REKLAMA

Nową linię nawozów granulowanych uruchomiono w Zakładach Azotowych Puławy

2020-07-01 17:29
publikacja
2020-07-01 17:29
Nową linię nawozów granulowanych uruchomiono w Zakładach Azotowych Puławy
Nową linię nawozów granulowanych uruchomiono w Zakładach Azotowych Puławy
fot. za puławy /

Nową linię granulacji mechanicznej saletry uruchomiono w środę w Zakładach Azotowych Puławy. „To inwestycja, o której śmiało można powiedzieć, że jest epokową” – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Mówimy o inwestycji, która w całości będzie kosztowała 1,3 mld zł, a prace dotychczas wykonane to 430 mln zł. Potężne pieniądze pokazujące, że polski przemysł chemiczny rozwija się i ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość” – powiedział wicepremier.

„Te zakłady, które funkcjonują od lat sześćdziesiątych, nigdy jeszcze nie przeżywały takiego boomu inwestycyjnego, jak obecnie. To jest ogromna inwestycja, położona na 16 hektarach, po raz pierwszy wychodząca poza dotychczasowy obręb zakładów, można powiedzieć zupełnie nowa jakość” – dodał wicepremier.

Prezes Zakładów Azotowych Puławy Tomasz Hryniewicz podkreślił, że spółka inwestuje coraz więcej. Przypomniał, że w 2005 r., gdy debiutowała na giełdzie, nakreślono jej wizję jako placu budowy. „Dekadę później w 2015 r. inwestycje sięgnęły 2,1 mld zł, dzisiaj, pięć lat później mamy ponad 70 projektów rozpoczętych na łączną kwotę blisko 3 mld zł. W 2016 r. w 50-lecie uruchomienia zakładów w Puławach wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej” – powiedział Hryniewicz.

Uruchomiona instalacja będzie jedną z dwóch linii granulacji mechanicznej saletry w nowej wytwórni nawozów. Druga linia ma być uruchomiona w przyszłym roku. Wytwórnia będzie miała wydajność od 2,4 do 2,8 tys. ton nawozów na dobę. Wartość inwestycji to 430 mln zł. W puławskich Azotach powstaje też nowa wytwórnia kwasu azotowego. Łącznie utworzą kompleks nawozowy o wartości 1,3 mld zł – poinformował rzecznik puławskich Azotów Marek Sieprawski.

Poza instalacjami produkcyjnymi projekt obejmował budowę obiektów logistycznych i towarzyszących przeznaczonych do rozładunku i przeróbki surowca oraz pakowania i magazynowania gotowych produktów.

Granulowana saletra amonowa i saletrzak pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego. Stosowanie nawozu w formie granulek o większej średnicy, dzięki szerszemu zasięgowi rozrzutu umożliwiającemu szeroki wysiew wpływa na poprawę efektywności, szczególnie w gospodarstwach o dużej powierzchni. Ten rodzaj produktu jest preferowany przez odbiorców zagranicznych, a w związku z postępującym procesem konsolidacji gruntów w Polsce, prognozowany jest ciągły wzrost zapotrzebowania również na naszym rynku. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki