Jak obniżyć rosnące rachunki za prąd? Studenci Politechniki Warszawskiej z Koła Naukowego Energetyków skonstruowali specjalną inteligentną nakładkę na licznik energii elektrycznej. Urządzenie może być użyteczne przy coraz wyższych opłatach za media.


Od 1 stycznia 2022 r. ceny energii elektrycznej wzrosły średnio o 24 proc. dla statystycznego gospodarstwa domowego, jak podaj Urząd Regulacji Energetyki. Pomocą na rosnące rachunki ma być dodatek osłonowy dla części rodzin oraz obniżka podatku od towarów i usług (VAT). Z pomocą na obniżenie kosztów przychodzą studenci Politechniki Warszawskiej z Koła Naukowego Energetyków przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, którzy skonstruowali inteligentną nakładkę na licznik energii.
"Każdy w domu ma licznik energii, z którego wskazania są co jakiś czas odczytywane. Nasza nakładka wykorzystuje taki moduł. Impulsowa dioda, która znajduje się na obudowie licznika energii, charakteryzuje się pewną stałą zwaną stałą licznika, czyli ilością impulsów na ilość zużytych kilowatogodzin (kWh). Nasza nakładka posiada fotorezystor, którego opór zmienia się w zależności od natężenia padającego na niego światła. Dzięki temu, że znamy stałą licznika, a także prowadzimy pomiar fotorezystorem, ile razy dioda mignęła w danym przedziale czasu, jesteśmy w stanie wyliczyć, korzystając ze wbudowanego w nakładkę mikrokomputera Arduino, ile energii zużyliśmy w danym okresie. Jest to spisywane w specjalnym pliku. Dodatkową opcją jest wysłanie powiadomień o aktualnym zużyciu prądu na telefon" – tłumaczy Paulina Kucharczyk, członkini Koła Naukowego Energetyków, cytowana w materiale Politechniki Warszawskiej.


"Myślę, że urządzenie na pewno zwróci uwagę użytkownika, ile codziennie pochłania się energii. Nie śledzimy tego zbyt często" – podkreśla Paulina Kucharczyk. Kluczem do efektywnego oszczędzania prądu ma być poznanie własnych zwyczajów, czyli wiedza o tym, kiedy i ile energii zużywamy. Inteligenty licznik prześle wiadomość SMS z informacją o ilości energii zużytej w czasie, który użytkownik sam określił.
Studenci z koła naukowego pracują nad ulepszeniem licznika poprzez dodanie modułu umożliwiającego przesyłanie dodatkowych powiadomień w momencie przekroczenia danego poziomu zużycia, który można by było samodzielnie określać. Program wykonuje operacje w oparciu o dane wejściowe, które są wprowadzane przez użytkownika: stała diody licznika, numer telefonu oraz przedział czasu, z którego chcemy znać średnie zużycie energii.
Instalacja inteligentnej nakładki przebiega bez konieczności ingerencji w zainstalowany już licznik bądź jego wymiany. Wystarczy zamocować nakładkę na istniejącym liczniku energii.
DF