REKLAMA

Notariusze rękami i nogami bronią dostępu do zawodu

2012-08-09 15:39
publikacja
2012-08-09 15:39
Ograniczenie dostępu do zawodu notariusza czy większe bezpieczeństwo dla klientów. W środowiskach prawniczych trwa dyskusja na temat blokowania kandydatom na notariuszy dostępu do egzaminu zawodowego poprzez niewydawanie zaświadczeń o odbyciu aplikacji.

Pretekstem do takiego zachowania niektórych izb notarialnych miał być negatywny wynik kolokwium kończącego 2,5-letnią aplikację. Minister Sprawiedliwości zapowiedział dokładną kontrolę uchwał izb notarialnych o odmowie wydania takiego zaświadczenia.

Nowelizacja ustawy zwiększy bezpieczeństwo


Notariusze uważają, że postępują zgodnie z prawem i zapowiadają przygotowanie nowelizacji ustawy o notariacie, która miałaby zwiększyć bezpieczeństwo prawne klientów

Arkadiusz Mularczyk, prawnik, poseł Solidarnej Polski uważa, że należy sprawdzić, czy celem nowelizacji ma być zapewnienie większego bezpieczeństwa klientom kancelarii notarialnych, czy też jest to pewna próba ograniczania dostępu do zawodu.

Bezpieczeństwo zapewnią elektroniczne księgi wieczyste


Armand Ryfiński z Ruchu Palikota obawia się, że jeśli za tą inicjatywą stoją sami notariusze, to nie chodzi tu o zwiększenie bezpieczeństwa klientów. Poseł przekonuje, że bezpieczeństwo zapewnią elektroniczne księgi wieczyste, łatwy dostęp do informacji elektronicznej właśnie w kancelarii notarialnej i możliwość dokonywania zmian on-line. To daje gwarancję, że dana nieruchomość nie zostanie sprzedana dwa razy, że nie będzie wniesiony do księgi wieczystej żaden wniosek, który by umknął uwadze notariusza - mówi Polskiemu Radiu.

Notariusze dbają jedynie o swój interes


Andrzej Halicki z PO stwierdza wprost, że Krajowa Rada Notariuszy dba wyłącznie o swój egoistyczny interes. Poseł wyjaśnia, że chodzi tu o nieuczciwą konkurencję i zawyżone opłaty notarialne.

Notariusze zapowiadają, że projekt nowelizacji ustawy o notariacie będzie gotowy jesienią.

IAR/D.Zaczek/jjŹródło:IAR
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~heavy
Pan Halicki to widzę ma takie pojęcie o prawie jak ja o wpływie równika na populację strusi na Grenlandii . Notariat w ustawie ma dokładnie określone stawki maksymalne więc raczej ciężko tu mówić o zawyżaniu. Zadzwoniłem do kilku okolicznych notariuszy z pytaniem o ceny za tę samą usługę i otrzymałem podobne wyceny,Pan Halicki to widzę ma takie pojęcie o prawie jak ja o wpływie równika na populację strusi na Grenlandii . Notariat w ustawie ma dokładnie określone stawki maksymalne więc raczej ciężko tu mówić o zawyżaniu. Zadzwoniłem do kilku okolicznych notariuszy z pytaniem o ceny za tę samą usługę i otrzymałem podobne wyceny, różnica mieściła się w granicy 50 – 100 pln. ManInTopHat ale kto wtedy weźmie odpowiedzialność za takie transakcje? Sąd nie sprawdza czy okoliczności zawarcia umowy były właściwe, czy wycena jest odpowiednia itd. Nasz system prawny oparty jest na aktach notarialnych nie tylko w przypadku czynności związanych z nieruchomościami, więc trzeba by zmienić ogół przepisów gospodarczych i cywilnych. Przeanalizujmy temat dokładnie zanim zaczniemy dawać złote rady. Polak utrwalać stereotypy i krytykować potrafi, szkoda, że nie idą za tym żadne konstruktywne wnioski.
~qwe
Ta patologia może trwać bo mafia notarialno-prawnicza płaci haracz mafii politycznej za "ochronę". Tyle w temacie. Bardzo pouczające jest sprawdzenie ile różnego rodzaju papug (w tym notariuszy) przypada w normalnym kraju na 1000 mieszkańców a ile tego jest w Polsce.
~JJ
Notriusza, adwokaci, radcy prawni, komornicy - to bandyci i mafia. Wystarczy popatrzec jaki procent Polakow ma dostep do ich uslug, po zawyzonych cenach, i ilu z tych prawnikow przypada na 1 polaka - statystycznie dramatycznie mniej niz w cywilizowanych krajach. Calymi rodzinami obsadzaja stolki, niedopuszczaja ludzi nienalezacych Notriusza, adwokaci, radcy prawni, komornicy - to bandyci i mafia. Wystarczy popatrzec jaki procent Polakow ma dostep do ich uslug, po zawyzonych cenach, i ilu z tych prawnikow przypada na 1 polaka - statystycznie dramatycznie mniej niz w cywilizowanych krajach. Calymi rodzinami obsadzaja stolki, niedopuszczaja ludzi nienalezacych do nepotycznych kregow do zawodu, zeby windowac ceny i karmic sie jak pasozyty kosztem narodu.
~ManInTopHat
A po co notariat? Lepiej go w ogóle zlikwidować. Całą robotę i tak wykonują referendarze i sędziowie z wydziałów ksiąg wieczystych, oni rozpoznają wnioski, badają treść księgi wieczystej, treść dokumentów załączonych do wniosku i ich prawidłowość, to tam wychodzą na światło dzienne wadliwe akty notarialne.A po co notariat? Lepiej go w ogóle zlikwidować. Całą robotę i tak wykonują referendarze i sędziowie z wydziałów ksiąg wieczystych, oni rozpoznają wnioski, badają treść księgi wieczystej, treść dokumentów załączonych do wniosku i ich prawidłowość, to tam wychodzą na światło dzienne wadliwe akty notarialne. Lepiej będzie jak umowę przeniesienia własności nieruchomość będzie można zawrzeć po prostu u adwokata/radcy prawnego, a na niego ustawa nałoży obowiązek niezwłocznego przekazania jej do sądu wieczystoksięgowego, tam umowę i wniosek o wpis rozpatrzą, zatwierdzą pieczęcią, umieszczą w aktach księgi w archiwum a odpisy z urzędu doręczą. Będzie też można je otrzymać w dowolnym momencie na wniosek złożony w biurze podawczym. Taksy w ogóle nie określać, konkurencja sprawi, że koszt będzie równy z ceną porady prawnej. Notariusz wszelkie czynności dokonane przez siebie wpisuje do repertorium (taki rejestr), oryginały aktów notarialnych przechowuje zaś przez 10 lat od daty zawarcia umowy, potem jest obowiązany przekazać oryginał do sądu, gdzie pod numerem repertorium archiwizuje się je w wydziałach ksiąg wieczystych. Tak więc po zakupie nieruchomości i spokojnym życiu przez 10 lat... oryginał aktu notarialnego dotyczącego naszej nieruchomości ląduje w wydziale ksiąg wieczystych na zawsze. Reasumując, to sąd jest ważniejszy w zabezpieczeniu obrotu a nie notariat.
~myślący
Andrzej Halicki z PO stwierdza wprost, że Krajowa Rada Notariuszy dba wyłącznie o swój egoistyczny interes. Poseł wyjaśnia, że chodzi tu o nieuczciwą konkurencję i zawyżone opłaty notarialne.


Panie HAlicki - nie bronie notariuszy bo mają swoje za uszami ale 70 % ceny opłat notarialnych to podatki - więc
Andrzej Halicki z PO stwierdza wprost, że Krajowa Rada Notariuszy dba wyłącznie o swój egoistyczny interes. Poseł wyjaśnia, że chodzi tu o nieuczciwą konkurencję i zawyżone opłaty notarialne.


Panie HAlicki - nie bronie notariuszy bo mają swoje za uszami ale 70 % ceny opłat notarialnych to podatki - więc to państwo polskie jest bandziorem nienażartym
~max
Ale aby ich usługi były tańsze potrzeba deregulacji zawodu, dopuszczenia innych prawników

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki