Niewypłacalność Neckermanna. "Wszyscy turyści mają gwarancję odzyskania środków"

W razie potrzeby zostanie uruchomiony Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - poinformowało w środę ministerstwo sportu i turystyki w związku z niewypłacalnością biura podróży Neckermann Polska. Konsulowie RP są gotowi do pomocy - dodał ponadto resort.

(fot. UMIT BEKTAS / Reuters)

Ministerstwo Sportu i Turystyki zapewnia: "wszyscy turyści mają gwarancję odzyskania środków za opłacone a niezrealizowane imprezy turystyczne przez Neckermann Polska".

"W razie potrzeby zostaną uruchomione środki zgromadzone w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, które od 2016 roku stanowią dodatkowe zabezpieczenie interesów podróżnych - ich wysokość na dziś szacuje się na kwotę 137 mln" - przekazał w środę resort sportu i turystki, wskazując przy tym, że w związku z tym wszyscy turyści mają gwarancję odzyskania pieniędzy za opłacone, a niezrealizowane imprezy turystyczne przez biuro podróży Neckermann Polska.

Resort sportu i turystyki w przygotowanym komunikacie podkreślił także, że jest w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim województwa mazowieckiego odpowiedzialnym za uruchomienie procedury ściągnięcia turystów do Polski.

Ministerstwo przypomniało także, że to biuro podróży posiada zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia w firmie Allianz Polska S.A na kwotę 25 mln złotych. Zabezpieczenie to obejmuje umowy zawarte od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku.

W środę biuro podróży Neckermann Polska poinformowało, że w najbliższych dniach zarząd spółki złoży do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości Neckermann Polska. "Działanie to jest podyktowane koniecznością wynikającą z przepisów art 21 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe" - przekazało biuro podróży. Prezes zarządu biura Maciej Nykiel potwierdził także, że wszyscy klienci Neckermann Polska są objęci ochroną, wynikającą z udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych oraz z przepisów o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

Z kolei Urząd Marszałkowski poinformował tego dnia, że "środki z gwarancji ubezpieczeniowej mogą być przeznaczone w pierwszej kolejności na powrót turystów do kraju".

Obecnie za granicą przebywa ok. 3600 turystów Neckermann Polska, głównie w basenie Morza Śródziemnego. "Najgorsza sytuacja jest w Tunezji, Turcji i na Majorce; turyści są wyrzucani z hoteli lub zatrzymywani w areszcie hotelowym" - dodała do tego Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego, podczas konferencji poświęconej upadłości biura podróży Neckermann.

W piątek władze największego, a zarazem najstarszego biura podróży Thomas Cook, poinformowały, że znalazło się ono na skraju bankructwa. W poniedziałek firma ogłosiła upadłość. W biurach spółki Thomas Cook na całym świecie pracuje 22 tys. osób, z czego 9 tys. w rodzimej Wielkiej Brytanii. Działająca w 16 krajach świata firma obsługiwała 19 mln turystów rocznie.(PAP)

Zadbaj o polisę na wyjazd. Ceny już od kilku złotych.

Autor: Natalia Kamińska

nmk/ mark/mw/bankier.pl

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne