REKLAMA

Niemcy przedłużają wsparcie dla gospodarki

2020-08-26 02:07, akt.2020-08-26 09:13
publikacja
2020-08-26 02:07
aktualizacja
2020-08-26 09:13
Niemcy przedłużają wsparcie dla gospodarki
Niemcy przedłużają wsparcie dla gospodarki
fot. Fabian Bimmer / / Reuters

Niemieckie partie koalicyjne zgodziły się we wtorek na rozszerzenie środków, mających złagodzić skutki pandemii koronawirusa dla niemieckiej gospodarki. Przedłużono program pracy krótkoterminowej i zdecydowano o zamrożeniu przepisów, dotyczących niewypłacalności firm.

Niemieccy komentatorzy podkreślają, że gospodarka tego kraju w drugim kwartale tego roku skurczyła się w największym w historii tempie. W związku z tym rząd desperacko stara się jak najbardziej złagodzić skutki pandemii, zwłaszcza że jest to okres poprzedzający wybory parlamentarne, które mają odbyć się jesienią 2021 roku.

„Koronawirus pozostaje rzeczywistością i wyzwaniem - powiedziała Annegret Kramp-Karrenbauer, liderka CDU po około siedmiu godzinach rozmów z koalicjantami z SPD. - Dzisiaj uzgodniliśmy, że rozszerzymy ważne i skuteczne środki, mające być sposobem na radzenie sobie z koronawirusem."

Wśród głównych decyzji znalazło się przedłużenie do końca przyszłego roku dopłat do pracy krótkoterminowej, które miały wygasnąć w marcu 2021 r. Przedłużono także do końca bieżącego roku pomoc pomostową dla małych i średnich firm.

Koalicjanci zgodzili się również na przedłużenie działań, mających na celu powstrzymanie zjawiska upadłości gospodarczych poprzez umożliwienie firmom, znajdującym się w kłopotach finansowych, na odłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości do końca roku.

Kilka tygodni temu niemiecki Bundestag uchwalił rządowy projekt pakietu stymulacyjnego dla gospodarki o wartości 130 mld euro.

Scholz: Wsparcie będzie zwiększone

Wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz oznajmił w środę, że dodatkowe środki mające złagodzić skutki pandemii koronawirusa dla gospodarki kraju wyniosą 10 mld euro. We wtorek partie koalicyjne w RFN uzgodniły zwiększenie pakietu pomocowego.

"Naszym celem jest teraz ustabilizowanie gospodarki. (...) Fakt, że działaliśmy szybko i na dużą skalę sprawił, że Niemcy radzą sobie z kryzysem znacznie lepiej niż inne (kraje)" - powiedział Scholz w wywiadzie dla publicznej telewizji ZDF.

Podkreślił, że niemiecka gospodarka już teraz jest w lepszej kondycji niż kilka tygodniu temu, a rząd wierzy, iż trafne są prognozy, zgodnie z którymi osiągnie ona dynamikę sprzed kryzysu pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku.

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
gruking
Wysłac im Balcerowicza w prezencie on ich zreformuje, VW kaputt Mercedes kaputt audi kaputt bo przeciez państwo nie może ratowac trupów
ajwaj
Co umarlo to juz nie ma

Firmy z ponad 100-letnia tradycja nie istnieja, w branzy MOTO np. na plusie jest tylko PORSCHE
Wlasnie supermoderne maszyny rozebrali-demontuja i np. wysylka do Azji > Vietnam, Indie, Chiny itd.
Montownie z Europy-Wsch. dotyczy to tez
ajwaj
Nawet kal-boje odpuszczaja w wojnie handl. z Chinami,
bo lipa w "wolnym swiecie" bez Azji
_______
""Rozmowa telefoniczna przeprowadzona we wtorek przez głównych negocjatorów rozmów handlowych z Chin i USA oraz wynikające z niej zapowiedzi pokazały, że nadal istnieje wystarczająca wola obu stron, aby
Nawet kal-boje odpuszczaja w wojnie handl. z Chinami,
bo lipa w "wolnym swiecie" bez Azji
_______
""Rozmowa telefoniczna przeprowadzona we wtorek przez głównych negocjatorów rozmów handlowych z Chin i USA oraz wynikające z niej zapowiedzi pokazały, że nadal istnieje wystarczająca wola obu stron, aby wdrożyć pierwszą fazę umowy handlowej, pomimo wątpliwości, że umowa może być na niepewnym gruncie po tym, jak rozmowa nie odbyła się w zaplanowanym czasie, powiedzieli chińscy analitycy we wtorek.

Podsunęli oni również pomysł poluzowania przez USA krawężników na Huawei, nabywcy o ogromnej sile nabywczej, który może pomóc w przyspieszeniu realizacji umowy.

Chiński wicepremier Liu Przeprowadził rozmowę telefoniczną z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem we wtorek na zaproszenie, a obie strony prowadziły "konstruktywny" dialog na temat pierwszego etapu umowy, jak donosiła we wtorek agencja informacyjna Xinhua.""
meryt
ajwaj2020-08-26 08:03 "w branzy MOTO np. na plusie jest tylko PORSCHE"

"Zysk netto Tesli za dwanaście miesięcy kończących się 30 czerwca 2020 r. wyniósł 376 mln USD"
kerad_ odpowiada meryt
Ale to raczej zysk jednorazowy pochodzący ze sprzedaży drewna ze ściętych drzew pod Berlinem - gdzie budują nowy zakład.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki