcielenie kontrowersyjnych opłat likwidacyjnych?

Do tej pory urząd wydał już 23 decyzje dotyczące nieuczciwej sprzedaży produktów zwanych potocznie „polisolokatami”. W latach 2013-14 nałożył 57 mln zł kar. Później traktowano ubezpieczycieli łagodniej, bo ci zobowiązywali się do obniżania opłat likwidacyjnych.

UOKiK zapowiada, że w świetle nowej ustawy regulującej rynek ubezpieczeń będzie analizował, czy ubezpieczyciele nie znaleźli sobie zamiennika na opłaty likwidacyjne, które kilka lat temu pozbawiały ubezpieczających niemal całych oszczędności przy zerwaniu umowy przed terminem. Niechciał wskazuje, że przy ubezpieczeniach z funduszem kapitałowym wciąż pojawiają się wysokie stawki opłat wstępnych, alokacyjnych czy dystrybucyjnych. – Efekt tych opłat jest taki sam, jak kwestionowane już przez UOKiK opłaty likwidacyjne. Uniemożliwiają wypowiedzenie umowy o UFK, gdy ktoś będzie potrzebował pieniędzy – tłumaczy.

Rynek polis z UFK odbił

Zagrożenie pojawienia się kolejnej afery jest o tyle większe, że po latach spadków polisy z UFK znowu ciągną rynek ubezpieczeń życiowych w górę. Kwota składek na ubezpieczenia z UFK, jaka trafiła na rachunki ubezpieczycieli, wyniosła na koniec 2017 roku 11,28 mld zł – to o 9,27 proc. więcej niż w 2016 roku i to wciąż najbardziej przychodowa kategoria polis w ubezpieczeniach działu I – stanowiła 46 proc. składki przypisanej brutto w tym dziale – wynika z raportu wynikowego rynku ubezpieczeń opublikowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

– Kilka lat temu nasze wątpliwości budziły wysokie opłaty likwidacyjne. Klient tracił większość oszczędności. Działania UOKiK obniżyły koszty osobom, które podpisały umowy do końca 2015 r. Od kiedy zaczęło obowiązywać nowe prawo – sprawdzamy, czy ubezpieczyciele go przestrzegają. Np. czy pod różnego rodzaju nazwami nadal zatrzymują większość pieniędzy konsumenta, gdy ten rozwiązuje umowę z UFK. Z naszych ustaleń wynika, że część z nich, żeby zniechęcić konsumentów do rozwiązania polisy, mogło wprowadzić takie opłaty pod innymi nazwami – mówi Niechciał.

Kolejne zakłady ubezpieczeń na celowniku

Postępowania o uznanie klauzul za niedozwolone są w toku. Dotyczą Towarzystw Ubezpieczeniowych: AXA Życie, Vienna Life na Życie Vienna Insurance Group, Generali Życie oraz MetLife. W przypadku wydania decyzji uznającej klauzule za niedozwolone - od tego momentu ci przedsiębiorcy nie będą mogli stosować kwestionowanych postanowień. Maksymalna kara za stosowanie niedozwolonych klauzul to do 10 proc. obrotu.

Z kolei w przypadku Open Life TU na Życie UOKiK podejrzewa, na podstawie pozyskanych dokumentów, że ubezpieczyciel prowadzi misselling – oferuje nieodpowiadające potrzebom klientów polisy. Np. poprzez wydłużanie czasu trwania umowy.

Według nowej ustawy, której przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016 roku, klienci mogą zrezygnować z niektórych produktów inwestycyjnych w ciągu 60 dni od otrzymania po raz pierwszy tzw. „informacji rocznicowej”. Ubezpieczyciel wysyła ją od 10 do 14 miesięcy od zawarcia umowy. Jeśli klient zrezygnuje, środki mogą zostać pomniejszone o maksymalnie 4 proc.

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mkx
UFK... ? jednak społeczeństwo nie potrafi liczyć. Suma składek na część inwestycyjną jest nie większa niż wpłacona, co po np. 30 latach daje zysk wyłącznie... Towarzystwu. Ludzie dają się mamić "udziałem w zyskach", jednak po zastosowaniu wzoru na zmienne techniczne i rezerwy matematyczne i ustawiony limit UFK... ? jednak społeczeństwo nie potrafi liczyć. Suma składek na część inwestycyjną jest nie większa niż wpłacona, co po np. 30 latach daje zysk wyłącznie... Towarzystwu. Ludzie dają się mamić "udziałem w zyskach", jednak po zastosowaniu wzoru na zmienne techniczne i rezerwy matematyczne i ustawiony limit aktywacji "udziału" - udział w zyskach wynosi ZERO!
Ustawa reguluje, w jakie instrumenty Towarzystwo może te środki inwestować - ogólnie w instrumenty o niskim ryzyku - a tym są np. obligacje, może waluty, jakieś warranty - a to wszystko jest obecnie niskooprocentowane. Guzik dostaniecie! Czytajcie i pytajcie - ile Wasze Towarzystwo dopisało zysku w zeszłym roku, w jeszcze poprzednim i dopiero podejmujcie decyzje!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki