REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Neuca w krótkim terminie chce obniżyć wskaźnik dług netto: EBITDA do 1,2-1,3x

2013-03-18 18:32
publikacja
2013-03-18 18:32

Grupa Neuca w krótkim terminie chce obniżyć wartość wskaźnika dług netto do EBITDA do poziomu 1,2-1,3x - poinformował w rozmowie z PAP Grzegorz Dzik, wiceprezes Neuki. Dodał, że spadek tego wskaźnika będzie wynikał ze zmniejszenia o 20-50 mln zł poziomu zadłużenia spółki oraz wzrostu jej wyników finansowych.

"Myślę, że w 2013 roku poziom naszego zadłużenia odsetkowego będzie malał wraz ze wzrostem naszych wyników oraz w związku z planowanym zbyciem całego majątku niepracującego. Mam tu na myśli przede wszystkim nieruchomości, które zostały zwolnione w trakcie procesu restrukturyzacji" - powiedział PAP Dzik.

"Wartość nieruchomości, które chcemy spieniężyć to około 70 mln zł. Przy czym zdajemy sobie sprawę z tego, że rynek nieruchomości w Polsce nie jest zbyt płynny. Dlatego ten proces może się nieco rozciągnąć w czasie. Rozważymy również możliwości ich wynajmu" - dodał.

Wiceprezes Neuki powiedział, że poziom zadłużenia spółki w 2013 roku może spaść o kolejne 20-50 mln zł.

"Szacujemy, że nasze zadłużenie w tym roku spadnie o ok. 20-50 mln zł. Chcę jednak podkreślić, że nie mamy celu aby schodzić z zadłużeniem do zera, chcemy pozostawić sobie limit kredytowy. Naszym celem jest również optymalizacja naszych zapasów, co również powinno dać pozytywne efekty" - powiedział Dzik.

"Myślę, że w krótkim terminie wskaźnik dług netto do EBITDA może spaść o kilka dziesiątych i osiągnąć poziom ok. 1,2-1,3x" - dodał.

Na koniec 2012 roku wskaźnik dług netto do EBITDA Neuki wyniósł 1,6x, zaś poziom zadłużenia Neuki wyniósł 193 mln zł. W tym okresie spółka wypracowała 117,6 mln zł skonsolidowanego zysku EBITDA.

Grzegorz Dzik dodał, że zakończona na koniec 2012 roku restrukturyzacja, przyniesie obniżkę kosztów spółki o około 20 mln zł.

"Restrukturyzację grupy zakończyliśmy wraz z końcem roku 2012. W tym roku chcemy czerpać korzyści wynikające z tego procesu. Liczę, że w związku z tym procesem nasze koszty w tym roku spadną o około 20 mln zł" - powiedział PAP Dzik.

"Z drugiej strony trzeba pamiętać, że obniżka marż na lekach refundowanych, spowoduje obniżenie naszego wyniku w tym segmencie również o około 20 mln zł. W efekcie, niższe koszty pozwolą nam zniwelować wpływ tego efektu na nasz wynik do minimum, co dobrze rokuje w kwestii naszej prognozy" - dodał.

Prognoza Neuki na 2013 rok zakłada wypracowanie 77 mln zł zysku netto. (PAP)

kam/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki