46 proc. instytucji private banking i doradców finansowych jako najważniejsze źródło pomnażania majątku wskazało nieruchomości, 33 proc. technologie, a 28 proc. rynek akcji – wynika z badania firmy doradczej Knight Frank


Cztery na dziesięć osób o majątku przekraczającym 30 mln dol. (Ultra-High Net Worth Individuals, UHNWI) zwiększyło go w 2022 r., pomimo że okres ten określano jako rok "trwałego kryzysu" – wynika z najnowszego badania firmy doradczej Knight Frank, przeprowadzonego na potrzeby raportu Wealth Report: Outlook 2023. "Przyczyniły się do tego inwestycje w nieruchomości, transakcje walutowe, wyczucie rynku i, po raz pierwszy od ponad dekady, zwroty z lokat" – przekazano.
Osoby, których majątek się zmniejszył, jako przyczyny wskazywali wahania na rynkach akcji oraz zmiany stóp procentowych – stwierdzono. Jednocześnie – jak podano – 47 proc. respondentów spodziewa się w 2023 r. nieznacznego wzrostu majątku ich klientów, a 21 proc. – znaczącego. 46 proc. pytanych jako najważniejsze źródło pomnażania majątku wskazało nieruchomości, 33 proc. technologie i 28 proc. rynki akcji.
Reklama"Na pytanie, jakie są największe zagrożenia dla pomnażania majątków przez najbogatszych, należących do grupy UHNWI w 2023 r., ankieta wykazała, że mogą to być inflacja (67 proc.), stopy procentowe (59 proc.) oraz ryzyko polityczne/geopolityczne (53 proc.)" – stwierdziła cytowana w raporcie Flora Harley, Partner, Dział Badań Rynku Nieruchomości Mieszkaniowych w Knight Frank.
Zgodnie z raportem, jedna trzecia światowego majątku jest alokowana w drugim i trzecim domu, które należą do grupy najzamożniejszych (UHNWI). Przeciętnie – oszacowano – milioner należący do tej grupy posiada 4,2 domu. Wskazano, iż wyższe stopy procentowe ograniczą popyt na nieruchomości mieszkaniowe w 2023 r.
"W tym roku około 15 proc. grupy UHNWI chce kupić taką nieruchomość mieszkaniową, w porównaniu z 21 proc. w badaniu z poprzedniego roku. Apetyt jest największy wśród milionerów z Bliskiego Wschodu" – poinformowano.
Jak dodano, inwestorzy najchętniej lokują kapitał w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii i Francji.
Według badania, nieruchomości uznano za najlepszą opcję inwestycyjną zarówno dla bezpośrednich, jak i pośrednich inwestycji. Jeden na pięciu milionerów z grupy UHNWI planuje bezpośrednio zainwestować w 2023 r., a 13 proc. szuka możliwości pośrednich inwestycji. Wskazano, iż sektor opieki zdrowotnej, magazynowy i biurowy są najlepsze do inwestowania przez grupę najzamożniejszych w bieżącym roku, a sektor najmu instytucjonalnego (PRS) oraz hotelowy uzupełniają pierwszą piątkę. Dodano, iż około jedna trzecia respondentów jest zainteresowana zainwestowaniem w każdy z pięciu największych sektorów.
"Wśród inwestycji alternatywnych sztuka pozostanie najbardziej pożądaną. 59 proc. najbogatszych należących do grupy UHNWI prawdopodobnie wybierze właśnie ten segment. Zegarki zajmują drugie miejsce, wskazane przez 46 proc. ankietowanych, a następnie wino z 39 proc. zainteresowaniem" – podano.
Zaprezentowane dane pochodzą z corocznej ankiety Knight Frank, przeprowadzanej wśród ponad 500 instytucji private banking oraz doradców finansowych w listopadzie 2022 r. na potrzeby raportu Wealth Report: Outlook 2023. Knight Frank to międzynarodowy doradca w branży nieruchomości. (PAP)
ra/ drag/