NewConnect Convention, czyli alternatywny rynek od kuchni

Tegoroczne NewConnect Convention odbyło się 31 lipca w Starym Browarze w Poznaniu. Impreza jest corocznym spotkaniem środowisk skupionych wokół rynku NewConnect. Na spotkaniu, które miało miejsce w ostatni piątek lipca, poznać można było spółki, które przygotowują się do debiutu w alternatywnym systemie obrotu, autoryzowanych doradców oraz spotkać się z przedstawicielami GPW, Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i władz miasta Poznania.

Firmy w drodze na giełdę

NewConnect Convention to świetna okazja dla spółek do zainteresowania sobą potencjalnych inwestorów, których do Poznania przybyło wielu z całej Polski. Na konferencji prezentowały się takie spółki jak: notowana już spółka ATON-HT zajmująca się utylizacją odpadów, zamierzająca zadebiutować na NewConnect czeska spóła energetyczna Photon Energy, również dopiero wybierająca się tam Euro-Centrum, biotechnologiczny Mabion, dostarczająca nowoczesne rozwiązania dla rynku reklamy Call2Action, działająca w branży usług sportowo-rekreacyjnych Star Fitness, producent energii odnawialnej z biokomponentów czeski BGS Energy Plus, producent i hurtownik materiałów budowlanych HOTBLOK, Invest Remex oraz transportowa TRANS POLONIA.


Prezentacje w czasie NCC to szansa dla spółek, które dopiero zamierzają pozyskać kapitał z emisji, aby lepiej zaprezentować się potencjalnym inwestorom, a dla spółek już notowanych to okazja na nawiązanie lepszych relacji ze swoim akcjonariatem oraz budowa zaufania pomiędzy zarządami a inwestorami. O tym, że kapitał z NewConnect może być opłacalną alternatywą dla kredytów bankowych, czy poszukiwań inwestorów strategicznych przekonywano podczas konferencji również przedstawicieli firm, które dopiero rozważają wejście na ten rynek w celu pozyskania środków na rozwój.

Cześć edukacyjna

Prezentacje spółek przeplatane były wystąpieniami ekspertów i szkoleniami dla inwestorów oraz firm. Jak na każdym tego typu spotkaniu można były posłuchać o podstawach analizy fundamentalnej i technicznej, dowiedzieć się o zasadach prawnych w ramach których funkcjonuje NewConnect, a także prześledzić krok po kroku proces wchodzenia spółki na ten rynek.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje na temat procesów informacyjnych i sprawozdawczych spółek już notowanych na rynku. Wśród uczestników imprezy dało się słyszeć głosy, że ograniczony dostęp do informacji oraz mniejsze wymogi formalne wobec emitentów z NewConnect hamują rozwój tego rynku, ponieważ nikt nie zainwestuje większych pieniędzy w firmę, o której nie ma wystarczającej wiedzy.

Wychodząc na przeciw temu problemowi Giełda postanowiła wprowadzić zmiany w zasadach raportowania wyników finansowych przez firmy notowane na NC. Od 1 września wchodzą w życie nowe przepisy w tej materii. Spółki będą miały obowiązek, poza przekazywaniem dotychczasowych raportów rocznych, sporządzać i wysyłać do systemu EBI (odpowiednik systemu ESPI dla NC) również finansowe raporty kwartalne. To decyzja, która z jednej strony podniesie przejrzystość rynku i na dłuższą metę znacząco podniesie jego walory dla inwestorów, z drugiej zwiększy koszty dla notowanych przedsiębiorstw, które w skali tak małych firm, jak te z NC, mogą okazać się relatywnie duże.

Debata o NewConnect

Kulminacyjnym punktem konferencji była debata z udziałem m.in. prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego, prezesa Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Jarosława Dominiaka, Jacka Sochy partnera PricewaterhouseCoopers oraz Piotra Wiła dyrektora obszarów rynków kapitałowych BZ WBK. W debacie, która stała się platformą wymiany dość luźnych refleksji na temat kondycji i przyszłości NC mogli wziąć udział przez zadawanie pytań również zgromadzeni na widowni goście.


Jak się okazało dyskusja wywołała wiele emocji. Ostatecznie w czasie blisko półtoragodzinnej debaty dyskutantom udało się poruszyć wiele ważnych kwestii dla całościowego funkcjonowania NC, takich jak poziom innowacyjności emitentów, dostępność rynku dla debiutantów, koszty związane z ofertą i wejściem na rynek, niedostateczny poziom informacji i relacji inwestorskich oraz jakość ubiegających się o pieniądze inwestorów podmiotów.

Refleksja

Marzeniem na miarę największego rynku akcyjnego w tej części Europy jest, aby młody NewConnect stał się dla GPW, tym czym AIM dla London Stock Exchange. Do takiego stanu przed NC jednak długa droga. Zainteresowanie tym rynkiem jest przeciętne. Na samej konferencji NCC zgodnie z zapowiedziami organizatorów miało być ponad tysiąc uczestników, było znacznie mniej. Na stoiskach spółek największym zainteresowaniem cieszyły się hostessy. W rozmowach kuluarowych wielu inwestorów mówiło o tym, że rynkowi NC na razie przyglądają się z dystansu, ponieważ jest zbyt mało przejrzysty, nie obejmują akcji w emisjach, ponieważ większość z nich to emisje prywatne, do informacji o których nie mają dostępu, a także nie ufają przedstawicielom małych i najczęściej zupełnie im wcześniej nieznanych spółek, które chciałby uzyskać od nich kapitał na rozwój.

Z drugiej strony, nie można podjąć się oceny, czy NewConnect jest sukcesem czy porażką, ponieważ nawiązując do słów prezesa giełdy, jest zdecydowanie za wcześnie na ocenę. Za miesiąc miną dopiero dwa lata od kiedy rynek wystartował. Zarówno po obrotach, jak i atmosferze panującej wokół NC widać, że to wciąż okres niemowlęcy. Jednak rosnąca z każdym dniem liczba debiutantów (dziś 94 podmioty obsługiwane przez 72 autoryzowanych doradców) oraz determinacja twórców tego alternatywnego systemu obrotu pozwalają wierzyć, że przed NC wiele zmian, głównie na lepsze. O tym będziemy mogli podyskutować już za rok na kolejnym NewConnect Convention, tym razem we Wrocławiu.

Jarosław Ryba / Bankier.pl

Jarosław Ryba

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
WIG 0,02% 63 059,52
2017-11-20 10:04:00
WIG20 0,31% 2 451,39
2017-11-20 10:19:45
WIG30 0,44% 2 821,96
2017-11-20 10:19:00
MWIG40 0,52% 4 806,84
2017-11-20 10:04:00
DAX -0,02% 12 988,00
2017-11-20 10:15:00
NASDAQ -0,15% 6 782,79
2017-11-17 22:01:00
SP500 -0,27% 2 578,52
2017-11-17 21:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl