REKLAMA

Niemcy złagodzą restrykcje wobec w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców

2021-05-05 00:35
publikacja
2021-05-05 00:35
fot. KAI PFAFFENBACH / Reuters

Rząd Niemiec zgodził się we wtorek na złagodzenie restrykcji wobec osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 i ozdrowieńców - poinformowała minister sprawiedliwości Christine Lambrecht. Przyjęte decyzje określiła jako pierwszy krok w przywracaniu praw obywateli.

Przyjęte przez gabinet zmiany, które muszą być jeszcze zaaprobowane przez obie izby parlamentu, przewidują, że osoby w pełni zaszczepione, lub te, które wyzdrowiały po przebyciu choroby spowodowanej zakażeniem, nie będą już musiały mieć negatywnego wyniku testu aby udać się na zakupy, do fryzjera lub na wycieczkę turystyczną.

Nie będzie ich też obowiązywać nocna godzina policyjna i będą mogły spotykać się prywatnie bez ograniczeń. Nadal jednak będą musiały nosić maseczki w miejscach publicznych i zachowywać dystans wobec innych osób.

Lambrecht podkreśliła, że restrykcje, które mają zahamować szerzenie się pandemii i zapobiec przeciążeniu służby zdrowia, muszą być łagodzone kiedy znikają powody ich wprowadzenia. "Jeżeli ryzyko transmisji wirusa znacznie spada... musi to być wzięte pod uwagę i to zrobiliśmy" - powiedziała.

Obecnie w pełni zaszczepionych jest ok. 8 proc. ludności Niemiec a ponad 28 proc. otrzymało pierwszą dawkę. Obecnie tempo szczepień znacznie się zwiększyło. Rząd ma nadzieję, że restrykcje obowiązujące od listopada ub. r. zostaną wkrótce odwołane.

Łagodzenie restrykcji wobec osób zaszczepionych i ozdrowieńców wywołuje kontrowersje. Powstają bowiem obawy, iż może to prowadzić do napięć w sytuacji, w której nie wszyscy mieli już szansę się zaszczepić. Wprowadzanie ich w życie może również okazać się trudne dla władz lokalnych.

Jednak inni dowodzą że może to okazać się zachętą do szczepień. Według badać Instytutu Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) zaszczepić się chce 72 proc. Niemców. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
Wszystkie takie decyzje naruszają mit, bo przecież lockdowny czy szczepienia czy paszporty nie byłyby potrzebne gdyby były skuteczne maseczki. Nie wiem po co ludzie je noszą.
samsza
U nas średnia liczba zakażeń na 100 tys. osób / 7 dni wynosi 13,23.
Panie ministrze, poniżej 15, obiecany czas odwołania maseczek na powietrzu !!!

źródło danych: https://koronawirusunas.pl/
mr92 odpowiada samsza
Przecież minister wyraźnie zaznaczył, że obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony 15.05, jeżeli do tego czasu średnia zarażeń na 100 tys. mieszkańców spadnie poniżej 15. Warunek średniej został osiągnięty, ale do 15.05 jest jeszcze 10 dni. Czego nie rozumiesz?
ajwaj_
Bez sensu
1. zwiazek policji i tak jest przeciazony i nie wie jak ludzi sprawdzac > lapanki?
2. HDE - zwiazek handlowców Niemiec twierdzi, ze nic to w obrocie nie przyniesie
itd.
Jedynie kolejne kroki NWO dla zniewolenia

PS: Niemcy maja duzo wprawy w godzinach policyjnych, segregacji itd.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki