REKLAMA

Notariusze jeszcze nie poświadczą dziedziczenia

2008-10-01 05:00
publikacja
2008-10-01 05:00
Dotychczas notariusze twierdzili, że system informatyczny, służący do poświadczania dziedziczenia, będzie gotowy 2 października, kiedy wejdą w życie znowelizowane przepisy prawa o notariacie (Dz.U. z 2002 r. nr 42, poz. 369 z późn. zm.). Tymczasem żadna z 35 kancelarii notarialnych z całego kraju, do których dzwoniliśmy, nie zdecydowała się umówić na czynność poświadczenia dziedziczenia. Wytłumaczenia były różne. 

- Mamy nieprzygotowany system. Mogę przyjąć oświadczenie i sporządzić protokół dziedziczenia, ale będzie to nieskuteczne - odpowiedział rejent z Poznania.

Akt poświadczenia dziedziczenia musi być zarejestrowany. Tylko wtedy ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Notariusze twierdzili też, że najbliższe terminy mają zajęte, a zapisy na kolejne nie są jeszcze prowadzone. 

- Na razie dostaliśmy dopiero propozycje systemu komputerowego. Poza tym najbliższy wolny termin jest nie wcześniej niż za dwa tygodnie - mówi notariusz z Warszawy. Czesława Kołcun, prezes warszawskiej Izby Notarialnej, tłumaczy, że próbne rejestracje były dokonywane, ale Krajowa Rada Notarialna chce mieć pewność, że będzie on sprawnie funkcjonował.

W oczekiwaniu na rejestr

Waldemar Myga, prezes Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu, twierdzi, że na razie notariusz nie pomoże spadkobiercy, ale udzieli mu wszelkich informacji, które pomogą sprawnie przeprowadzić czynność poświadczenia dziedziczenia. 

- Rozpoczęcie czynności poświadczenia będzie możliwe, ale zakończenie postępowania nastąpi dopiero po uruchomieniu rejestru - dodaje notariusz Myga. Niegotowy jeszcze rejestr nie świadczy o zwłoce w wykonaniu ustawy. 

- Wbrew opiniom niektórych nie jesteśmy i nie będziemy w zwłoce w wykonaniu ustawy, jeżeli rejestr nie będzie gotowy 2 października. Formalnie możemy przystąpić do jego tworzenia dopiero, gdy ustawa stanie się obowiązującym prawem – tłumaczy notariusz Lech Borzemski.

Ustawa nie wskazuje terminu, do którego rejestr musi być utworzony, ani też konsekwencji jego nieutworzenia. Jedyną sankcją jest brak możliwości wykonania przepisów ustawy. - Zależy nam, aby notariusze mogli poświadczać dziedziczenie, gdyż kompetencyjnie i logistycznie są przygotowani do prowadzenia takiej działalności - zapewnia notariusz Jacek Wojdyło, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Czy aby potwierdzić nabycie spadku u rejenta, potrzebne będą te same dokumenty co w sądzie? Kto prześle akt do urzędu skarbowego? Czy w tym przypadku - nabycia spadku - istnieje możliwość negocjowania wysokości opłaty? Kiedy konieczne będzie stwierdzenie nabycia spadku przez sąd? Czy okres oczekiwania na wyrok sądu jest znacznie dłuższy niż w przypadku poświadczenia dziedziczenia u notariusza?

Więcej: Gazeta Prawna 1.10.2008 (192) - str. 16

Daria Stojak
Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki