REKLAMA

Niższa cena nawozów? Tak, ale tylko w Krajowej Grupie Spożywczej

2022-11-29 14:35, akt.2022-11-29 20:19
publikacja
2022-11-29 14:35
aktualizacja
2022-11-29 20:19

Zabiegamy o to, by cena nawozów była akceptowalna dla rolników, nie w wysokości 7-8 tys. za tonę – powiedział we wtorek w Poznaniu wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Jak dodał, jest koncepcja, by zaangażować Krajową Grupę Spożywczą jako dystrybutora nawozów.

Niższa cena nawozów? Tak, ale tylko w Krajowej Grupie Spożywczej
Niższa cena nawozów? Tak, ale tylko w Krajowej Grupie Spożywczej
fot. Irene Miller / / Shutterstock

Szef resortu rolnictwa był gościem VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. Jak podkreślił, jeszcze na spotkaniu zorganizowanym przed rokiem wszyscy wyglądali końca pandemii, niedługo potem inwazja Rosji na Ukrainę przyniosła kolejne, brzemienne, także dla gospodarki rolnej, skutki.

"Wzrost cen surowców energetycznych, przede wszystkim gazu, przełożył się bezpośrednio na ceny nawozów. To już jest bardzo istotny wzrost kosztów produkcji rolnej. Tę pierwszą część (czasu po agresji – PAP) poświęcaliśmy na to, jak łagodzić skutki wzrostu cen nawozów. Stąd zastosowane dopłaty, rolnicy zakupili nawozy, nie zrezygnowali z ich stosowania. Można powiedzieć, że żniwa w 2022 r. były w miarę udane" – powiedział.

Zauważył, że w efekcie tegoroczne plony były powyżej przeciętnej. "To wielka zasługa rolników, którzy zdecydowali się zastosować nawozy mimo wyższych cen. Myślę, że to poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo żywnościowe" – powiedział.

Minister podkreślił, że od czasu poprzedniej edycji wydarzenia w Poznaniu udało się sfinalizować budowę Krajowej Grupy Spożywczej.

"Ten holding już odegrał pewną rolę przy skupie zboża. Będziemy budować dalej jego potencjał - po to, by mieć możliwość działań również na innych rynkach. Teraz chcemy zaangażować Krajową Grupę Spożywczą jako dystrybutora nawozów" – powiedział.

"Problem ceny nawozów, mimo, że na wiosnę były dopłaty, nie zaniknął. We wrześniu dramatyczny wzrost cen gazu spowodował, że zakłady nawozowe albo próbowały wystawiać ceny rzędu 7-8 tys. zł za tonę, albo zawieszały lub ograniczały produkcję. To nie jest już cena akceptowalna dla rolników, wiele wysiłku wkładamy w to, żeby ta cena była na w miarę stabilnym, umiarkowanym poziomie rzędu 3,5 – 4 tys. zł/t" – powiedział.

Minister podkreślił, że alternatywą, przy utrzymaniu wysokich cen nawozów, może być brak ich stosowania. "Bezpieczeństwo żywnościowe mogłoby być zagrożone" – powiedział.

W kontekście wojny na Ukrainie minister powiedział, że wciąż istotny jest problem przesyłu zbóż przez Polskę do innych krajów.

"Część być może zostaje tutaj. To wielkie wyzwanie dla nas, dla UE. Oprócz tego, że UE mówiła o korytarzach solidarnościowych, to tak realnie problem został w Polsce czy w Rumunii, bo to też kraj, gdzie odbywa się eksport (ukraińskiego) zboża" – powiedział.

Wicepremier powiedział, że pewnym rozwiązaniem od kilku miesięcy jest porozumienie na mocy którego zboże z Ukrainy jest transportowane przez Morze Czarne. "Inaczej mielibyśmy jeszcze większe problemy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe" – zauważył.

Kowalczyk: koncepcja ograniczenia o połowę stosowania środków ochrony roślin – niebezpieczna dla europejskiego rolnictwa

Koncepcja ograniczenia o połowę stosowania środków ochrony roślin - istotny element Europejskiego Zielonego Ładu, jest zagrożeniem dla rolnictwa – polskiego, ale i europejskiego powiedział we wtorek w Poznaniu wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jak dodał, Polska aktywnie zabiega o to, by ten projekt nigdy nie wszedł w życie.

"To jest traktowane przez Polskę jako rzecz niesprawiedliwa, niedopuszczalna. Polska wykorzystuje wszelkie możliwe środki, żeby do akceptacji tego projektu nie doszło. Na razie trochę się udaje. Miało to być zatwierdzone w czerwcu, ten opór organizowany przez kraje przynosi pewne efekty - mamy listopad i nadal nie jest" - powiedział.

"W komisji UE decyzje podejmuje się na zasadzie trilogu, muszą być trzy instrumenty decyzyjne: PE, KE i kraje członkowskie. Na parlament chyba nie możemy liczyć, jest zideologizowany, jednoznacznie opowiada się za redukcją. KE dała taki projekt - zostały kraje członkowskie, które mogą taki projekt zablokować" - powiedział.

Jak dodał, trwają poszukiwania sojuszników.

"Gdy w marcu pojawił się ten projekt, zawnioskowałem na radzie unijnych ministrów rolnictwa o blokadę tego projektu, poparło nas 18 krajów - ale to nie są kraje, które stanowią blokującą większość" - wskazał.

Minister przyznał, że w tej kwestii "rozmawia bardzo intensywnie z Francją", liczy też na przychylność strony włoskiej. "Jeśli to by się udało zablokować, byłby to istotny sukces" - ocenił.

Minister wyjaśnił, że projekt, który redukowałby z dnia na dzień o 50 proc. stosowanie środków ochrony roślin doprowadzi do zakłócenia bezpieczeństwa żywnościowego.

"Oprócz tego jest to projekt niesprawiedliwy - w Polsce środków ochrony roślin stosuje się niewiele ponad 2 kg czystego składnika na ha, a w Holandii prawie 8 kg. Jeśli chcemy redukować, proponujemy, by to robić stopniowo" - powiedział.

Szef resortu rolnictwa był gościem VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. 

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (8)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
Jak będzie działać jak PGG to od razu to zlikwidujcie. Jak to się dziwnie składa, że państwowe spółki często mają gdzieś klientów, zwłaszcza jak mają monopol?
kacz-jong-un
Super nasz Wielki Komunistyczny Konglomerat Spożywczy zaczyna działać.
jas2
Koncepcja ograniczenia o połowę stosowania środków ochrony roślin = głód.
zoomek
Trochę mam w tym orientacji. Hardkorowe podejście do ekologii doprowadzi do głodu. Chociaż z drugiej strony może wreszcie zaczną płacić sensownie rolnikom?
faramir_z_gondoru
Po jaką cholerę zatem obalaliśmy komunę 30 lat temu?
zoomek
Monopol państwowy? Nie powrót "dżedaj" tylko komuna return!
bha
Raczej zachłanny coraz mocniej i mocniej nienasycony wciąż i wciąż bez umiaru zakamuflowany sprytnie dla nie pozoru udający jarząbka nie bez celu globalny DemoKapitalizm!!! .
zoomek odpowiada bha
Kapitalizm? Faszyzm raczej albo nazizm w gospodarczym ujęciu.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki