Narada unijnych ministrów w sprawie delegowania pracowników

W Luksemburgu unijni ministrowie pracy podejmą kolejną próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie zmian w przepisach o delegowaniu pracowników.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM)

Poprzednia narada, w czerwcu, zakończyła się fiaskiem, bo zbyt duże były różnice zdań w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zaostrzenia reguł. Poza tym Francja zażądała jeszcze większych wymogów. W grupie przeciwników była między innymi Polska, która wysyła najwięcej osób do pracy za granicą. Premier Beata Szydło mówiła w piątek w Brukseli, że liczy na porozumienie.

Szefowa rządu mówiła, że Polska wraz z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej w sprawie delegowania pracowników poszła już na kompromis. "Tylko problem jest taki, że Francja uznała, że będzie przedstawiała swoje stanowisko bardzo sztywno" - dodała premier. Ta sprawa była omawiana w kuluarach ubiegłotygodniowego szczytu. Polska, jak mówił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, próbowała umocnić stanowisko państw, "które sprzeciwiają się tendencjom protekcjonistycznym na wspólnym rynku, które są zdecydowane bronić równego dostępu do rynku usług, w tym bronić uczciwych zasad".

Według unijnych dyplomatów, niechętne niektórym rozwiązaniom już nie są wyłącznie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, bo koalicja niezadowolonych liczy 15 państw. Rozbieżności dotyczą między innymi tego, czy regulacjami o delegowaniu pracowników należy objąć kierowców w transporcie międzynarodowym, jak długo ma trwać delegowanie i kiedy miałyby wejść w życie nowe przepisy.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ciemny_lud

Teoretycznie socjaliście we Francji przegrali, ale w praktyce socjalizm ma się tak znakomicie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.