REKLAMA

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę ws. skupu obligacji przez EBC

2021-05-18 11:52
publikacja
2021-05-18 11:52
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę ws. skupu obligacji przez EBC
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę ws. skupu obligacji przez EBC
fot. ilolab / / Shutterstock

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odrzucił we wtorek skargę na program skupu obligacji sektora publicznego przez Europejski Bank Centralny o wartości 2,4 bln euro, twierdząc, że EBC wykazał, iż program jest właściwy.

Sędziowie z Karlsruhe orzekli, że EBC wykazał, że Program Zakupu w Sektorze Publicznym (Public Sector Purchase Programme - PSPP) o wartości 2,4 bln euro, uruchomiony w 2015 r. w celu walki z deflacją, był odpowiedni.

Wtorkowe orzeczenie zostało z zadowoleniem przyjęte przez ministerstwo finansów w Berlinie.

Jednym ze skarżących przeciwko PSPP był Peter Gauweiler, były członek współrządzącej chadeckiej partii CSU oraz jeden z kilku prominentnych i długoletnich niemieckich krytyków programów luzowania ilościowego EBC, polegających na drukowaniu pieniędzy. Argumentowali oni, że programy EBC narażają na szwank pieniądze niemieckich podatników i łamią zapisany w unijnych traktatach zakaz finansowania rządów przez bank centralny.

Współskarżącym z Gauweilerem był Bernd Lucke, założyciel prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

W maju ub.r. trybunał z siedzibą w Karlsruhe orzekł, że ustawodawcy nie sprawowali wystarczającej kontroli nad Bundesbankiem, który kupuje obligacje w imieniu EBC, i nakazał niemieckiemu bankowi centralnemu wycofanie się z programu, chyba że EBC udowodni, że program skupu był konieczny i właściwy.

Od czasu tego orzeczenia EBC dostarczył szereg dokumentów niemieckiemu rządowi i parlamentowi, które zaakceptowały jego argumenty.

"Wnioski są (...) bezzasadne, ponieważ rząd federalny i Bundestag szczegółowo odniosły się i oceniły decyzje EBC dotyczące polityki monetarnej (...), w tym ocenę proporcjonalności" - stwierdził trybunał we wtorkowym orzeczeniu.

Inny niemiecki krytyk EBC, profesor ds. finansów z Berlina Markus Kerber, wniósł osobną skargę na pandemiczny program skupu aktywów (Pandemic Emergency Purchase Program, PEPP), twierdząc, że program o wartości 1,85 bln euro, uruchomiony w zeszłym roku w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, złamał zakaz finansowania rządów - podaje Reuters. Sprawa ta jest nadal w toku, a wydanie orzeczenia może potrwać dwa lata. EBC zapowiedział, że będzie kupował nowe obligacje w ramach PEPP najwcześniej do marca 2022 roku i ponownie inwestował dochody z zapadalnych papierów co najmniej do końca 2023 roku. (PAP)

cyk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prs
Normalnie piramida finansowa hehehh..
jan888
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny odrzuciłskargę na program skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny wskazując, że program jest właściwy. A gdzie jest odniesienie się do zakaz ufinansowania rządów przez bank centralny? Jeżeli skup obligacji nie jest finansowaniem rządów przez bank centralny, to co nim jest?
drrekin
EU-USSR!!! koniec bedzie taki jak wczesniej.. BANKRUT! *** komunizm!

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki