REKLAMA
WEBINAR

Netia padła ofiarą hakerów

2016-07-07 21:03
publikacja
2016-07-07 21:03

[Aktualizacja 10.07, godz. 15:30] Netia padła w czwartek ofiarą ataku hakerów. W piątek rano firma przyznała, że doszło do częściowego wycieku danych klientów. "Netia powiadomiła niezwłocznie wszystkie osoby, do których danych dostęp mieli atakujący. Wszyscy zainteresowani otrzymali także informacje, jakich danych dotyczyło naruszenie. Wszelkie informacje znajdują się na stronie daneosobowe.netia.pl" - poinformowała rzecznik prasowa Netii Lidia Marcinkowska.

fot. / / YAY Foto

W czwartek w mediach pojawiły się informacje o ataku włamywaczy na serwery jednego z operatorów telekomunikacyjnych - firmę Netia. Według serwisu zaufanatrzeciastrona.pl skutkiem tego zdarzenia miał być wyciek danych klientów sieci Netia (imię i nazwisko, adres, numer rachunku bankowego, numer telefonu, adres e-mail). W przekazanym w czwartek wieczorem redakcji Bankier.pl komentarzu rzecznik prasowa Netii Lidia Marcinkowska potwierdza, że firma padła ofiarą ataku hakerów:

"7 lipca 2016 roku ok. godz. 12.00 strona internetowa netia.pl została zaatakowana przez hakerów. Wszystkie serwisy obsługi klienta działają. Zapraszamy do kontaktu przez stronę internetową NetiaOnline oraz infolinię 801 802 803.

Eksperci analizują przebieg ataku i wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym zminimalizują możliwość podobnego zdarzenia w przyszłości, stąd też czasowa niedostępność strony głównej. Przepraszamy za niedogodności."

W piątek rano rzeczniczka prasowa Netii przesłała do redakcji Bankier.pl zaktualizowany komunikat, w którym podkreśla: "Hasła i loginy dostępu do NetiaOnline są bezpieczne, dlatego nie ma konieczności żadnych działań ze strony klientów. Wszystkie serwisy obsługi klienta Netii działają prawidłowo".

Lidia Marcinkowska dodaje jednak: "Podjęte aktywności pozwoliły zminimalizować skutki działań wymierzonych w firmę. We współpracy z wiodącymi na rynku specjalistami z zakresu cyberbezpieczeństwa niezwłocznie wzmocniliśmy ochronę naszych zasobów sieciowych.

Niemniej w wyniku ataku hakerzy dostali się do stron zawierających dane osób zgłaszających poprzez formularz chęć kontaktu ze strony Netii. Są to często fragmentaryczne wpisy, zawierające głównie numery telefonów kontaktowych.

Dodatkowo włamujący się na stronę uzyskali dostęp do danych z formularza umów zawieranych drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową Netii. Netia pragnie zachować najdalej idącą ostrożność, dlatego wszyscy klienci, których może dotyczyć potencjalny wyciek, zostaną powiadomieni. Dotyczy to niewielkiej części abonentów firmy.

Sytuacja została ustabilizowana. Dane klientów oraz firm współpracujących są zabezpieczone przez ekspertów Netii, których wspomaga dodatkowy, wysoko wykwalifikowany, zewnętrzny zespół doradczy.

O dalszych szczegółach będziemy informowali na bieżąco wraz z postępem naszej kontroli."

Firma powiadomiła też wszystkie odpowiednie organy o zdarzeniu oraz jego potencjalnych konsekwencjach i podjętych środkach zaradczych.

/mwc

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
cos ja bardzo "lubia", nieraz miala do czynienia z "coderami"
~anty_pis_2016
przecież to TVP zleciła chęc zakupu bazy abonentów, co by ja zweryfikować, czy abonament RTV jest placony, o co chodzi?
~niesondze
Aliexpress też padł. Pszypadeq?
~Grzechu_comeback
Orange... awaria. TU "atak".... PSIPADEK???? Tym bardziej, że ŚWIATOWE imprezy ....
To POKŁOSIE rozp.....lania wszystkiego co się da. Skoro szefowie służb, w swoich gabinetach, potrafili wieszać sobie na ścianach jakieś RUSKIE symbole.... to jak miało by dobrze?
Skoro samoloty prezydenckie mogą być, BEZ NADZORU, powierzane
Orange... awaria. TU "atak".... PSIPADEK???? Tym bardziej, że ŚWIATOWE imprezy ....
To POKŁOSIE rozp.....lania wszystkiego co się da. Skoro szefowie służb, w swoich gabinetach, potrafili wieszać sobie na ścianach jakieś RUSKIE symbole.... to jak miało by dobrze?
Skoro samoloty prezydenckie mogą być, BEZ NADZORU, powierzane w RUSKIE łapska, w "celu remontu".....skoro polskie służby potrafią odebrać polskiego islamistę szkolonego w Syrii i..... puścić go WOLNEGO, BEZ nadzoru.... to czego się można spodziewać?
Oby to był tylko Putin....
~ziutek
a co mi za różnica służby specjalne bez dozoru czy hakerzy
~Bravo
Komentarze żenada... atak był dane klientów w necie. Ci sami eksperci którzy walczyli z not netem? ??

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/wlamywacze-mogli-przebywac-w-sieci-netii-od-kwietnia-2016/
~gosc
No raczej wyciekły dane z tego co widać na necie.
~pietia
Orange tez zaatakowali....Merkel szuka komórki Jarka i Beaty
~mixx
Nie łączy się to z awarią Orange ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki