REKLAMA
PILNE

Nowa opłata na rachunkach za prąd. Znamy stawki

2020-11-30 11:16, akt.2020-11-30 12:04
publikacja
2020-11-30 11:16
aktualizacja
2020-11-30 12:04
Nowa opłata na rachunkach za prąd. Znamy stawki
Nowa opłata na rachunkach za prąd. Znamy stawki
fot. carlos castilla / / Shutterstock

Od 1,87 do 10,46 zł miesięcznie wyniesie w 2021 r. stawka opłaty mocowej dla gospodarstw domowych. Inni odbiorcy energii elektrycznej zapłacą 0,0762 zł za kWh energii pobranej między godzinami 7 i 22 w dni robocze. Stawki opłaty mocowej ogłosił w poniedziałek prezes URE.

Pod względem wysokości opłaty mocowej ustawa różnicuje gospodarstwa domowe na cztery grupy. W 2021 r. gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie, te o zużyciu od 0,5 do 1,2 MWh rocznie zapłacą 4,48 zł, przy zużyciu 1,2-2,8 MWh rocznie opłata wyniesie 7,47 zł, a dla gospodarstw o zużyciu ponad 2,8 MWh rocznie - 10.46 zł miesięcznie

Z kolei inni niż gospodarstwa domowe odbiorcy zapłacą 0,0762 zł za każdą kWh pobraną w godzinach między 7 a 22 w dniach roboczych.

Jak przypomina urząd, w czwartym kwartale każdego roku w URE prowadzone są postępowania mające na celu zatwierdzenie taryf za energię elektryczną na kolejny rok. Zarówno sprzedawcy (spółki obrotu) jak i dystrybutorzy, kalkulują swoje koszty, a następnie przekładają je na ceny energii oraz stawki za jej dostarczenie do swoich odbiorców końcowych.

“Prezes URE stoi na straży tego procesu dbając, by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym. Wynik tych postępowań powinniśmy poznać w drugiej połowie grudnia” - napisano w komunikacie.

URE informuje, że od stycznia 2021 roku czekają nas zmiany na rachunkach za prąd niezależne od wyniku postępowań taryfowych, a wynikające z obowiązujących przepisów prawa. W części rachunku pobieranej przez dystrybutorów od nowego roku pojawi się nowa pozycja - tzw. opłata mocowa. Natomiast tzw. opłata OZE, która przez ostatnie trzy lata była zerowa, teraz pojawi się jako dodatnia wartość. Jednocześnie opłata kogeneracyjna zmniejszy się do zera.

Opłata mocowa wynika wprost z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która tworzy mechanizm wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności. Można ją więc nazwać opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość oblicza prezes URE, bazując na przepisach ustawy o rynku mocy oraz rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska.

“Wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. blackoutu” - zaznacza cytowany w komunikacie Rafał Gawin, prezes URE.

Jak informuje URE, wyliczając wysokość opłaty mocowej na 2021 rok dla poszczególnych grup odbiorców, regulator - zgodnie z założeniem ustawodawcy - bierze pod uwagę wyniki aukcji głównej i aukcji dodatkowych na 2021 rok, tj. wartość kontraktów mocowych zawartych w ramach aukcji na 2021 rok oraz koszty spółki Zarządca Rozliczeń S.A.

URE przypomina, że wprowadzona ustawą o OZE w 2015 roku, opłata OZE pokrywa koszty wynikające z uczestnictwa producentów zielonej energii w systemie aukcyjnym oraz w systemach: taryfy gwarantowanej oraz dopłat do ceny rynkowej. Jest to mechanizm wspierania wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w instalacjach OZE. W przyszłym roku opłata ta wyniesie 2,20 zł/MWh.

Z kolei stawka opłaty kogeneracyjnej jest każdego roku ustalana przez ministra właściwego do spraw energii (obecnie jest to Minister Klimatu i Środowiska). W 2020 roku wyniosła 1,39 zł/MWh, co stanowiło roczne obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego na poziomie ok. 3,48 zł. Zgodnie z opublikowanym 23 listopada br. rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej w przyszłym roku zostanie zredukowana do zera.(PAP)

wkr/ pif/ drag/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (58)

dodaj komentarz
krrzysiek2
tak dla przypomnienia to spółki energetyczne podorzucały się po 200-300mln złotych do ratowania górnictwa niewiele to dało PGG znów w opałach. W sumie latają mi te podwyżki, niech suweren głosujący na pisowską zgraję płaci. Ja nie płacę nic. Po założeniu instalacji PV a nadwyżki prądowe konsumuję grzejąc tak dla przypomnienia to spółki energetyczne podorzucały się po 200-300mln złotych do ratowania górnictwa niewiele to dało PGG znów w opałach. W sumie latają mi te podwyżki, niech suweren głosujący na pisowską zgraję płaci. Ja nie płacę nic. Po założeniu instalacji PV a nadwyżki prądowe konsumuję grzejąc pompą ciepła, czasem dla uroku rozpalam "jotula" i popijam grzańca.
dlaczego_nie
Pracownicy stoczni Gryfia dostali wypowiedzenia z pracy....
Górnicy się jeszcze łudzą
meryt
"Rok do roku zatrudnienie w grupie Agora zmalało o 295 etatów"

glukagon1
1.Wszystkie spółki energetyczne są w rękach Państwa 2. Jest monopolistą i może poprzez wzrost opłat energetycznych ściągać haracz z obywateli 3. Państwo zwiększyło monopol , wyrzuciło niezależnych producentów energii - mówiąc o bezpieczeństwie . 4 . A pieniążki ze spółek energetycznych idą na fundacje i organizacje 1.Wszystkie spółki energetyczne są w rękach Państwa 2. Jest monopolistą i może poprzez wzrost opłat energetycznych ściągać haracz z obywateli 3. Państwo zwiększyło monopol , wyrzuciło niezależnych producentów energii - mówiąc o bezpieczeństwie . 4 . A pieniążki ze spółek energetycznych idą na fundacje i organizacje rządowe i kościelne. 5 jak będą chcieli to docisną śrubę obywatelowi - więc mogą obiecywać 500 + i inne plusy i tak ściągną. Czyżby tak było ?
adam.1983
Kolejna pozycja na fakturze za prąd, teraz to emeryci już na bank się nie połapią w tych rachunkach jak cześć młodych ma z tym problem.
Ciągle nowe opłaty za jakiś czas w rachunku za prąd 90% to będą te dodatki
jas2
Opłata mocowa to opłata za gotowość do produkcji energii wtedy, kiedy jest potrzebna.

Możemy zbudować jeszcze wiele elektrowni słonecznych i wiele wiatraków, ale przychodzi moment, kiedy nie ma słońca i nie ma wiatru a my chcemy mieć prąd.

Problem w tym, że przeważnie jest słońce albo wiatr i jest dostępna
Opłata mocowa to opłata za gotowość do produkcji energii wtedy, kiedy jest potrzebna.

Możemy zbudować jeszcze wiele elektrowni słonecznych i wiele wiatraków, ale przychodzi moment, kiedy nie ma słońca i nie ma wiatru a my chcemy mieć prąd.

Problem w tym, że przeważnie jest słońce albo wiatr i jest dostępna bardzo tania energia odnawialna z kraju albo zza granicy. Produkują energii z węgla jest obecnie nieopłacalna, ale musimy utrzymywać te elektrownie w gotowości, na wypadek braku energii odnawialnej.

Te koszty trzeba ponosić także wtedy, kiedy elektrownie nie produkują energii. Stąd ta opłata mocowa.
dlaczego_nie
Do rachunku za prąd suweren powinien dostawać akcję PGG gratis... niech wiedza co płaci
101hz
tysiące instalacji PV a ceny nadal w górę, żałosne, za każdy grosz podwyżki klakierzy powinni dostać kopa... ile można męczyć ten kraj podwyżkami? nie pomaga to w cyfryzacji w żaden sposób!
jas2
Zainwestuj w panele słoneczne i ciesz się, że energia drożeje.
marianpazdzioch
Kaczyzm pod względem nowych podatków i inflacji jest niezawodny. Takie antymidasy.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki