REKLAMA

Nasdaq mocno w dół. Dow Jones nad kreską

2021-02-22 22:24
publikacja
2021-02-22 22:24
fot. Shannon Stapleton / Reuters

Wall Street zakończył poniedziałkową sesję z przewagą spadków, a najmocniej zniżkował Nasdaq w ślad za mocno taniejącymi największymi spółkami technologicznymi. Inwestorzy zwracają uwagę na wzrost rentowności obligacji oraz inflację.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,09 proc., do 31.521,69 pkt. S&P 500 zniżkował 0,77 proc. i wyniósł 3.876,50 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 2,46 proc., do 13.533,05 pkt.

/ Bankier.pl

Niektórzy inwestorzy na rynkach akcji są coraz mocniej zaniepokojeni rosnącymi rentownościami amerykańskich papierów skarbowych, co negatywnie wpływa zwłaszcza na spółki wzrostowe, które swój rozwój opierają na niskich kosztach pożyczek.

"Nie postrzegamy niedawnego wzrostu rentowności jako zagrożenia dla rynku byka. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy na wczesnym etapie ożywienia gospodarczego, polityka monetarna i fiskalna nadal sprzyja rynkowi akcji, podobnie jak odbicie wzrostu zysków i korzystne wyceny względne” - powiedział Keith Lerner, główny strateg rynkowy w Truist.

Rentowność 10-letnich UST rosła 1 pb do 1,35 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich szła w górę o 1 pb do 2,14 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 123 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 132 pb.

"Ten ruch w rentownościach jest czymś, na co inwestorzy powinni uważnie patrzeć. Jednak w sytuacji, gdy długoterminowe stopy procentowe są na wyjątkowo niskich historycznie poziomach, nie sądzimy, że muszą one wzrosnąć do takiego poziomu, który mógłby mieć wpływ na giełdę" - uważa Matt Maley, główny strateg rynkowy z Miller Tabak.

Ze spółek technologicznych Apple, Amazon i Microsoft straciły w poniedziałek na wartości po minimum 2 proc.

Disney podrożał 4,4 proc., koncern przemysłowy Caterpillar i firma chemiczna Dow zyskały po 3,5 proc. American Express wzrósł 3,2 proc., a Chevron 2,7 proc.

Akcje Boeinga szły w dół o 1 proc. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poleciła zbadanie w trybie pilnym zdolności do lotów samolotów typu Boeing 777. Decyzję wydano po awarii jednego z silników w samolocie tego typu wkrótce po starcie z lotniska w Denver.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wezwał w poniedziałek administrację prezydenta Joe Bidena do resetu relacji chińsko-amerykańskich, które znacznie pogorszyły się za rządów poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa i do wznowienia dialogu.

Wang oświadczył, że działania administracji Trumpa zmierzające do „powstrzymywania i tłamszenia Chin”, spowodowały trudne do oszacowania szkody. Wezwał Waszyngton do likwidacji ceł na chińskie towary i do rezygnacji z - jak się wyraził - "bezsensownego dławienia" chińskiego sektora technologicznego. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jarunia
jak to nazwiemy? Efekt Bidena czy Bidet economy
chipek
jarunia nie bądź leniwym PiSuarem, think twice - myślenie to wysiłek, PiSuar się nie wysila? Tak I Sekretarz nakazał?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki