REKLAMA

ZUS ostrzega przed fałszywymi e-mailami o niedopłacie składek

2021-02-22 11:18, akt.2021-02-22 13:13
publikacja
2021-02-22 11:18
aktualizacja
2021-02-22 13:13
fot. Piotr Swat /

"Zapłać w ciągu 24 godzin składki ZUS" – oszuści wysyłają coraz więcej fałszywych e-maili. W treści podają się za Zakład Ubezpieczeń Społecznych i żądają natychmiastowego uregulowania zaległości. Uważaj, możesz stracić oszczędności całego życia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu – informuje ZUS.

Cyberprzestępcy wywołują presję czasu na odbiorcy. W treści wiadomości piszą o konieczności zapłacenia składek ZUS w ciągu 24 godzin. Fałszywe e-maile wysyłane są z adresu: alert@zus.pl. Załączniki mogą zawierać m.in. złośliwe oprogramowanie albo aplikację, za pomocą której oszuści uzyskają zdalny dostęp do urządzenia.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na e-maile, ani nie otwierać zawartych w
korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – ostrzega ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o kontakt osoby, które w ostatnim czasie otrzymały podejrzane wiadomości e-mail pochodzące rzekomo od instytucji. Incydent zgłosić można się w placówce ZUS, Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub e-mailowo: cot@zus.pl.

Kliknij, aby przejść dalej / Bankier.pl

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki