REKLAMA
PIT 2023

Nakłady inwestycyjne Torpolu w kolejnych latach mogą być wyższe w zw. z działaniami rozwojowymi

2023-09-04 10:42
publikacja
2023-09-04 10:42

Torpol celuje w dywersyfikację działalności. Pomóc mógłby w tym m.in. udział w projekcie Rail Baltica - ocenili przedstawiciele spółki. W związku z działaniami rozwojowymi nakłady inwestycyjne grupy mogą w kolejnych latach być wyższe niż średnia z ostatnich lat.

Nakłady inwestycyjne Torpolu w kolejnych latach mogą być wyższe w zw. z działaniami rozwojowymi
Nakłady inwestycyjne Torpolu w kolejnych latach mogą być wyższe w zw. z działaniami rozwojowymi
fot. Torpol / / Torpol

"W kontekście działań rozwojowych, związanych z budową nowych linii wysokich prędkości, nakłady inwestycyjne mogą w kolejnych latach być wyższe niż średnia, która wychodzi z minionych lat. Na pewno kwestia rozwinięcia swoich kompetencji związanych z wyjściem na budowę Rail Baltica może tutaj wymusić pewne działania, które będą mogły później być wykorzystane w realizacji i budowie sieci trakcyjnej przemiennoprądowej też na polskich kolejach" - powiedział prezes Grzegorz Grabowski podczas wideokonferencji.

W pierwszym półroczu 2023 r. nakłady inwestycyjne Torpolu wyniosły 14,6 mln zł. W całym 2023 r. grupa planuje ponieść nakłady na poziomie ok. 29 mln zł. Przez ostatnie siedem lat grupa zrealizowała inwestycje o łącznej wartości ok. 208,7 mln zł.

Prezes wskazał, że istotna dla Torpolu jest dywersyfikacja działalności. Pomóc mógłby w tym m.in. udział w projekcie Rail Baltica.

"Rail Baltica to ważny dla nas przetarg, w którym jesteśmy w drugim etapie, na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. To jest ponad 800 km linii kolejowej nowo budowanej i tam interesują nas prace torowe i związane z obiektami (...). Jesteśmy tam w konsorcjum (...) na obszarze związanym z elektroenergetyką" - powiedział Grabowski.

"Przetarg sięga blisko 10 mld zł, w naszej ocenie, jeśli chodzi o cały zakres realizacyjny w zakresie elektroenergetyki (...). To wartość całego postępowania. To realizacja w trybie +Projektuj i buduj+, jeszcze nie ma złożonych ofert w drugim postępowaniu - przygotowywany jest drugi etap, czyli wycena robót, przygotowanie projektu. Realizacja jest rozciągnięta w czasie, to kilkuletni projekt, ale o tyle ciekawy, że wprowadza nas w świat innego systemu zasilania i myślę, że to dla spółki element rozwojowy nie tylko z punktu widzenia dywersyfikacji, jeśli chodzi o zamawiających, ale również jeśli chodzi o zapoznanie się w takim zakresie z nową dla nas technologią" - dodał.

Torpol podał w prezentacji, że wartość portfela zamówień na koniec czerwca 2023 r. wynosiła 1,73 mld zł netto, bez udziału konsorcjantów, a jego średnioważona, długoterminowa rentowność brutto wynosi ok. 6 proc.

Torpol oczekuje na rozstrzygnięcie dwóch postępowań przetargowych, w których jego oferty o łącznej wartości prawie 1,44 mld zł netto zostały wybrane przez zamawiającego jako najkorzystniejsze.

"Jest szansa, że backlog się rozszerzy i to dość istotnie, jeśli wejdą te dwa postępowania (...). To są kwoty, które mogłyby w niedługim czasie ten backlog wzmocnić i myślę, że to by była mocno klarowna pozycja, jeśli chodzi o backlog. (...) W naszej ocenie, możliwe jest, że te dwie umowy zostaną podpisane na przełomie września i października" - ocenił prezes.

Torpol oczekuje także na rozstrzygnięcie postępowania przetargowego, w którym jego oferta o wartości prawie 1,2 mld zł netto po przeprowadzeniu aukcji elektronicznej uzyskała najwyższą liczbę punktów.

W ocenie prezesa, obecnie dla rynku najważniejsze jest unormowanie źródeł finansowania i doprowadzenie do płynnego rozstrzygania kontraktów i ich podpisywania. Torpol planuje aktualizację strategii.

"Aktualizujemy strategię. Wiadomo, że w obecnej sytuacji ta aktualizacja będzie pełna, gdy będzie transparenty sposób i zakres finansowania przeznaczonych do realizacji projektów, bo to jest dzisiaj najistotniejszy element spojrzenia na rynek" - powiedział Grabowski.

Torpol działa na rynku budowy i modernizacji infrastruktury kolejowej. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki