REKLAMA

Nowe akcje za minimum 10 zł. Mocne odbicie na GetBacku

Adam Torchała2018-03-29 13:28, akt.2018-03-29 14:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-03-29 13:28
aktualizacja
2018-03-29 14:30
Nowe akcje za minimum 10 zł. Mocne odbicie na GetBacku
Nowe akcje za minimum 10 zł. Mocne odbicie na GetBacku
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Zarząd GetBacku zadeklarował, że ceny emisyjnej nowych akcji nie ustali poniżej 10 zł. Akcjonariusze z radością przyjęli tę informację.

Sprawa dotyczy akcji serii F, o których emisji zadecydowało wczorajsze WZA GetBacku. Zarząd ma prawo wyemitować maksimum 20 mln nowych akcji. Taka liczba przy cenie 10 zł oznaczałaby, że do spółki trafi 200 mln zł. Najpierw trzeba jednak znaleźć inwestorów. Wczoraj GetBack informował, że zagraniczny inwestor branżowy, z którym negocjował, zrezygnował z inwestycji w spółkę. Teraz nie dość, że będzie trzeba znaleźć zainteresowanych GetBackiem, to jeszcze dodatkowo takich, którzy zapłacą wyraźnie powyżej obecnej ceny rynkowej.

Emisja akcji serii F ma mieć charakter subskrypcji prywatnej, będzie skierowana do wybranych inwestorów w liczbie nie większej niż 149. Na wniosek Abrisu akcjonariusze zdecydowali, że ustalona w procesie budowy księgi popytu cena emisyjna wymagać będzie zatwierdzenia przez radę nadzorczą. Pojawił się też pomysł ceny minimalnej, przepadł jednak w głosowaniu. W zamian akcjonariusze dostali dzisiejszą deklarację zarządu, że cena nie będzie niższa niż 10 zł. Warto jednak pamiętać, że to tylko i aż deklaracja zarządu, a nie zapis w uchwale. Jest także wspomniane sprawo weta na poziomie rady nadzorczej.

fot. / / Bankier.pl

Choć 10 zł wcale nie jest jeszcze pewnikiem, wieści o cenie minimalnej pozytywnie przyjęli akcjonariusze. GetBack, którego akcje kosztowały dzisiaj nawet tylko 6,12 zł, odbił do 8,07 zł. Przekraczające 10 proc. spadki zamienił więc na 9-proc. zysk względem wczorajszego zamknięcia. To jednak pozwoliło na odrobienie ledwie części strat. Jeszcze w październiku GetBack notowany był powyżej 25 zł, w ciągu pół roku stracił więc ponad 3/4 swojej wartości. Wszystko przez niepewną sytuację finansową firmy. 

Akcjonariusze zdecydować mieli w środę także o upoważnieniu zarządu do emisji maksymalnie
50 000 000 akcji w ramach kapitału docelowego. Burzliwe walne jednak przerwano i będzie ono kontynuowane dopiero 6 kwietnia.

- Pierwszą emisję chcemy skonsumować jak najszybciej. Drugą emisję, po decyzji akcjonariuszy, będziemy też chcieli zrobić w miarę szybko – powiedział wczoraj dziennikarzom Konrad Kąkolewski, prezes spółki.

Pogrom na obligacjach

Sporo dzieje się nie tylko na akcjach GetBacku. Festiwal wyprzedaży przeżyły także obligacje. Przykładowo cena trzyletnich obligacji GetBack (GBK1220) o oprocentowaniu WIBOR3M+4.20% i wartości nominalnej 100 zł spadła w ciągu ostatnich dwóch tygodni z poziomu 95 proc. do 66,2 proc. Szczególnie mocny spadek miał miejsce w ciągu dwóch ostatni dni. 27 marca za papiery płacono jeszcze 92 proc., na zamknięciu wczorajszej sesji już tylko 86 proc., a dziś padła granica 70 proc. To prawdziwy pogrom, rentowność zaś odpowiada rentowności obligacji spółki w poważnych tarapatach finansowych.

Inne obligacje GetBacku z obligacyjnego rynku regulowanego spadły w okolice 70 proc. Póki co ciężko powiedzieć, jak na obraz spółki w oczach inwestorów z Catalyst wpłynęła informacja o cenie minimalnej, ponieważ po pojawieniu się informacji nie doszła do skutku jeszcze żadna transakcja na wspomnianych papierach (Catalyst ma spore problemy z płynnością).

Problem mogą mieć także fundusze. - W chwili obecnej nie zostały jeszcze opublikowane wszystkie sprawozdania za 2017 r. (ustawowy termin to koniec kwietnia), niemniej jednak ze zgromadzonych danych na dzień 30.06.2017 r. wynika, że największy udział obligacje GetBack S.A. stanowiły w funduszach takich towarzystw jak: Quercus TFI, BPS TFI, Copernicus Capital TFI, Investors TFI, BDM TFI, TFI BGŻ BNP Paribas, Millennium TFI. Na tę datę ponad 2 proc. udział w obligacjach posiadały takie fundusze: QUERCUS Multistrategy FIZ (13,19 proc., a na 31.12.2017 r. 11,46 proc.), BPS Płynnościowy (5,71 proc.), Copernicus Dłużny Skarbowy Plus (5,50 proc.), FIZ BDM Obligo (4,24 proc.), Investor Obligacji Korporacyjnych (3,59 proc.), QUERCUS Absolute Return FIZ (3,4 proc., a na 31.12.2017 r. 4,23 proc.), QUERCUS Ochrony Kapitału (3,34 proc., a na 31.12.2017 r. 2,94 proc.), BPS Obligacji Korporacyjnych (2,35 proc.), BGŻ Lokata Kapitału (2,15 proc.), Eques Obligacji (2,03 proc.) - czytamy w opracowaniu stworzonym przez analizy.pl. 

Ostatnie mocne spadki mogą poważnie wpłynąć na wyniki tych funduszy. Należy jednak pamiętać, że dane te nie są aktualizowane z dnia na dzień, a jedynie wraz z publikacją raportów, więc część funduszy mogła obligacje GetBacku sprzedać jeszcze przed wielką przeceną. Ucierpieć mogą także fundusze, które w portfelu mają akcje spółki. Największym udziałowcem tej kategorii jest NN OFE posiadający 5,93 proc. udziału w kapitale GetBacka.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bialy_kruk
Informacja ze spolki typu >>100 metrow do ropy>>

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki