REKLAMA

Nie oddzwaniaj na te numery. W słuchawce droga Afryka

2018-08-22 07:52
publikacja
2018-08-22 07:52

CERT Orange Polska informuje o pojawieniu się kolejnych prób wyłudzeń. Tym razem oszuści dzwonią do klientów z numeru +236 77 99 06 17. Jeśli oddzwonisz, zostaniesz obciążony wysokimi kosztami.

Na stronie CERT Orange Polska pojawił się oficjalny komunikat, w którym firma informuje, że pojawiły się kolejne próby oszustwa. Tym razem naciągacze dzwonią do klientów z numeru +236 77 99 06 17. Jeśli nieświadomy użytkownik oddzwoni na wskazany numer, zostanie obciążony wysokimi kosztami, ponieważ połączy się z Republiką Środkowoafrykańską.

fot. Yonatan Sindel / / FORUM

W komunikacie czytamy: „To kolejny przypadek oszustwa - jeśli oddzwonicie na ten numer, zostaniecie obciążeni wysoką kwotą za połączenie z Republiką Środkowoafrykańską. Nie dajcie się zwieść - to nie jest numer do Ciechanowa.”

W ten sposób działający oszuści pojawiają się regularnie. Próbują oni naciągnąć klientów telekomów na kosztowne połączenie przy użyciu różnych numerów telefonów. Kilka minut połączenia obciąży niczego nieświadomego użytkownika wysokimi kosztami. Wpłyną one do kieszeni operatora z dalekiego kraju, który dzieli się zyskiem z osobą, która wydzierżawiła wykorzystywany do przekrętu numer. W taki sposób oszuści zarabiają na procederze. Dlatego warto zachować czujność i śledzić na bieżąco komunikaty krajowych operatorów.

fot. / / Bankier.pl

KR 

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dadar123
Dlatego kupujesz telefon na kartę, płacisz 20 zł miesięcznie i żadne dodatkowe opłaty cię nie interesują. Proste?
hfjdj
Jakie dodatkowe opłaty? Zadzwonisz na płatny numer to zeżre ci tak samo z prepaida jak z abonamentu. Czyżbyś był idiotą?
biromir
cytując klasykę, jak mamy "murzyńską mentalność" to co się dziwić, że każdy chce nas zrobić w konia? dlaczego polskie telekomy, które tak dbają o swoich klientów, nie zaproponują klientom usług polegających np. na blokadzie wychodzących połączeń do krajów z poza UE, albo blokada przychodzących z poza cytując klasykę, jak mamy "murzyńską mentalność" to co się dziwić, że każdy chce nas zrobić w konia? dlaczego polskie telekomy, które tak dbają o swoich klientów, nie zaproponują klientom usług polegających np. na blokadzie wychodzących połączeń do krajów z poza UE, albo blokada przychodzących z poza Polski? czyżby też na tym zarabiały? ile starszych ludzi się na to nacięło?
po_co
A młodych nie ?
Prowadząc działalność mogę mieć kontakty z całego świata, jeżeli oszust jest już namierzony to numer z marszu powinien być blokowany. Po co opinia publiczna ma być powiadamiana skoro sam operator nic z tym nie robi ?

Jasne, chciałbym wiedzieć że dany numer to numer złodzieja ale jednocześnie
A młodych nie ?
Prowadząc działalność mogę mieć kontakty z całego świata, jeżeli oszust jest już namierzony to numer z marszu powinien być blokowany. Po co opinia publiczna ma być powiadamiana skoro sam operator nic z tym nie robi ?

Jasne, chciałbym wiedzieć że dany numer to numer złodzieja ale jednocześnie chciałbym być pewny, że usługodawca któremu płace abonament zabezpiecza interesy klientów w sposób maksymalny.
hfjdj odpowiada po_co
A co to operatora obchodzi?
po_co
Tutaj sprawa jest oczywista ale np. w przypadku firm z Żagania, dziwi mnie opieszałość systemu.
Firma ma swoją lokalizację i jej ustalenie nie zajmuje więcej jak kilka minut/kilkanaście minut przeszukiwania rejestrów.
Firma ma kilka numerów telefonów, w tym kilka płatnych.

Sprawa jest prosta, dzwoni pani
Tutaj sprawa jest oczywista ale np. w przypadku firm z Żagania, dziwi mnie opieszałość systemu.
Firma ma swoją lokalizację i jej ustalenie nie zajmuje więcej jak kilka minut/kilkanaście minut przeszukiwania rejestrów.
Firma ma kilka numerów telefonów, w tym kilka płatnych.

Sprawa jest prosta, dzwoni pani która wyłudza dane osobowe (nie chodzi o żadne spotkania, wyłącznie o wasze dane) ale już pytanie o administratora danych kończy się rozłączeniem albo przekierowaniem na numer premium. Oczywiście numer premium jest głuchy tak długo jak długo człowiek stara się dodzwonić.

Udanie się z tym na policje kwitowane jest "to nie nasza sprawa, pan może założyć sprawę cywilną".

Natomiast operator wypiera się możliwości zablokowania numeru, mimo że lista oszukanych lub gnębionych osób liczy sobie kilka setek.

Można oczywiście blokować takie numery w telefonie ale dobrze by było gdyby odpowiednie instytucje reagowały. Skoro operator z Republiki Środkowoafrykańskiej domaga się opłat to odpowiedni urząd powinien zabronić operatorom płacenia takich stawek albo przerzucić koszty na nich.
Zagraniczny operator może czuć się oszukany ale to w jego regionie grasuje oszust więc niech sobie z nim radzi.
sel
I tu jest właśnie brak podstawowej wiedzy u niebieskich , to może być wykroczenie a nawet przestępstwo i mają obowiązek z urzędu natychmiast ścigać przestępców po to są, a bawią się z demonstrantami lub kroją confetti
po_co odpowiada sel
Tak wiem ale pan dopiero po chwili zrozumiał, że przedstawiam mu przestępstwo ścigane z urzędu. Niemniej sprawa kończy się na przyjęciu zawiadomienia i od tego momentu właściwie nie wiadomo co się będzie dziać, trzeba też zdać sobie sprawę, że stanie się w tym momencie świadkiem i trzeba być przygotowanym na kontrolę Tak wiem ale pan dopiero po chwili zrozumiał, że przedstawiam mu przestępstwo ścigane z urzędu. Niemniej sprawa kończy się na przyjęciu zawiadomienia i od tego momentu właściwie nie wiadomo co się będzie dziać, trzeba też zdać sobie sprawę, że stanie się w tym momencie świadkiem i trzeba być przygotowanym na kontrolę bilingów czy telefonu.

Szczerze mówiąc mało kto będzie chciał oddać telefon po to aby specjalista mógł sprawdzić połączenia albo swój biling w celu weryfikacji numerów. Później czeka nas jeszcze składanie zeznać i podejrzenia.

Już raz w życiu składałem zeznania w sprawie wypadku samochodowego i mi wystarczy, pani miała szczęście że przeżyła i gdyby nie szybka reakcja z mojej strony i strony kuriera który zatrzymał się zaraz za mną to prawdopodobnie nikt nawet by karetki w porę nie powiadomił. Na komisariacie natomiast czekała na mnie informacja o tym, że pani czuje się strasznie pokrzywdzona bo ktoś chyba ukradł jej laptopa którego mogła mieć w samochodzie ale nie jest pewna.

W przypadku tego numeru, skoro sprawa jest znana to numer powinien już być na czarnej liście. A zagraniczny operator który jest w tej sytuacji oszustem powinien zostać pozbawiony marż do wyjaśnienia, jak ma problem to może złożyć skargę i niech tłumaczy się na arenie międzynarodowej z tego, że dopuszcza do wyłudzania pieniędzy.
To czy jest w zmowie z przestępcą czy nie jest spekulatywne ale powtarzam to jego problem.
g441909 odpowiada po_co
Jak firma ma siedzibę to możesz się poskarżyć do UODO (dawno GIODO). Gorzej z rzekomą firmą "RELAX LUX", której nie ma w żadnym polskim rejestrze - UODO umywa ręce, bo im trzeba podać dane podmiotu.
po_co odpowiada g441909
Właśnie sam to zauważyłeś, to ja mam biegać i ja mam udowadniać że 3000 innych poszkodowanych ma problem z konkretną firmą mieszczącą się w konkretnym miejscu (gdzie pewnie wynajmuje tylko pokój).

Od tego jest POLICJA !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki