REKLAMA
BADANIE

Nowa edycja programu "Mój prąd" od kwietnia. Dofinansowanie obejmie też pompy ciepła i kolektory

2023-03-19 14:43, akt.2023-03-19 17:34
publikacja
2023-03-19 14:43
aktualizacja
2023-03-19 17:34

Od kwietnia rusza piąta edycja programu "Mój prąd", w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne - poinformowała w niedzielę w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu Anna Moskwa.

Nowa edycja programu "Mój prąd" od kwietnia. Dofinansowanie obejmie też pompy ciepła i kolektory
Nowa edycja programu "Mój prąd" od kwietnia. Dofinansowanie obejmie też pompy ciepła i kolektory
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Minister podkreśliła, że nieprzypadkowo tematem niedzielnego spotkania w Kozienicach jest bezpieczeństwo energetyczne kraju. "Tutaj (w Kozienicach – dop. PAP) bije ta prawa komora bezpieczeństwa energetycznego Polski. To tutaj jest najnowocześniejszy w Europie i jeden z nowocześniejszych w świecie, wielki blok węglowy o mocy ponad 1000 MW" – zauważyła Moskwa, mówiąc o roli, jaką odgrywa w polskiej energetyce elektrownia Kozienice. Minister zaznaczyła, że 14 proc. krajowej energii płynie właśnie stąd.

Moskwa przypomniała, że "bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja były obecne programie PiS od początku". "Tłumaczyliśmy to całej Europie, innym państwom, mówili, że mamy obsesję na punkcie Rosji. Dzisiaj widzimy, że ta obsesja była słuszna"– podkreśliła Moskwa.

Zapewniła, że Polska jest bezpieczna pod względem energetycznym i nie zależy od rosyjskich surowców. "I dzisiaj, parafrazując słynny dowcip, możemy do Putina wysłać telegram: „+STOP ruski gaz, STOP ruski węgiel, STOP ruska ropa+. Nigdy to już do nas nie powróci" - powiedziała szefowa resortu klimatu.

Stwierdziła też, że mimo wcześniejszych obaw, zwłaszcza opozycji, zimą w Polsce nie zabrakło benzyny czy węgla, tymczasem "mamy węgla w nadmiarze".

"Już w tym tygodniu pierwszy dzień wiosny, przeszliśmy przez tę zimę bezpieczną stopą. Nie płynie rosyjska ropa, nasza rafineria może przetwarzać ropę z całego świata. I na dzisiaj ta ropa płynie ze Stanów Zjednoczonych z Arabii Saudyjskiej, Europu Zachodniej, z państw afrykańskich. Jako jedyni właściwie w Europie możemy przetwarzać każdy rodzaj ropy” - wskazała minister klimatu. Według niej Polacy, najlepiej spośród innych państw, przeszli kryzys energetyczny, m.in. dzięki dodatkom na węgiel czy na inne źródła ogrzewania oraz poprzez zamrożenie cen gazu i energii.

Nowa edycja programu "Mój prąd"

Na spotkaniu w Kozinicach minister poinformowała, że od kwietnia rusza nowa edycja programu "Mój prąd". "Będzie można z niego sfinansować oprócz instalacji fotowoltaicznej, także pompę ciepła albo kolektory słoneczne" - oświadczyła Moskwa.

Jak poinformował 17 marca operator programu "Mój Prąd", Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czwarty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd” został zamknięty z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji. NFOŚiGW zapowiedział, że przygotowuje ogłoszenie kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie, którego szczegóły zostaną dopiero przedstawione.

Minister klimatu zapowiedziała również, że najwcześniej pod koniec tego roku lub na początku 2024 r. powinien ruszyć program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Autorzy: Ilona Pecka, Wojciech Krzyczkowski

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
cichy380
Krwawa ropa kupowana od USA za dużo większe pieniądze i dużo wyższe ceny na stacjach benzynowych STOP

władza w rękach skorumpowanych, sterowanych z Waszyngtonu marionetek STOP
wizytator
A infrastruktura już pod te zużycie prądu jest? Czy starym zwyczajem-jakoś to będzie!
maxykaz
Będzie to co z fotowoltaiką. Uwalą na cacy. Jak pisior za cos sie bierze to tylko po to aby to spierd*lić
jenak
Wprowadzanie pomp dla wszystkich jest oczywistym szaleństwem. Nie uniósł by tego nawet w części budżet przed pandemią i wojna i hiperinflacją. A co dopiero teraz.

To oczywista jazda na ścianę. Taka bez trzymanki.


Jak goście we wczorajszym "Cliffhangerze" (Na krawędzi) zjeżdżali po oblodzonym stoku, całkiem
Wprowadzanie pomp dla wszystkich jest oczywistym szaleństwem. Nie uniósł by tego nawet w części budżet przed pandemią i wojna i hiperinflacją. A co dopiero teraz.

To oczywista jazda na ścianę. Taka bez trzymanki.


Jak goście we wczorajszym "Cliffhangerze" (Na krawędzi) zjeżdżali po oblodzonym stoku, całkiem stromym, w kierunku przepaści.
zoomek
Tymczasem łopaty z wiatraków:
https://www.youtube.com/post/UgkxB-KRKWF_Hjnc9qDcqUEOO4eIo97nZpjO
okragly_stol
To nic w porównuj z katastrofami ekologicznymi przy wydobyciu ropy i gazu
-pio-
Dlaczego w tym każdym programie musi pośrednio zarobić konkretny bank? Jeżeli mam pieniądze, inwestuję i zakładam, po co mi kredyt?
zoomek
"derusyfikacja" kosztuje nas coraz droższy prąd. A przecież ponoć przyjaciel mógłby sprzedawać taniej niż ponoć wróg?
Jak logika tu działa? Chcecie poznać stan faktyczny?
https://www.bitchute.com/video/hb7jGvqUBdnT/
peluquero
Czyli mocą nabywczą złotówki można powiedzieć dofinansowani zostaną prywatni producenci pomp i kolektorów
socjalistyczneg
Drukujemy...że hej !

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki