REKLAMA

Nowa ulga robotyzacyjna. Dla kogo i na czym ma polegać?

Ewelina Czechowicz2020-09-09 09:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-09 09:10

Chcemy, aby ulga robotyzacja weszła w życie od 1 stycznia przyszłego roku – poinformowała we wtorek 8 września 2020 r. w Karpaczu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, będzie ona częścią większego pakietu prorozwojowego, który może być wdrożony razem z estońskim CIT.

Nowa ulga robotyzacyjna. Dla kogo i na czym ma polegać?
Nowa ulga robotyzacyjna. Dla kogo i na czym ma polegać?

Na czym ma polegać „ulga na roboty”?

Nowa ulga ma zostać wprowadzona w 2021 roku, zatem przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odliczeń dopiero w 2022 r. Rząd zakłada, że ulga zostanie wprowadzona na 5 lat, ma obejmować wydatki, które będą poniesione od początku 2021 do końca 2025 r. – wynika z zapowiedzi złożonej przez wiceministra Krzysztofa Mazura na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.

Ulga nazwana „ulgą na roboty” służyć ma zwiększaniu zautomatyzowania polskich przedsiębiorstw.

Nowa ulga na robotyzację ma przypominać tę na badania i rozwój, zatem w ustawach podatkowych zostaną wymienione koszty, które firmy będą mogły odliczać od podstawy opodatkowania. Założenie rządzących jest takie, by państwo realnie pokryło ok. 10 proc. wydatków polskich przedsiębiorców na roboty.

Według przekazywanych informacji nowa ulga funkcjonować na zasadach ulgi na działalność badawczo-rozwojową B+R (możliwość dwukrotnego odliczania kosztów kwalifikowanych).

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Co będzie można odliczyć?

W przypadku ulgi na roboty odliczyć będzie można nie tylko zakup samych robotów, robotów czy urządzeń do produkcji addytywnej (druk 3d), lecz także zakup niezbędnego oprogramowania czy szkolenia pracowników.

Ulga zapowiadana przez minister Jadwigę Emilianowicz ma obejmować wydatki na zakup różnego typu robotów, mających za zadanie wsparcie procesu produkcji oraz drukarek 3D, maszyn produkcyjnych sterowanych cyfrowo, specjalistycznego oprogramowania, urządzeń VR (wirtualnej rzeczywistości) do projektowania czy produkcji i szkolenia pracowników w zakresie obsługi wymienionych rozwiązań.

Kto będzie mógł skorzystać z ulgi na robotyzację?

Przygotowywane przepisy związane z funkcjonowaniem ulgi zakładają, że ulga ta skierowana będzie nie tylko do dużych firm, lecz także do firm z małego i średniego sektora. Przedsiębiorcy będą mogli odliczać od dochodu wszelkie wydatki, które poniosą na robotyzację stanowisk pracy oraz automatyzację produkcji.

Ulga podatkowa ma być zachętą dla właścicieli firm do inwestowania w nowe technologie i stanowić zwiększenie szansy rozwoju przedsiębiorstw w różnych gałęziach przemysłu. Ma pomóc w rozwoju nie tylko dużym firmom, ale również małym i średnim przedsiębiorcom.

Z jakich dodatkowo ulg aktualnie mogą korzystać innowacyjni przedsiębiorcy?

Jak wspomniano, ulga na roboty ma bazować na obecnie obowiązującej uldze B+R. Ulga B+R to narzędzie podatkowe, którego celem jest wspieranie innowacyjnej działalności gospodarczej podatników, a tym samym zwiększenie skali inwestycji przedsiębiorstw w badania i rozwój w Polsce.

Prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową tzw. ulgi B+R posiadają obecnie:

  1. podatnicy opłacający podatek według skali podatkowej, rozliczający się na deklaracji PIT-36
  2. podatnicy opłacający podatek według 19% stawki podatkowej, rozliczający się na deklaracji PIT-36L.

Przedsiębiorcy mają również poza ulgą B+R możliwość korzystania z ulgi IP Box. Dzięki niej, podatnicy mogą skorzystać z preferencyjnej 5 proc. stawki podatkowej w przypadku dochodów osiąganych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Od kiedy nowa ulga na roboty?

Ulga ma zacząć obowiązywać  od 1 stycznia 2021 roku, a projekt ustawy, nad którym pracują Ministerstwa Rozwoju i Finansów ma zostać przyjęty przez polski rząd do końca września bieżącego roku.

Jakie korzyści przyniesie ulga na robotyzację

„Wprowadzenie nowej ulgi innowacyjnej z pewnością wpłynie pozytywnie na cyfrowy rozwój przedsiębiorstw funkcjonujących na polskim rynku. W konsekwencji pozwoli to na zwiększenie ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Na chwilę obecną pozostaje czekać na projekt ustawy wprowadzającej ulgę na roboty” – wskazują eksperci Grant Thornton.

Tekst projektu ustawy powinien być niebawem opublikowany, wtedy będziemy mogli poznać szczegóły projektowanych rozwiązań.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (18)

dodaj komentarz
killgore
A jeszcze niedawno było tak „ Wicepremier Mateusz Morawiecki chce w przyszłości opodatkować pracę robotów” Pamiętam, jak mówi, że roboty powinny odprowadzać ZUS :)))

Mentalny komunizm trudno wyleczyć.
sel
Misie dostają za utrzymanie etatu i za robotyzację to zarabia się podwójnie oczywiście tylko swoi ....
sel
Nikt ulgi robi się pod swoje misie..
demeryt_69
Czyli w kolejnym roku podatkowym będzie można ODZYSKAĆ jedynie 10% poniesionych kosztów ... czy ktoś tam w ogóle zdaje sobie sprawę ile kosztuje choćby jeden robot takich firm jak ABB, Kuka, Nachi, etc.? Przy relatywnie niskich zarobkach w Polsce robotyzacja to czysta abstrakcja.
marianpazdzioch
Jeśli przebrnie przez ten gąszcz przepisów i warunków jakaś wielka zagraniczna korporacja, to sobie skorzysta. A Polakowi (...) i wiatr w oczy.
niedorzeczny
Myślałem że automatyzację robi się tam, gdzie to się opłaca, a w takim razie po co do tego jeszcze jakaś ulga? Chyba tylko po to, żeby wprowadzić kolejny podatek.
mk77
To taka zacheta do inwestycji.
jas2
Po co coś, skoro może być nic?
demeryt_69 odpowiada mk77
Kiedys dawali 20% zwrotu za zmianę miski klozetowej :)
andregru
Na używanie robotów należy nałożyć podatek a nie rozdawać ulgi . Gdzie będą pracować i z czego się utrzymywać ludzie jeżeli zostaną zastąpieni przez roboty ? Czy państwa będą ich utrzymywać nie mając podatków z ich pracy a rozdając ulgi bogatym aby byli jeszcze bogatsi. Dziś człowiek=pracownik jest największym kosztem dla pracodawcy .

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki