REKLAMA

Niemiecki bank każe sobie płacić za trzymanie depozytów

2019-11-22 10:38
publikacja
2019-11-22 10:38

Volksbank Raiffeisenbank wprowadził ujemne stopy procentowe dla osób oszczędzających swoje pieniądze na rachunkach i lokatach – informuje serwis br.de. W ten sposób przerzuca na klientów koszty związane ujemnymi stopami procentowymi EBC.

fot. / / Pexels

W październiku Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa wynosi 0 proc., a stopa depozytowa jest na poziomie minus 0,5 proc. Od pewnego czasu niektóre banki wprowadzały ujemne stopy dla oszczędności, ale dotyczyło to przede wszystkim wysokich kwot depozytów. Jak czytamy w serwisie br.de, Volksbank Raiffeisenbank  zdecydował się jednak wprowadzić ujemną stopę dla wszystkich lokat i rachunków. Wynosi ona minus 0,5 proc.

Część banków przerzucała też koszty na klientów podnosząc opłaty za konta i karty. Inne wprowadzały zerową stawkę oprocentowania. Federalny minister finansów Olaf Scholz uważa jednak, że banki nie powinny przerzucać decyzji EBC na swoich klientów i wprowadzać ujemnego oprocentowania dla oszczędności. W efekcie klienci  Volksbank Raiffeisenbank muszą teraz płacić bankowi za „opiekę” nad depozytami – w przyszłości wypłacą mniej niż wpłacili.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy bank, który zdecydował się na wprowadzenie ujemnych stawek na depozytach. Pisaliśmy już na łamach Bankier.pl o Deutsche Skatbank, który już w 2014 roku wprowadził stawki poniżej zera. Wówczas był to pierwszy bank na terenie UE, który zdecydował się na taką decyzję.

W Polsce banki też nie rozpieszczają klientów wysokimi stawkami na lokatach. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie depozytów bankowych wynosi 1,32 proc. Są jednak banki, które płacą na lokatach symboliczne odsetki, np. na poziomie 0,1 proc. W efekcie deponujący oszczędności na takich lokatach też są stratni, bo ich oprocentowanie przegrywa w starciu z inflacją.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (78)

dodaj komentarz
dwam
no to mnie uspokoiłem bo ja myśłałem ze system walut fiat nie ma przyszłości w perspektywie następnych 20 mx 30 lat zatem należy popierać działania naszego wybitnego eksperta Eryka z pochodzenia Radia Maryja który forsuje niestandardowe działania NBP :
1. realne stopy NBP poniżej realnej inflacji - juz mamy
2.
no to mnie uspokoiłem bo ja myśłałem ze system walut fiat nie ma przyszłości w perspektywie następnych 20 mx 30 lat zatem należy popierać działania naszego wybitnego eksperta Eryka z pochodzenia Radia Maryja który forsuje niestandardowe działania NBP :
1. realne stopy NBP poniżej realnej inflacji - juz mamy
2. realne stopy NBP nominalnie ujemne - to juz niedługo.... moim zdaniem max 2 lata
3. kupowanie długu państwa przez NBP potocznie zwane drukowaniem pieniedzy - to przed nami
4.a na koniec zamiast EUR Europa przyjmie jako wspólną walutę PLN - która będzie silna wiarygodna bo jak on mówi "NBP będzie tą ostoją, tą redutą, która zapewni polskiej gospodarce pomyślność
5. i na koniec zostanie nam tylko modlitwa i post co zresztą p.Eryk sugeruje jako własciwą metodę na kryzys finansowy..

i na koniec jedno pytanie dlaczego banki centralne kupują fizyczne złoto - zapewne wierzą w
system walut FIAT i ich wartości wewnętrzną zwłaszcza przy pogłebianiu się ujemnych stop procentowych na swiecie.....
heimir
W PKO BP tez się płaci za prowadzenie rachunku oszczędnościowego w sumie (1zł), i niskie oprocentowanie.
xiven
jest dużo lemingów którzy naprawde zaczynają wierzyć że bankowi należy płacić za to że trzyma się u niego pieniądze, spotkałem się nawet z komentarzem młodzieży na temat mojej osoby że chcąc od banku odsetek od lokaty wykazuje socjalną postawę roszczeniową, co z kolei wywołało wielką kłótnie osób mających jest dużo lemingów którzy naprawde zaczynają wierzyć że bankowi należy płacić za to że trzyma się u niego pieniądze, spotkałem się nawet z komentarzem młodzieży na temat mojej osoby że chcąc od banku odsetek od lokaty wykazuje socjalną postawę roszczeniową, co z kolei wywołało wielką kłótnie osób mających "tradycyjne" zdanie.

nowa ekonomia jest zadziwiająca, odrywając się od solidnych fundamentów zaczynamy się unosić w oparach absurdu, dzisiejsza młodzież nie ma zielonego pojęcia i debatując wspólnie nie potrafi dojść do wniosku kto komu powinien płacić za trzymanie pieniędzy w banku

ujemne stopy to nie tylko abstrakcja na wykresach, one zasiały już realny chaos w umysłach młodych ludzi i stworzyły w nich nową alternatywną rzeczywistość że moralnie słuszne jest płacić bankowi odsetki bo świadczy nam usługę więc mu się należy w imie kapitalizmu który jest super

dawniej chęć uzyskania odsetek od użyczenia kapitału była by kapitalistycznym wolnorynkowym działeniem, jak widać równie dobrze można pomyśleć że to socjalistyczna postawa roszczeniowa, prawda jednak jest relatywna i miękka jak plastelina, zobaczymy jaką cenę zapłaci dzisiejsze społeczeństwo za swoje nowoczesne przekonania
karbinadel
Bo dzisiaj oszczędzanie już nie jest cnotą. Należy wydawać na potęgę, a najlepiej więcej, niż się zarabia
silvio_gesell odpowiada karbinadel
Tak, bo oszczędzanie, czyli powstrzymywanie się od nadmiernej konsumpcji jest cnotą gdy rodziło się za dużo dzieci, jak to miało miejsce w XXw. Rynek premiował to wysokimi stopami procentowymi. Teraz, gdyż dzieci jest za mało cnotą jest napędzanie konsumpcji, i dlatego rodzice są premiowani przez rynek.
degrengolada
chcieć możesz, to jednak banki zadecydują ile okruszków dostaniesz.. jak to się mówi pracodawca najchętniej by płacił tylko tyle pracownikowi żeby miał co do gara włożyć. Tak i bank zapłaci minimum, żeby się chciało przelać do nich pieniądze i nie więcej
silvio_gesell
To jest bardzo wartościowy komentarz. Jedyne z czym mogę polemizować, to że kapitalizm jest to samodzielne pomnażanie kapitału przez właściciela-przedsiębiorcę, a kapitał użycza na procent, gdy akurat nie ma potrzeby go reinwestować, zatem zakłada oprocentowaną lokatę TERMINOWĄ. Jeśli zakumulowany kapitał jest To jest bardzo wartościowy komentarz. Jedyne z czym mogę polemizować, to że kapitalizm jest to samodzielne pomnażanie kapitału przez właściciela-przedsiębiorcę, a kapitał użycza na procent, gdy akurat nie ma potrzeby go reinwestować, zatem zakłada oprocentowaną lokatę TERMINOWĄ. Jeśli zakumulowany kapitał jest na depozycie na ŻĄDANIE to powinien być ujemnie oprocentowany, bo bank nie powinien móc go pożyczać.

Jeśli depozyty na żądanie są dodatnio oprocentowane to znaczy, że bank je pożycza, czyli nie jest to już kapitalizm, tylko wynaturzenie kapitalizmu w korporacjonizm poprzez system rezerwy częściowej.
innowierca
To nie ma problemu. Jak wasz bank wysle informacje o wprowadzaniu czegos takiego to po prostu wyplaccie (przelejcie) wszystkie pieniadze z tego banku. Przeciez macie prawo poszukac lepszej oferty.
karbinadel
Tak by się mogło wydawać. Problem polega na tym, że zapewne wkrótce wszystkie banki wprowadzą takie rozwiązania. A dziś praktycznie nie sposób funkcjonować bez konta. Możesz nie używać kart, ale wypłaty w okienku już prawie nigdzie nie dostaniesz. A jak mas firmę, to już w ogóle przesrane, bo mnóstwo rzeczy masz Tak by się mogło wydawać. Problem polega na tym, że zapewne wkrótce wszystkie banki wprowadzą takie rozwiązania. A dziś praktycznie nie sposób funkcjonować bez konta. Możesz nie używać kart, ale wypłaty w okienku już prawie nigdzie nie dostaniesz. A jak mas firmę, to już w ogóle przesrane, bo mnóstwo rzeczy masz prawny obowiązek załatwiać przez bank
silvio_gesell odpowiada karbinadel
Dokładnie, bo jeśli ludzie przeniosą do innego banku, to rośnie mu ilość depozytów, więc musi obniżać ich oprocentowanie, więc to się będzie rozprzestrzeniać na kolejne banki. Wcale się nie zdziwię jeśli w końcu banki wprowadzą „zdolność lokatową”, zależną np. od ilości dzieci (bo rodzice dostarczają Dokładnie, bo jeśli ludzie przeniosą do innego banku, to rośnie mu ilość depozytów, więc musi obniżać ich oprocentowanie, więc to się będzie rozprzestrzeniać na kolejne banki. Wcale się nie zdziwię jeśli w końcu banki wprowadzą „zdolność lokatową”, zależną np. od ilości dzieci (bo rodzice dostarczają przyszłych kredytobiorców). Już mamy wyżej oprocentowane detaliczne obligacje rodzinne, wystarczy teraz by państwa wprowadziły hurtowe obligacje rodzinne, które będą kupować banki.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki