REKLAMA

Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym umożliwia wspólnikom dostęp do danych spółki

2021-07-16 14:21
publikacja
2021-07-16 14:21
Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym umożliwia wspólnikom dostęp do danych spółki
Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym umożliwia wspólnikom dostęp do danych spółki
fot. Drazen Zigic / / Shutterstock

Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym umożliwia wspólnikom dostęp do danych identyfikacyjnych spółki - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Dzięki temu udziałowcy ok. pół miliona firm mogą sprawdzić informacje nie wychodząc z domu.

"Wprowadziliśmy kolejną usługę, która ułatwi naszym klientom kontakt z administracją skarbową. Wspólnicy spółki osobowej mogą szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu, przeglądać dane spółki po zalogowaniu do naszego serwisu, który cieszy się rosnącą popularnością" – powiedziała cytowana w komunikacie zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa. Dodała, że do e-Urzędu Skarbowego logowano się już ponad 22,5 mln razy.

Napisano, że z nowej usługi w e-Urzędzie Skarbowym mogą skorzystać wspólnicy spółek partnerskich, spółek jawnych, spółek cywilnych, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Wyjaśniono, że po zalogowaniu do e-US, poza dostępem do swoich danych osobowych, będą mieli oni dostęp do danych identyfikacyjnych spółki zgłoszonych do urzędu skarbowego m.in. w zakresie adresu siedziby, miejsc prowadzenia działalności i przechowywania dokumentacji rachunkowej, danych kontaktowych i rachunków bankowych.

"Wspólnicy będą mogli szybko i wygodnie zweryfikować czy dane są prawidłowe i aktualne. Nie będą już musieli w tym celu przychodzić do urzędu skarbowego" - czytamy.

Przypomniano, że e-Urząd Skarbowy to nowoczesny, ogólnodostępny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient, dostępny na podatki.gov.pl. Pozwala szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe, bez wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku. Dodano, że serwis budowany jest etapami i ma zostać ukończony do września 2022 r.

Za pomocą e-Urzędu Skarbowego można m.in. skorzystać z usługi Twój e-PIT, dzięki której można złożyć zeznanie roczne PIT. Wskazano, że za pomocą tej usługi w tym roku zostało złożonych ponad 10,1 mln zeznań. Ponadto przez e-US można też uzyskać informacje o ewentualnym zwrocie PIT. Z tej możliwości - jak wyliczono - skorzystano już ok. 369,7 tys. razy.

MF przypomniało również, że za pomocą e-US można także przekazać pismo do urzędu skarbowego, np. czynny żal (zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego) i zawiadomienie ZAW-NR (o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż widniejący w wykazie podatników VAT). Za pośrednictwem e-US podatnicy złożyli czynny żal już ponad 12,3 tys. razy i ZAW-NR prawie 5 tys. razy.

Wskazano, że dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest też zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dzięki niemu można poinformować urząd np. o zmianie adresu zamieszkania. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystało ponad 12 tys. podatników. Za pomocą e-US podatnicy mogą również uzyskać informacje o mandatach. Mogą też od razu je zapłacić, podobnie jak podatki, a także sprawdzić numer swojego mikrorachunku.

W komunikacie zaznaczono, że dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, w e-US dostępna jest aplikacja e-mikrofirma, która umożliwia prowadzenie ewidencji faktur zakupowych i sprzedażowych, a także przygotowanie plików JPK_VAT.

Za pomocą e-US można też - jak czytamy - zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do elektronicznego poboru opłat za drogi płatne.

Napisano, że pod koniec 2021 r. e-US umożliwi pobieranie zaświadczeń m.in. o niezaleganiu w podatkach. W czwartym kwartale 2021 r. planowane jest też wdrożenie usługi dla notariuszy; akty notarialne będą mogły być przesyłane przy pomocy e-US do urzędów skarbowych elektronicznie. W 2022 r. planowane jest natomiast wprowadzenie w e-US interaktywnych formularzy podatkowych, które obecnie znajdują się w systemie e-Deklaracje. W tym samym roku zostanie również udostępniona funkcjonalność dla komorników sądowych.

MF zaznaczyło, że dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ jest możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT można się zalogować także danymi podatkowymi. Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Projekt e-Urząd Skarbowy jest współfinansowany z Funduszy Europejskich (Program Polska Cyfrowa). Wartość całkowita przedsięwzięcia to niemal 102 mln zł, w tym dofinansowanie UE stanowi ok. 86 mln zł, z budżetu państwa ok. 15,6 mln zł. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki