REKLAMA
WAŻNE

No Cash Day: Zamiast gotówki - mobilny portfel

2016-04-05 09:58
publikacja
2016-04-05 09:58

„Dzień bez płacenia gotówką” skłania do refleksji, jak mogą wyglądać zakupy przyszłości, i w którą stronę rozwiną się płatności bezgotówkowe. Naszym zdaniem, przyszłość należy do płatności mobilnych.

Mobilna rewolucja na dobre wkradła się do naszego codziennego życia, a postrzeganie przez konsumentów ich telefonów zmieniło się w ostatnim czasie diametralnie, co potwierdzają liczne badania i ankiety. Wśród kluczowych słów opisujących smartfony obok takich określeń, jak „niezbędny”, „cudowny” i „fantastyczny”, pojawiają się już nawet słowa „miłość” oraz „szczęście”.

W innym badaniu konsumenci wskazując, z czego byliby w stanie zrezygnować na tydzień, aby zatrzymać swój telefon, pokazali swoje ogromne przywiązanie do urządzeń mobilnych. Nie dziwi więc, że w ślad za tym w sferę mobilną wkraczają właśnie płatności, które podobnie jak telefon towarzyszą nam każdego dnia. Technologie mobilne są innowacjami szytymi na miarę naszych czasów, a telefon komórkowy powoli staje się atrybutem człowieka XXI wieku.

Oto przyszłość zakupów

Wyobraźmy sobie historię pewnej pani, która wyrusza na zakupy w poszukiwaniu perfekcyjnej małej czarnej na sobotni wieczór.

  • Przed wyjściem, surfując w sieci na swoim smartfonie, znajduje idealną ofertę i dodatkowo zdalnie personalizuje w telefonie kupon promocyjny do zrealizowania w sklepie – czasy, w których kupony nosiło się w papierowej formie, minęły bezpowrotnie!
  • W sklepie przed zakupem wybiera w mobilnym portfelu kartę swojego banku oraz kupon. Za sukienkę płaci szybko i wygodnie, przykładając telefon do terminala, i przy okazji automatycznie realizuje swój kupon – wyciąganie portfela podczas zakupów to już przeszłość!
  • Parę chwil później na telefon otrzymuje wiadomość o okazyjnej ofercie butów, które świetnie pasują do nowej sukienki i za które również będzie mogła zapłacić swoim telefonem – idealne dla nas produkty same nas znajdują!
  • Płacąc za buty, ponownie używa swojego telefonu i przy okazji otrzymuje mobilny kupon na darmową kawę w pobliskiej kawiarni – nasza lojalność jest od razu wynagradzana!
  • Wracając z zakupów, przechodzi obok plakatu z wiadomością o sobotnim koncercie. Przykładając do niego swój telefon, ściąga informacje z możliwością spersonalizowania biletu bezpośrednio na smartfonie – teraz wieczór i czas wolny zaplanujemy jednym kliknięciem w telefonie!
  • W sobotni wieczór w nowej sukience udaje się na koncert, a bilet wejściowy spersonalizowany na telefonie umożliwia jej wejście do klubu – taki scenariusz to nie odległa przyszłość, ale naturalna ewolucja na rynku płatności, która wkrótce wyznaczy nowe standardy rynkowe!

Jak widać, mobilny portfel, z którego korzystała nasza bohaterka to coś znacznie więcej niż tylko narzędzie płatnicze. To także cały wachlarz usług dodanych: wirtualne kupony oraz vouchery dostosowane idealnie do profilu klienta, kompleksowe programy lojalnościowe oraz personalizacja ofert promocyjnych i późniejsza analiza danych przebiegu kampanii, geolokalizacja, bilety, kontrola dostępu do biur i miejsc publicznych, skanowanie plakatów NFC, a także przechowywanie informacji w mobilnym portfelu i wiele innych.

Jak to działa?

Podstawowe zadania mobilnego portfela skoncentrowane są wokół dokonywania płatności oraz innych operacji mobilnych przy użyciu telefonu komórkowego. Tym samym mobilny portfel jako zaawansowane narzędzie potrzebuje kilku zupełnie nowych technologii, aby prawidłowo funkcjonować:

  • Near Field Communication (NFC) kontroler oraz antena – pozwala urządzeniu mobilnemu na przesłanie w bezpieczny sposób informacji użytkownika do zbliżeniowego terminala płatniczego, punktów kontrolnych, innych urządzeń z anteną NFC oraz tagów na plakatach.
  • Technologia Host Card Emulation (HCE) – najnowocześniejsza technologia płatności mobilnych HCE, która przekazuje dane klienta poprzez szyfrowane zdalne kanały telekomunikacyjne i dokonuje pełnego procesu mobilnej personalizacji oraz zarządzania całym cyklem życia produktu. Umożliwia bankowi zbudowanie usługi bez udziału operatora telefonii komórkowej, a jedynie we współpracy z dostawcą technologicznym.
  • Aplikacja Portfelowa – dedykowana aplikacja lub graficzny interfejs, który pozwala użytkownikowi na swobodne zarządzanie kontem mobilnym, dostępnymi kartami płatniczymi, lojalnościowymi oraz zmianę ich parametrów. Aplikacja dostosowana będzie do obsługi przez najpopularniejsze systemy operacyjne.

Kiedy my konsumenci skorzystamy z mobilnych portfeli? Myślę, że pierwsze takie rozwiązania już niebawem pojawią się na rynku.

Adam Olszański

Product Manager, First Data

Źródło:BankierPress
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bankowość 3.0 - Felietony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki