Netia padła ofiarą hakerów

[Aktualizacja 10.07, godz. 15:30] Netia padła w czwartek ofiarą ataku hakerów. W piątek rano firma przyznała, że doszło do częściowego wycieku danych klientów. "Netia powiadomiła niezwłocznie wszystkie osoby, do których danych dostęp mieli atakujący. Wszyscy zainteresowani otrzymali także informacje, jakich danych dotyczyło naruszenie. Wszelkie informacje znajdują się na stronie daneosobowe.netia.pl" - poinformowała rzecznik prasowa Netii Lidia Marcinkowska.

(YAY Foto)

W czwartek w mediach pojawiły się informacje o ataku włamywaczy na serwery jednego z operatorów telekomunikacyjnych - firmę Netia. Według serwisu zaufanatrzeciastrona.pl skutkiem tego zdarzenia miał być wyciek danych klientów sieci Netia (imię i nazwisko, adres, numer rachunku bankowego, numer telefonu, adres e-mail). W przekazanym w czwartek wieczorem redakcji Bankier.pl komentarzu rzecznik prasowa Netii Lidia Marcinkowska potwierdza, że firma padła ofiarą ataku hakerów:

"7 lipca 2016 roku ok. godz. 12.00 strona internetowa netia.pl została zaatakowana przez hakerów. Wszystkie serwisy obsługi klienta działają. Zapraszamy do kontaktu przez stronę internetową NetiaOnline oraz infolinię 801 802 803.

Eksperci analizują przebieg ataku i wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym zminimalizują możliwość podobnego zdarzenia w przyszłości, stąd też czasowa niedostępność strony głównej. Przepraszamy za niedogodności."

W piątek rano rzeczniczka prasowa Netii przesłała do redakcji Bankier.pl zaktualizowany komunikat, w którym podkreśla: "Hasła i loginy dostępu do NetiaOnline są bezpieczne, dlatego nie ma konieczności żadnych działań ze strony klientów. Wszystkie serwisy obsługi klienta Netii działają prawidłowo".

Lidia Marcinkowska dodaje jednak: "Podjęte aktywności pozwoliły zminimalizować skutki działań wymierzonych w firmę. We współpracy z wiodącymi na rynku specjalistami z zakresu cyberbezpieczeństwa niezwłocznie wzmocniliśmy ochronę naszych zasobów sieciowych.

Niemniej w wyniku ataku hakerzy dostali się do stron zawierających dane osób zgłaszających poprzez formularz chęć kontaktu ze strony Netii. Są to często fragmentaryczne wpisy, zawierające głównie numery telefonów kontaktowych.

Dodatkowo włamujący się na stronę uzyskali dostęp do danych z formularza umów zawieranych drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową Netii. Netia pragnie zachować najdalej idącą ostrożność, dlatego wszyscy klienci, których może dotyczyć potencjalny wyciek, zostaną powiadomieni. Dotyczy to niewielkiej części abonentów firmy.

Sytuacja została ustabilizowana. Dane klientów oraz firm współpracujących są zabezpieczone przez ekspertów Netii, których wspomaga dodatkowy, wysoko wykwalifikowany, zewnętrzny zespół doradczy.

O dalszych szczegółach będziemy informowali na bieżąco wraz z postępem naszej kontroli."

Firma powiadomiła też wszystkie odpowiednie organy o zdarzeniu oraz jego potencjalnych konsekwencjach i podjętych środkach zaradczych.

/mwc

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~niepelnosprawny_org

cos ja bardzo "lubia", nieraz miala do czynienia z "coderami"

! Odpowiedz
2 3 ~anty_pis_2016

przecież to TVP zleciła chęc zakupu bazy abonentów, co by ja zweryfikować, czy abonament RTV jest placony, o co chodzi?

! Odpowiedz
0 3 ~niesondze

Aliexpress też padł. Pszypadeq?

! Odpowiedz
13 14 ~Grzechu_comeback

Orange... awaria. TU "atak".... PSIPADEK???? Tym bardziej, że ŚWIATOWE imprezy ....
To POKŁOSIE rozp.....lania wszystkiego co się da. Skoro szefowie służb, w swoich gabinetach, potrafili wieszać sobie na ścianach jakieś RUSKIE symbole.... to jak miało by dobrze?
Skoro samoloty prezydenckie mogą być, BEZ NADZORU, powierzane w RUSKIE łapska, w "celu remontu".....skoro polskie służby potrafią odebrać polskiego islamistę szkolonego w Syrii i..... puścić go WOLNEGO, BEZ nadzoru.... to czego się można spodziewać?
Oby to był tylko Putin....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 ~ziutek

a co mi za różnica służby specjalne bez dozoru czy hakerzy

! Odpowiedz
1 5 ~Bravo

Komentarze żenada... atak był dane klientów w necie. Ci sami eksperci którzy walczyli z not netem? ??

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/wlamywacze-mogli-przebywac-w-sieci-netii-od-kwietnia-2016/

! Odpowiedz
0 3 ~gosc

No raczej wyciekły dane z tego co widać na necie.

! Odpowiedz
11 12 ~Kaczyzm

A co na to Tusk???

! Odpowiedz
1 21 ~pietia

Orange tez zaatakowali....Merkel szuka komórki Jarka i Beaty

! Odpowiedz
1 14 ~mixx

Nie łączy się to z awarią Orange ?

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl