REKLAMA

Studenci mają pomysł na niższe rachunki za prąd. Przygotowali specjalną nakładkę

2022-01-26 09:45
publikacja
2022-01-26 09:45

Jak obniżyć rosnące rachunki za prąd? Studenci Politechniki Warszawskiej z Koła Naukowego Energetyków skonstruowali specjalną inteligentną nakładkę na licznik energii elektrycznej. Urządzenie może być użyteczne przy coraz wyższych opłatach za media.

Studenci mają pomysł na niższe rachunki za prąd. Przygotowali specjalną nakładkę
Studenci mają pomysł na niższe rachunki za prąd. Przygotowali specjalną nakładkę
fot. Daniel Dmitriew / / Forum

Od 1 stycznia 2022 r. ceny energii elektrycznej wzrosły średnio o 24 proc. dla statystycznego gospodarstwa domowego, jak podaj Urząd Regulacji Energetyki. Pomocą na rosnące rachunki ma być dodatek osłonowy dla części rodzin oraz obniżka podatku od towarów i usług (VAT). Z pomocą na obniżenie kosztów przychodzą studenci Politechniki Warszawskiej z Koła Naukowego Energetyków przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, którzy skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii.

"Każdy w domu ma licznik energii, z którego wskazania są co jakiś czas odczytywane. Nasza nakładka wykorzystuje taki moduł. Impulsowa dioda, która znajduje się na obudowie licznika energii, charakteryzuje się pewną stałą zwaną stałą licznika, czyli ilością impulsów na ilość zużytych kilowatogodzin (kWh). Nasza nakładka posiada fotorezystor, którego opór zmienia się w zależności od natężenia padającego na niego światła. Dzięki temu, że znamy stałą licznika, a także prowadzimy pomiar fotorezystorem, ile razy dioda mignęła w danym przedziale czasu, jesteśmy w stanie wyliczyć, korzystając ze wbudowanego w nakładkę mikrokomputera Arduino, ile energii zużyliśmy w danym okresie. Jest to spisywane w specjalnym pliku. Dodatkową opcją jest wysłanie powiadomień o aktualnym zużyciu prądu na telefon" – tłumaczy Paulina Kucharczyk, członkini Koła Naukowego Energetyków, cytowana w materiale Politechniki Warszawskiej.

Politechnika Warszawska

"Myślę, że urządzenie na pewno zwróci uwagę użytkownika, ile codziennie pochłania się energii. Nie śledzimy tego zbyt często" – podkreśla Paulina Kucharczyk. Kluczem do efektywnego oszczędzania prądu ma być poznanie własnych zwyczajów, czyli wiedza o tym, kiedy i ile energii zużywamy. Inteligenty licznik prześle wiadomość SMS z informacją o ilości energii zużytej w czasie, który użytkownik sam określił.

Studenci z koła naukowego pracują nad ulepszeniem licznika poprzez dodanie modułu umożliwiającego przesyłanie dodatkowych powiadomień w momencie przekroczenia danego poziomu zużycia, który można by było samodzielnie określać. Program wykonuje operacje w oparciu o dane wejściowe, które są wprowadzane przez użytkownika: stała diody licznika, numer telefonu oraz przedział czasu, z którego chcemy znać średnie zużycie energii.

Instalacja inteligentnej nakładki przebiega bez konieczności ingerencji w zainstalowany już licznik bądź jego wymiany. Wystarczy zamocować nakładkę na istniejącym liczniku energii.

DF

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (46)

dodaj komentarz
elfoot
Przypomina mi to pewien polski wynalazek, który kilka lat temu zachwalano w TVP. Była to aplikacja na telefon o nazwie "elektroniczna kostka do gry". Ta rewelacyjna aplikacja pozwalała na używanie komórki jak kostki do gry. Losowała liczbę od 1 do 6.
Z takim "wynalazkiem" ktoś pojechał na międzynarodową wystawę:)))
po_co
Słuchaj rozwiązanie które proponują Ci studenci jest znane i wdrożone od lat. Nie wymyślili nic nowego.
djnsd
A może studenciki wymyślcie jakąś nakładkę która trochę spowolni albo nawet zatrzyma licznik? Hehe
clex
inteligentne liczniki są znane praktycznie od czasu rozpowszechnienia się GSM. W cywilizowanych krajach ponad 20 lat temu wpadli na pomysł, że zamiast wysyłać inkasenta wystarczy wysłać odczyt licznika SMS, a klient może na swoim koncie podglądać na bieżąco zużycie w dowolnym okresie. Zbieranie danych z licznika jest najprostszą inteligentne liczniki są znane praktycznie od czasu rozpowszechnienia się GSM. W cywilizowanych krajach ponad 20 lat temu wpadli na pomysł, że zamiast wysyłać inkasenta wystarczy wysłać odczyt licznika SMS, a klient może na swoim koncie podglądać na bieżąco zużycie w dowolnym okresie. Zbieranie danych z licznika jest najprostszą czynnością jaką można sobie wyobrazić w elektronice, i nie trzeba do tego komputerów, nawet jeśli jest to tylko Arduino.
demeryt_69
Zdajesz sobie sprawę ilu inkasentów straciło by tyrkę?
po_co
Nie wiem czy wiesz ale w Europie oraz na świecie korzysta się w dużej mierze z rozwiązań oferowanych przez Polskie firmy.
Pracowałem przez kilka lat w tej branży... przy projektowaniu i produkcji tych urządzeń ;)
demeryt_69
Doktorantka Florek donosi, że studencki z koła naukowego przy wydziale MEiL na PW w ramach własnych ponadprzeciętnych zainteresowań i pasji przygotowali ta nakładkę.

Niestety zastosowanie z tego żadne, bo każdy inkasent np. z PGE to zakwalifikuje jako ustrojstwo niezgodne z umową i doniesie do centrali. Tyle w temacie.

Czekamy
Doktorantka Florek donosi, że studencki z koła naukowego przy wydziale MEiL na PW w ramach własnych ponadprzeciętnych zainteresowań i pasji przygotowali ta nakładkę.

Niestety zastosowanie z tego żadne, bo każdy inkasent np. z PGE to zakwalifikuje jako ustrojstwo niezgodne z umową i doniesie do centrali. Tyle w temacie.

Czekamy na nowe 'rewelacje' doktorantki Florek ... może studenci ekonomii z Wrocka wkrótce skonstruują jakieś nowe liczydła?

emk6
Pomiar napiecia na forotezystorze za pomoca ADC....na studiach
To jest jakis zart, robilem ambitniejsze rzeczy będąc w technikum w 1999 roku.

Czy w smartgrid nie ma dostepu do pomiarow z licznika online? Wraz z cala historia zuzycia.
piotr76
Może na którymś semestrze dowiedzą się o IEC 62056 i podejdą do tematu sensowniej.
emk6 odpowiada piotr76
Chyba jeszcze nie mieli tego.

sprawdzilem - tauron ma swoj eLicznik, to nawet nie trzeba nic wymyslac. To juz wszystko jest.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki